Pravidlo prvé: Von z pyžama!
Ráno vstať, po rannej hygiene si uvariť voňavú kávu a šup k počítaču! Netreba žiadne maľovanie, robenie účesu ani hľadanie ideálneho oblečenia. Je to však dobré aj pre naše pracovné nasadenie?
„Niekde som čítal tip, ktorý mi v začiatkoch práce z domácej kancelárie veľmi pomohol: Oblečte sa tak, ako keby ste naozaj museli ísť von medzi ľudí – do skutočnej kancelárie. Nemusíte nosiť oblek, ale zase nepracujte ani v pyžame.
Ľudský mozog je zvláštna vec a čím viac si doma upravíte podmienky tak, aby to vyzeralo ako v naozajstnej práci, tým budete úspešnejší. Pyžamo alebo tepláky sú skrátka spojené s oddychom,“ radí Andrej Mikula, zakladateľ portálu TimeManagement.sk.
Pravidlo druhé: Zariaďte si domácu kanceláriu
Nie, netreba hneď šetriť na väčší byt alebo zháňať veľký pracovný stôl. Andrej Mikula radí, že úplne postačí, ak si doma vytvoríte špeciálny pracovný kútik, ktorý bude obsahovať štandardný pracovný stôl a kancelársku stoličku. Toto miesto však budete mať vyhradené len na prácu.
„Ak máte v byte naozaj málo miesta a ani extra stôl by sa vám nikde nezmestil, kúpte si aspoň jednu špeciálnu stoličku. Môžete ju pokojne priložiť k jedálenskému stolu v kuchyni, ale používajte ju iba na prácu. Keď na nej budete sedieť, budete pracovať. Nie pozerať filmy alebo surfovať po Facebooku. Takto sa dá elegantne odlíšiť pracovná doba od nepracovnej,“ vysvetľuje Mikula.
Pravidlo tretie: Spravte si rozvrh dňa
Áno, aj keď domáce prostredie dáva určitú slobodu, ak chcete pracovať efektívne, alebo naopak, ak nechcete tráviť príliš veľa času pracovaním, treba mať každý deň predstavu, čo by ste chceli mať na konci dňa hotové. A deň si pekne rozplánovať.
V práci mimo domu má človek predsa tiež celý deň určitým spôsobom dopredu naplánovaný – ráno o siedmej prídete do práce, o ôsmej máte poradu, o pol dvanástej sa už tešíte na obed a o nejakej štvrtej, prípadne aj neskôr sa už ponáhľate domov.
V domácej kancelárii si spravte podobný rozvrh dňa – stanovte si, kedy sa začne váš pracovný deň, kedy bude obedná pauza, ale aj čas, kedy „vám padla“ a môžete prácu pokojne odložiť. A tento harmonogram dňa si treba nielen zostrojiť, ale ho aj dodržiavať. Ste predsa v práci...
Pravidlo štvrté: Pozor, tu sa pracuje
V prípade, že máte doma cez deň ešte nejakého člena rodiny, nie je práve najjednoduchšie venovať sa len práci. Andrej Mikula si spomína na prípad svojho kamaráta, ktorý bojoval s tým, ako svojej rodine a malým deťom vysvetliť, že napriek tomu, že je doma, práve teraz pracuje a nemôže sa im venovať.
„Nakoniec vraj musel pristúpiť k radikálnemu riešeniu. Na kľučku si počas svojej pracovnej doby zavesil ceduľu „Nerušiť“, akú poznáme z hotelov a vo svojej improvizovanej kancelárii sa zamkol. Akokoľvek divné sa vám to môže zdať, podľa jeho slov to fungovalo. Dokonca sa mu vďaka tomu zlepšili vzťahy v rodine, lebo pracoval len vo vyhradený pracovný čas. A keď bol s deťmi, bol len s nimi a nie s mobilom a emailami,” opisuje Mikula.
Takže, ak práve rozbiehate svoju súkromnú domácu kanceláriu, najlepšie je sadnúť si čo najskôr so svojimi príbuznými a vysvetliť im na rovinu, čo sa skrýva pod pojmom „home office“.
Pravidlo piate: Nezabúdajte na odmenu
Odborníci na time manažment radia, že je dobré si stanoviť, čo presne chcete docieliť. A nielen, že si to poviete, ale spíšte si takzvaný „to do list“ - mesačný, týždenný, a potom aj denný. Ideálne, keď si na to vyhradíte nejaký zápisník alebo zložku v počítači. Úlohy si však rovnomerne rozvrhnite, aby bolo možné ich stihnúť, inak budete deprimovaní, že nestíhate.
Podarilo sa vám úspešne splniť svoj plán? To si zaslúži odmenu! Na blízku práve nie je žiadny šéf ani kolega, ktorý by vás potľapkal po pleci so slovami „dobrá práca“, tak to musíte spraviť sami. Andrej Mikula radí, že napríklad v čase obeda sa vyberte do reštaurácie a dajte si namiesto obyčajného menu svoje obľúbené jedlo. Alebo doma usporiadajte malú oslavu. Zaslúžite si to.
Autor: mm