Túto odrodu vyšľachtili v Ukrajinskom vedeckom ústave vinohradníckom a vinárskom na juhu Ukrajiny, konkrétne v Odese v roku 1948, podľa niektorých zdrojov v roku 1950.
Alibernet je krížencom dvoch odrôd: Alicante Henri Bouchet a Cabernet Sauvignon. Mimochodom, neskôr bol Alibernet využitý v Čechách aj na vyšľachtenie ďalšieho pomerne populárneho novošľachtenca, Neronetu (Svätovavrinecké x Blauer Portugieser).
Vo svojom pôvodnom prostredí na Ukrajine sa pestuje takmer na dvetisícpäťsto hektároch, predovšetkým v oblasti Odesy, Nikolajeva, Chersonu a čiastočne aj na Krymskom polostrove. Vo všeobecnosti sa v čiernomorskej oblasti okrem suchých červených vín z tejto odrody produkujú aj dezertné a šumivé vína. V ukrajinských vinotékach by ste však márne hľadali víno z Alibernetu: pôvodný názov tejto odrody je Odesskij čornyj a pod týmto názvom sa vína predávajú aj v súčasnosti.
Alibernet 2006 Varieto
neskorý zber, Karpatská perla, Malokarpatská vinohradnícka oblasť, Slovensko
Hodnotenie: 3 *** (z maximálnych 5) Potenciál/kedy ho otvoriť: najlepšie otvoriť už teraz Cenová kategória: 13,50 Eura (nové ročníky)
V bývalom Československu bola odroda registrovaná v roku 1975. V Českej republike je jej dôležitosť minimálna, ojedinele sa vyskytuje na južnej Morave, prevažne vo Velkopavlovickej oblasti. V roku 2010 bola pestovaná len na 18 hektároch, čo nie je ani desatina percenta z celkovej plochy českých a moravských viníc. Pre porovnanie, na Slovensku zaberá asi 0,63 percenta plochy vinohradov.
Slovenské špecifikum je, že u nás sa Alibernet používa pomerne výrazne aj na výrobu odrodových vín, hoci pôvodná snaha bola pravdepodobne použiť ho do blendov. Vinárstva Karpatská perla, Vinkova, Elesko, Strekov 1075 a iné produkujú celkom pozoruhodné odrodové vínka. V blendoch je veľmi obľúbený, keďže dodáva vínu tmavšiu farbu, plnosť, taníny a kabernetový charakter. Je to v podstate farbiarka, keďže farbivo sa nachádza okrem šupky aj v dužine.
Čisto odrodové vína sú veľmi tmavé, tanínové, mladé pôsobia často dosť surovo. Naše dnešné víno je od šenkvického vinárstva Karpatská perla, ktoré patrí k slovenským lídrom, nielen čo sa týka produkcie kvalitných červených z Alibernetu. Vybrali sme starší ročník, aby bola možnosť posúdiť potenciál vína, keďže je deklarovane určené na dlhšie obdobie. Ročník 2006, neskorý zber, sa objavil aj vo výbere Národného salónu vín 2007.
Farba vína je ešte stále pomerne tmavá, napriek pokročilému veku. Hoci na okrajoch už trošku svetlejšia, ale tmavé atramentové tóny sú na prvý pohľad zrejmé. Vôňa je ovocná najmä vďaka tmavým čiernym ovociam ako čierne ríbezle, černice, zďaleka pripomína cabernet. Cítiť už aj terciálne charakteristiky typické pre staršie a starnúce červené vína.
V chuti dominuje horká čokoláda, opäť tmavé ovocia, podobne ako vo vôni, plus čučoriedka. Pôsobí menej surovo ako pred niekoľkými rokmi a najmä za mlada. Predovšetkým taníny sú už podstatne hladšie, hoci stále výrazné.
Alkohol je na úrovni 13 percent, čo je úplne v poriadku pri parametroch tohto vína, v žiadnom prípade nevytvára nerovnováhu. Víno prezentuje celkom pekný vývoj vo fľaši, hodí sa aj ako experiment na otestovanie, ako zrejú alibernety, ktoré sú deklarovane produkované na dlhšiu životnú dráhu.
Na druhej strane už je trošku za zenitom, pred niekoľkými rokmi bolo energickejšie, dynamickejšie. Mám taký dojem, že novšie ročníky zrejú vo fľaši lepšie, určite viac korešpondujú s ambíciou vyrobiť víno s dlhším potenciálom.