1. Ako rozoznáme angínu a chrípku?
- Angína je v podstate zápal podnebných mandlí, najčastejšie vyvolaný baktériami. Mandle sú vtedy zdurené červené, často na nich vidno biele bodky až povlaky, na krku bývajú hmatateľne zdurené lymfatické uzliny. Pri tomto ochorení je bežná vysoká teplota, naopak, nebývajú nádcha a kašeľ. Lieči sa antibiotikami.
- Vírusové chrípkové ochorenia sa tiež môžu začínať bolesťou v hrdle, nebýva však taká intenzívna. Často je prítomný aj kašeľ a mierne zvýšená teplota. Pri liečbe si vystačíme s pokojom na lôžku a voľnopredajnými liekmi z lekárne na jednotlivé symptómy ochorenia.
2. Acylpirín, paralen alebo coldrex?
Ako sa orientovať v dostupných liečivách proti chrípke v lekárni a ako si z nich vybrať? „Jednozložkové preparáty s účinnou látkou, ako sú kyselina acetylosalicylová, paracetamol či ibuprofen, sú vhodné na zníženie teploty, zmiernenie bolestí hlavy či svalov,“ vysvetľuje doktorka Eva Smíšková.
V kombinovaných preparátoch, ktoré obsahujú viaceré zložky, býva buď zakomponované liečivo spôsobujúce odpuchnutie zdurenej sliznice nosa – pseudoephedrín – alebo aj zložky na potlačenie suchého kašľa – codein.
„Pri ich výbere je treba poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom a zohľadniť prípadné alergie, ktoré nie sú hlavne pri užívaní kombinovaných preparátov zriedkavé,“ dodáva Smíšková.
3. Treba sa pri chrípke potiť?
Je dôležité, aby sme sa pri liečbe chrípky čo najviac potili? Lekárka Eva Smíšková si to nemyslí: „Nie som zástankyňou násilného potenia, ktorému predchádza umelé prehrievanie organizmu.
Zvyčajne pri horúčkových stavoch alebo následkom podania lieku sa telo aj tak spotí samo od seba. Aj čas včasnej rekonvalescencie a prvé príznaky ústupu choroby sú sprevádzané profúznym potením.“ Takže snažiť sa umelo tento proces vyvolávať, je zbytočné.
4. Koľko dní treba ostať v posteli?
Ak ochorieme na chrípkové vírusové ochorenie, je dôležité vyležať ho. „Najdôležitejšie sú prvé dva až štyri dni, keď sme intenzívnymi prenášačmi infekcie,“ upozorňuje všeobecná lekárka Eva Smíšková.
Práve počas týchto dní navyše telo potrebuje všetku energiu na to, aby imunitný systém mohol úspešne zabojovať a zvládnuť ochorenie. Podľa skúseností doktorky Smíškovej robí väčšina ľudí pravý opak.
Počas prvých dní po nakazení chodíme do práce, nakazíme množstvo kolegov a napokon aj tak odpadneme do postele. Žiaľ, v tomto štádiu často už i s nejakou komplikáciou, ktorá si vyžaduje antibiotickú liečbu.
5. Aké sú následky neliečenej chrípky?
Najbežnejšou komplikáciou býva obsadenie postihnutých slizníc baktériami, môže dôjsť k zápalu prínosných dutín, stredného ucha, priedušiek či pľúc, ale aj k zápalu srdcového svalu.
6. Akú hygienu treba dodržiavať počas chrípkovej sezóny?
Zodpovedne by sa mali správať chorí – nos si čistiť do jednorazových papierových vreckoviek a tie skladovať v mikroténovom vrecúšku, kašľať do obrúska a taktiež kýchať, ideálne by bolo, keby so svojou chorobou zostali doma.
No a tí zdraví – čím častejšie si umývať ruky, veľa vetrať na pracovisku či doma a ak je to možné, na minimum obmedziť pobyt v priestoroch, kde sa stretáva veľa ľudí, ako sú hypermarkety, kiná a spoločenské podujatia.
7. Pomôže homeopatia?
Rozhodli ste sa liečiť počas chrípkovej sezóny homeopatiou? V takom prípade je dobré nechať si poradiť od skúseného homeopata, ktorý vám odporučí liek presne podľa potrieb vášho organizmu.
Výhodou homeoapatie je okrem toho, že ide o prírodnú liečbu bez vedľajších účinkov najmä to, že ak máte ten správny prípravok, účinok sa dostaví veľmi rýchlo, úľavu pocítite už na druhý deň.
Ak sa však netrafíte, zbytočne miniete peniaze a výsledku sa nedočkáte. Preto je určite lepšie nechať si poradiť v homeopatickej ambulancii.