K najčastejším vírusovým ochoreniam v jesenných mesiacoch patrí zápal nosohltana, zápal prínosových dutín, zápal horných dýchacích ciest – hlasiviek a priedušnice. Menej časté bývajú zápaly očných spojiviek.
„Tieto ochorenia väčšinou liečime symptomaticky, to znamená, že postupujeme tak, aby sme uľahčili sprievodné príznaky choroby – znížili teplotu, zmiernili opuchnutie nosnej sliznice, uľahčili dýchanie a zmiernili kašeľ,“ vysvetľuje lekárka Eva Smíšková.
Na zmiernenie jednotlivých príznakov sa dá v lekárňach kúpiť množstvo voľnopredajných liekov. Pri ich výbere treba lekárnikom podrobne opísať jednotlivé príznaky.
Suchý a vlhký kašeľ
Suchý kašeľ je dráždivý, neproduktívny, nedarí sa nám pri ňom vykašľať hlieny a tým privodiť úľavu, navyše mechanicky dráždi bolestivé a zapálené sliznice horných dýchacích ciest. Na jeho liečbu používame lieky na potlačenie kašľa – antitusiká.
Vlhký kašeľ slúži na to, aby sa sekrét vznikajúci alebo zatekajúci z dýchacích ciest dostal von. Podávajú sa pri ňom lieky expektoranciá, ktoré tento proces uľahčia a súčasne zrieďujú sekrét v dýchacích cestách.
Domáce recepty na kašeľ
- Silný odvar z cibule s medom: dve ošúpané cibule pokrájame, dáme do kastrólika, zalejeme pollitrom vody a privedieme k varu. Na miernom plameni varíme 10 až 15 minút. Potom scedíme a cibuľový vývar osladíme medom.
- Teplé mlieko s pretlačeným cesnakom: zohrejeme mlieko, pridáme doň dva až tri prelisované strúčiky cesnaku a osladíme medom. Pijeme teplé.
- Mrkvový sirup: za stáleho miešania zahrievame pol litra čerstvej mrkvovovej šťavy so štyrmi lyžičkami medu, kým sa nezahustí do sirupovej konzistencie. Nevaríme.
Posilnite si imunitu:
- zdravou stravou s vysokým obsahom vitamínov, najmä zo sezónnej a domácej produkcie
- pohybom na čerstvom vzduchu, ak vonku nie je extrémne veterné či studené počasie, vtedy je dobré zacvičiť si aspoň vnútri
- spánkom, najkvalitnejší je ten pred polnocou
Vyskúšajte aromaterapiu
Voňavé éterické oleje dokážu pomôcť pri rôznych zdravotných neduhoch. Oleje možno nakvapkať do aromalampy alebo do teplého kúpeľa, prípadne ich zmiešať s čistým rastlinným olejom a urobiť si masáž.
Eukalyptus – používa sa na podporu imunity, pri chrípke, nachladnutí, kašli, celkovej únave a slabosti, znižuje horúčku a zmierňuje bolesť v krku.
Tymian – prináša silnú podporu imunity a lieči zápaly krku.
Borovica – prináša úľavu pri kašli, astme, uvoľňuje dutiny, odhlieňuje.
Mäta – podporuje vykašliavanie, uvoľňuje dýchanie a znižuje horúčku.
Čajovník – je antiseptický, antibakteriálny, pomáha pri ochoreniach horných dýchacích ciest.
Citrón, grep, pomaranč – má antiseptické účinky, uvoľňuje dýchanie, zlepšuje náladu, čistí vzduch.
Levanduľa – prináša upokojenie, regeneráciu, úľavu pri astme, kašli a pomáha pri pokojnom zaspávaní.