„Prevencia pre krásne a zdravé ďasná spočíva v dokonalej ústnej hygiene,“ vraví zubný lekár Juraj Deglovič. „Okrem toho sa treba vyvarovať fajčeniu, alkoholu a nevhodnej strave.“ Ideálne je vyhýbať sa najmä sladkostiam. Okrem toho vám pomôžu:
Návštevy hygieničky
Ideálne je nechať si odstrániť zubný kameň u dentálnej hygieničky dvakrát do roka. Zabránite tak aj hromadeniu škodlivého zubného povlaku, ktorý je živnou pôdou pre zápaly.
Medzizubné kefky
Majú rôznu hrúbku. Akú si máte vybrať, to vám poradí dentálna hygienička, ktorá vám zároveň ukáže, ako s touto čistiacou pomôckou šikovne narábať.
Dentálna niť
Je doplnkom k medzizubným kefkám, zasúva sa medzi zuby a ohýna do tvaru C okolo každého zuba zvlášť. Jemne sa ňou pohybujte smerom nahor a dole po stranách každého zuba aj pod líniou ďasien. Treba však pritom dávať pozor, aby ste si neporezali ďasno. Nacvičiť si techniku čistenia môžete opäť u dentálnej hygieničky.
Kvalitná pasta
Žiadna ústna kozmetika síce nenahradí dôkladné manuálne čistenie, ale vhodná zubná pasta môže podporiť napríklad hojenie zápalu ďasien, ak obsahuje potrebné liečivé prísady. O jej výbere je dobré poradiť sa v lekárni.
Sonické zubné kefky
Pracujú na základe elektromagnetických vĺn vysokej frekvencie. Tie sa z hlavice prenášajú na vlákna, ktoré sa rozvibrujú až do rýchlosti 3- až 40-tisíc pohybov za minútu. Kmitanie štetín vytvára na povrchu zuba mikrocirkuláciu slín a vody, ktorá odstraňuje povlak.
„Na sonické kefky sú rôzne názory, niektorí ich obhajujú, iní zaznávajú. Myslím si, že ich použitie je individuálne, v niektorých prípadoch môže takáto kefka čistiť lepšie než ručná,“ hovorí zubný lekár Alexander Schill a dodáva, že nezaškodí, ak sa pred kúpou poradíme s dentálnou hygieničkou alebo lekárom.
„Ak máte napríklad problémy s krčkami, volil by som skôr klasickú mäkkú zubnú kefku s rovnou pracovnou plochou, s ktorou sa dá čistiť šetrne. Pre malé deti by som elektrickú kefku vôbec neodporúčal,“ dodáva Alexander Schill z bratislavskej Schill Dental Clinic.