Krok 1: Dostatok spánku
Spať menej ako sedem hodín denne prináša so sebou oslabenie organizmu.
Krok 2: Hygiena
Okrem čistých rúk a umytého pokrmu, ktorý sa konzumuje priamo, nezabúdajte aj na vnútornú očistu – psychohygienu.
Krok 3: Redukcia stresu
Uvedomte si, že keď nejde o život, nejde o nič. Naučte sa zvládať stresové situácie s nadhľadom a v rámci možností ich čo najviac eliminujte.
Krok 4: Dostatok ovocia a zeleniny
Vitamíny by mali tvoriť súčasť nášho jedálneho lístka. Denne si doprajte dostatočné množstvo ovocia a zeleniny. Investované peniaze do kvalitnej stravy vám telo niekoľkonásobne vráti.
Skúste to s jogou
O tom, že cvičenie blahodarne pôsobí na celkovú vitalitu organizmu, sa popísalo už veľa. Nedávna štúdia nórskych výskumníkov, ktorá bola publikovaná v odbornom časopise PLOS One, hovorí, že cvičenie jogy pozitívne ovplyvňuje gény, ktoré riadia imunitný systém v organizme a aktivujú jeho bunky.
Joga dokonca pôsobí priaznivejšie na imunitu ako prechádzka v prírode. Vzťah pokojnej a vyrovnanej mysle a zdravého tela je dôležitý. Pri meditácii, ktorá je s jogou bezprostredne spojená, dokáže človek odbúrať stres a upokojiť sa, vďaka čomu stimuluje obranyschopnosť organizmu.
Vitamínový doping
Vitamín A je silný antioxidant, ktorý lieči zápaly v tele, podporuje funkcie imunitného systému a obnovuje tkanivá. Jeho predstaviteľmi sú mrkva, žlté ovocie a zelenina, rybí tuk, vajíčka, mlieko, mliečne výrobky a pečeň.
Vitamíny skupiny B, najmä B6 a B12 pomáhajú podporovať činnosť bielych krviniek. Nájdete ich v syroch, mlieku, mäse, sardinkách, droždí, banánoch, obilných klíčkoch a kyslej kapuste.
Vitamín C ako jeden z významných vitamínov pomáha pri oslabenej imunite. Znižuje zápaly, bojuje proti infekciám v tele a je výrazným antioxidantom. Céčko je bohato zastúpené v citrusovom ovocí, šípkach, petržlene, čiernych ríbezliach, paradajkách, paprike, keli a karfiole.
Vitamín D3 zvyšuje odolnosť proti nachladnutiu, chrípke aj rakovine. Vitamín D3 sa nazýva aj cholekalciferol, ide o prirodzene sa vyskytujúcu formu vitamínu D, ktorý sa do organizmu dostáva najmä slnečným žiarením – pri slnení sa v pokožke vytvára sám.
Selén a zinok – oba minerály chránia telo pred škodlivými vplyvmi, bojujú proti infekciám – baktériám a vírusom, posilňujú imunitu a obnovujú tkanivá v tele. Bohatým zdrojom selénu sú napríklad orechy, ryby, vnútornosti a obilniny.
Nájdete ho aj v avokáde, šošovici a mliečnych výrobkoch. Ak potrebujete doplniť zinok, siahnite napríklad po bravčovej pečienke, teľacom mäse, syre, tekvicových semienkach, hubách či karfiole.
Antibiotiká oslabujú imunitu, ak sa užívajú nesprávne
Praktický lekár Peter Lipták hovorí o vplyve antibiotík na imunitu.
Oslabuje dlhodobé užívanie antibiotík imunitu organizmu?
Nedá sa jednoducho povedať, že by užívanie ATB oslabovalo imunitu. Antibiotiká sa užívajú pri liečení bakteriálnych infekcií, ktoré, ak prebiehajú komplikovane, dlhodobo alebo opakovane najviac vyčerpávajú obranyschopnosť organizmu. Antibiotiká naopak možnosti obrany organizmu pred bakteriálnymi infekciami podstatne zlepšujú. Niektoré antibiotiká môžu oslabovať imunitu vtedy, ak sa užívajú nesprávne pri vírusových infekciách, ale hlavný nepriaznivý mechanizmus zbytočného užívania antibiotík je indukovanie vzniku rezistentných baktérií. Na takéto nebezpečné baktérie potom už ani samotné antibiotiká nezaberajú a takáto vážna infekcia sa preto môže skončiť aj smrťou.
V akých prípadoch sú antibiotiká žiaduce a kedy nie sú potrebné?
Antibiotiká sa majú používať na liečenie infekcií spôsobených citlivými baktériami. Lekár pri prvom vyšetrení pacientovi s infekciou na základe svojich skúseností, vedomostí a platných odporúčaní predpíše najvhodnejšie antibiotikum a určí presné dávkovanie a dĺžku liečby. Dávkovanie a dĺžku liečby musí pacient bezpodmienečne dodržať, aby sa predišlo vzniku rezistentných baktérií. Ak má lekár pochybnosti, či ide o infekciu bakteriálnu, alebo vírusovú, môže použiť vyšetrenie testom CRP- vyšetruje sa priamo v ambulancii z krvi pacienta a výsledok je známy do niekoľkých minút. Ak je nízky alebo negatívny, potom je to dôkaz, že antibiotiká nie sú potrebné.
Ako najlepšie stimulovať prirodzenú imunitu organizmu?
Prirodzená imunita organizmu je zložená z nešpecifickej vrodenej obranyschopnosti a zo špecifických obranných mechanizmov. O nešpecifickú prirodzenú imunitu musíme dbať celý život správnou životosprávou. Dôležité je správne stravovanie, dostatok pohybu, dobrá rovnováha medzi našimi aktivitami a odpočinkom. Treba si dopriať dostatok spánku a regenerovať sily dostatočne dlhou dovolenkou. Z vitamínov je dôležitý nielen príjem vitamínu C, ale aj vitamínu D. Okrem toho sú dôležité minerály, ako sú napríklad železo a zinok. Na zvýšenie imunity sú vhodné aj rôzne preparáty, napríklad dnes sú často používané výťažky z hlivy ustricovej. Špecifickú prirodzenú imunitu získavame po prekonaní infekčného ochorenia alebo po absolvovaní očkovania.