Vystúpenie na verejnosti je pre väčšinu ľudí stres. Asi 90 % z tých, ktorí majú niečo prezentovať alebo prednášať, má trému. Niektorí introverti dokonca prežívajú nepríjemné stavy úzkosti spojené s búšením srdca a nadmerným potením.
Najlepším receptom na získanie sebaistoty je podľa odborníkov dôkladná príprava. „Zásadou je prípravu v nijakom prípade nevynechať a vyhradiť si na ňu dostatok priestoru a času,“ upozorňuje senior konzultant poradenskej spoločnosti Amrop Michal Lukáč. Aj zdatný a skúsený rečník by si mal vopred premyslieť, čo chce prezentáciou povedať a čo ňou plánuje dosiahnuť.
Spoliehať sa na to, že prezentácia bude trvať len štvrťhodinku a vy ste v danej problematike doma, takže nebude pre vás problém určený čas nejako vyplniť, je riziko, ktoré sa nemusí vyplatiť. „Nepreceňujte vaše schopnosti a nepodceňujte publikum,“ upozorňuje Michal Lukáč. „Bez prípravy vie zmysluplne rozprávať naozaj málokto.“
Položte si tieto otázky
Prečo robím túto prezentáciu? Čo je cieľom mojej prezentácie? Ako ho môžem dosiahnuť? Kto je moje publikum? Aké dáta, štatistiky, informácie, obrázky podporia moju výpoveď?
O čo vám ide?
Každé verejné vystúpenie by malo obsahovať jasné posolstvo. „Hlavnému cieľu prezentácie treba podriadiť všetko ostatné, predovšetkým obsah, formu, postupnosť a spôsob podania – len tak bude výsledok relevantný a účinný,“ tvrdí Michal Lukáč.
Poslucháčom by malo byť od prvej chvíle jasné, o čom im chcete referovať. Je lepšie vyjadrovať sa stručne, výstižne a zrozumiteľne ako okľukou. Informácie, ktoré chcete publiku predostrieť, by mali byť aktuálne a podložené dôkladnou znalosťou danej problematiky. Hrať sa na experta na niečo, v čom máte veľké medzery, sa nevypláca.
„Poslucháči musia cítiť, že narábate s najčerstvejšími číslami, faktmi a zisteniami a že sa v nich s prehľadom orientujete a rozumiete tomu, čo hovoríte,“ dodáva Michal Lukáč.
Preverovanie vedomostí
Treba rátať s tým, že po verejnom vystúpení bude publikum klásť otázky a preverovať vašu odbornosť a kompetentnosť. Navyše, nie každý poslucháč bude automaticky súhlasiť s tým, čo v rámci prezentácie odznelo, takže treba počítať aj s prípadnými oponentmi a odlišnými názormi. Preto Michal Lukáč odporúča zistiť si čo najviac informácií o poslucháčoch a prípadných konkurentoch, čiže ostatných prednášajúcich.
Podľa toho, aké je publikum, treba potom upraviť obsah a spôsob komunikácie. Dobré prezentácie sú vždy šité na mieru. Pred odborníkmi treba rozprávať inak ako pred laikmi, študenti vyžadujú iný prístup ako seniori.
Na druhej strane, na každom podujatí nie je vopred jasné, kto konkrétne sa medzi poslucháčmi objaví. Ako postupovať v takých prípadoch? Michal Lukáč radí predstaviť si na mieste poslucháčov seba. Je to vraj celkom dobrá psychologická pomôcka. Stačí si predstaviť, aký druh informácií by vás konkrétne zaujal a riadiť sa podľa vlastnej intuície.
Ďalšou dôležitou zložkou prezentačnej prípravy je preverenie miestnosti, v ktorej budete vystupovať. Je dobré pozrieť si ju vopred a zistiť si informácie o jej technickom vybavení, osvetlení, ozvučení, rozmiestnení stoličiek či elektrických zásuviek.
Nehrajte divadlo
Hrať sa na niečo, čo v skutočnosti nie ste, je vždy tancovanie na tenkom ľade. „Nehrajte sa na známeho moderátora z televízie ani na skvelú spíkerku, ktorá vás očarila na študijno-pracovnom pobyte v Spojených štátoch,“ radí Michal Lukáč.
„Nepokúšajte sa nasilu o humor ani o nezvyčajný kreatívny prístup, ak vám to nie je vlastné. Verte si a ak vám to nevyjde úplne podľa vašich predstáv, treba si povedať, že nabudúce to bude určite lepšie. Človek sa zdokonaľuje vlastnými skúsenosťami.“
Pri príprave treba myslieť na to, že prezentácia by mala vyznieť čo najprirodzenejšie. Treba zostať sám sebou, používať vlastný slovník a neštylizovať sa do roly niekoho úplne iného. Základom je prirodzenosť, ľudskosť a normálnosť, to poslucháči vždy ocenia.
Treba pomôcky?
Keď budete voľne rozprávať, budete pôsobiť oveľa presvedčivejšie, ako keby ste čítali pripravené informácie z papiera alebo monitora. To však neznamená, že by ste sa nemohli opierať o žiadne pomôcky. Naopak. Napríklad rôzne vizuálne pôsobivé podnety, ako sú grafy alebo schémy, môžu podporiť silu vášho verbálneho prejavu.
Audiovizuálne pomôcky vám urobia dobrú službu, ak sa s nimi dôkladne zoznámite vopred. „Dôležité je, aby ste ich vedeli s istotou používať a nestretli sa s nimi prvýkrát v deň prezentácie,“ upozorňuje Michal Lukáč.
Pri rozprávaní sa môžete opierať o heslovité poznámky, ktoré si napíšete veľkým farebným písmom. Je to dobrá poistka na to, aby vám neušla pointa vášho prejavu. Zložité podrobné detaily je lepšie vynechať. Keby ste sa v nich zamotali, reálne by hrozilo, že sa príliš vzdialite od hlavnej myšlienky.
A netreba zabúdať na to, že rečník komunikuje s publikom nielen slovom, ale aj mimikou a gestikuláciou. Aj tá by mala byť prirodzená.
Je určite lepšie občas zmeniť pozíciu, prípadne pristúpiť bližšie k publiku, než stáť po celý čas meravo ako soľný stĺp. Michal Lukáč varuje pred prekríženými rukami na hrudi. Toto gesto evokuje odstup a nedôveru. Určite si ním nezískate sympatie.
Malé triky s veľkým účinkom
snažte sa, aby ste boli v deň prezentácie v dobrej kondícii a spokojní sami so sebou
dobre sa pred vaším vystúpením vyspite
výdatne sa naraňajkujte
vyhnite sa zbytočnému stresu a rozčuľovaniu
oblečte sa pohodlne a primerane úrovni podujatia, na ktorom máte vystúpiť
tešte sa na poslucháčov, bude z vás cítiť pozitívna energia
aby ste zmiernili trému, celú prednášku si najprv povedzte osamote, prípadne ju predneste niekomu, komu môžete dôverovať a kto vás upozorní na vaše slabé stránky.