Citlivé zuby
Kyslá limonáda, studená zmrzlina, horúca káva. Ak vám tieto pochúťky spôsobujú bodavú bolesť, pravdepodobne trpíte zvýšenou citlivosťou zubov. „Príčinou sú otvorené tubuly, teda kanáliky v zubovine,“ hovorí zubná lekárka Mária Šimkovičová z Bratislavy.
„Problém spôsobuje najmä nešetrné čistenie chrupu a tvrdá zubná kefka, ďalšími spúšťacími faktormi bolesti sú bielenie alebo brúsenie zubov, škrípanie zubov, praskliny v sklovine, ale aj ochorenia, ktoré sú sprevádzané zníženou tvorbou slín. V neposlednom rade je na vine príliš kyslá alebo sladká strava, spôsobujúca rozleptanie skloviny,“ upozorňuje Šimkovičová.
Štandardným riešením sú bežne dostupné pasty na citlivé zuby, ktoré uzatvárajú dentínové tubuly už pri prvom kontakte so zubom.
Pomáhajú aj prípravky s obsahom minerálnych látok alebo fluorizačné gély. Sú síce primárne určené na boj proti kazom, no keďže reparujú poškodenú zubovinu, pôsobia aj proti hypersenzitivite zubov.
Zuby múdrosti
Zuby múdrosti sa prerezávajú ako posledné, väčšinou medzi 17. a 30. rokom života. Ak sa stane, že pre ne nie je v čeľusti dosť miesta, rastú nakrivo alebo vyrastú len do polovice. „U pacientov, ktorí nemajú na ich korektné prerezanie miesto, spôsobujú okoločeľustné zápaly,“ dodáva stomatológ Juraj Deglovič.
„Zápal pre organizmus nie je vhodný, preto je lepšie ich v takom prípade vytrhnúť.“ Najnepriaznivejšia poloha zubov múdrosti je, keď sa v chrupe uložia naležato. Vtedy sú prakticky nefunkčné, zato bývajú spojené s množstvom problémov.
V priestore medzi zubami a ďasnami sa usadzujú zvyšky jedla, spôsobujú zápaly a zápach z úst. Vyčistiť tieto miesta je veľmi ťažké, takže napokon môže celú záležitosť riešiť len stomatochirurg.
Ošetrenie zapálov
Pri zápale zubnej drene alebo zubného lôžka sa odporúča ošetrenie koreňového kanálika takzvanou endodonciou. Cieľom je vyčistiť kanálik od zapálených tkanív a baktérií, dezinfekcia kanálika a jeho hermetické zapečatenie.
Endodoncia je často jedinou možnosťou, ako zachrániť zub pred vytrhnutím a pritom zabrániť šíreniu infekcie ďalej do tela. Tkanivo postihnuté baktériami musí byť presne a cielene odstránené. Po takomto zákroku sa kanálik dočasne vyplní na niekoľko týždňov vložkou.
Keď ťažkosti ustúpia a zápal sa vylieči, vložka sa vyberie a kanálik sa uzavrie. Záruku, že vám takto ošetrený zub vydrží v ústach do smrti, však nemáte. Zvyčajne je jeho životnosť približne ďalších päť rokov. Preto je lepšie sa do stavu akútneho zápalu nikdy nedopracovať.
Tomu sa dá zabrániť pravidelnými preventívnymi prehliadkami u zubného lekára, ktorý včas podchytí začínajúce zubné kazy a iné poškodenia chrupu. Šírenie infekcií môže byť spôsobené niekedy aj tým, že si nevymieňate zubnú kefku tak často, ako treba. Mali by ste si ju pravidelne vymieňať aspoň v štvrťročných intervaloch.