Hlavne nesedieť pri počítači! Je to aj vaším krédom? Potom môžete vyskúšať prihlásiť vaše dieťa na plávanie. Alebo si kúpiť permanentku do plavárne a chodiť tam s ním...
Na čo je dobré plávanie?
posilňuje imunitu priaznivo ovplyvňuje obehový systém formuje postavu zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc vplýva na správne držanie tela nezaťažuje chrbticu, kĺby a kosti podporuje rýchlejší pohybový vývoj dieťaťa zlepšuje spánok a chuť do jedla
Prvé plávanie Aby sa mohol vplyv plávania na zdraví vášho dieťaťa naplno prejaviť, treba ho naučiť, ako plávať správne. Ideálny vek na učenie plaveckej techniky je osem až desať rokov.
Ak si lámete hlavu nad tým, či zobrať učenie plávania do vlastných rúk alebo ho radšej prenechať skúsenému trénerovi, veľmi vás nepotešíme, pretože jednoznačná odpoveď neexistuje. Niektoré dieťa sa ľahšie osmelí, ak ho učí rodič, iné začne plávať ako rybka rýchlejšie pod vedením odborníka.
Ak však máte panický strach z toho, aby sa vám náhodou pri plávaní nenamočila hlava, nemusíte dlho premýšľať – svojho drobca radšej zapíšte na plavecký výcvikový kurz alebo krúžok, aby ho tam naučili správnu plaveckú techniku.
Domáca lekcia Ak ste sa rozhodli, že učenie plávania zvládnete sami, snažte sa svoje dieťa netlačiť do vody na silu, inak sa bude ešte viac báť. Slovenská plavkyňa Martina Moravcová tvrdí, že najdôležitejšie je prekonať počiatočný vnútorný strach z vody, pretože inak je telo v strese. „Dieťa by sa malo uvoľniť, aby správne dýchalo, nerobilo pohyby kŕčovito a zlepšovalo svoju výdrž,“ vysvetľuje najlepšia slovenská plavkyňa.
Prvé lekcie plávania pojmite teda celé ako hru. Špliechajte sa, potápajte, skáčte, aby si váš drobec na vodu postupne zvykol. Až potom príde na rad učenie jednotlivých plaveckých štýlov... Nezabúdajte pritom, že dôležitou časťou správnej techniky je aj dýchanie. Dieťa by sa malo naučiť vydychovať do vody, aby dokázalo zostať pod vodou bez zapchania nosa.
Rozličné plavecké pomôcky sa pri učení plávania príliš neodporúčajú, pretože môžu zbytočne spomaliť proces učenia. Ak si však neviete dať bez nich rady, použite nafukovacie rukávniky. Vhodné je skúšať plávať pri okraji bazéna, aby sa ho mohlo dieťa chytiť kedykoľvek bude potrebovať.
Ako vyzerá tréning Rozhodli ste sa, že svojho drobca zveríte do rúk trénerov? Pre dieťa do deviatich rokov je vhodné trénovať dva až tri razy do týždňa, pričom tréning by mal trvať približne hodinu. Ideálna teplota vody je 25 až 27 °C.
Zvyčajne sa plavecký tréning začína „suchou“ rozcvičkou, počas ktorej sa organizmus zahreje a zároveň si plavec ponaťahuje svaly. Potom nasleduje rozplavba, ktorá sa robí v miernom tempe, aby sa telo pripravilo na náročnejšiu časť tréningu. Koniec výcviku patrí takzvanému vyplávaniu, keď sa vďaka pomalým pohybom vo vode uvoľnia svaly.
Počas trénovania netreba zabúdať ani na pitný režim, pretože predsa len ide o fyzickú záťaž. Čo sa týka jedla, odporúča sa jesť najneskôr hodinu pred vstupom do plavárne.
Autor: mm