Európsky týždeň urológie povzbudil mužov po päťdesiatke, aby sa nebáli absolvovať preventívnu prehliadku u urológa. Alarmujúce je, že v súčasnosti tak robí len 6 % slovenských mužov. Napriek tomu, že preventívna prehliadka je bezplatná a v mnohých prípadoch dokáže zachrániť aj život pacienta.
Podľa profesora Jána Klimenta, predsedu Slovenskej urologickej spoločnosti, sú najčastejšími urologickými problémami práve ochorenia prostaty a jedinou prevenciou sú preventívne vyšetrenia. Zdôraznil to na tlačovej konferencii, ktorá sa konala v rámci Európskeho týždňa urológie.
„Urologické ochorenia sú chúlostivá téma obzvlášť pre mužov. Mnohí sa hanbia a z návštevy urológa majú strach. Neopodstatnene. Vyšetrenie je jednoduché a vôbec nie je bolestivé. Práve odkladanie riešenia problému s odborníkom vedie k ďalšiemu zhoršovaniu stavu, zatiaľ čo včasná diagnostika a liečba môžu pomôcť vyhnúť sa vážnejším komplikáciám,“ vysvetľuje profesor Kliment.
Po päťdesiatke pravidelne
Na preventívnu urologickú prehliadku majú podľa zákona nárok všetci muži po päťdesiatke raz za tri roky v prípade, že nemajú žiadne zdravotné komplikácie. Muži s vrodenými poruchami či výskytom rakoviny prostaty v prvostupňovom príbuzenstve sa preventívne kontrolujú už od 40-teho roku života. Periodicita prehliadok súvisí s nameraním hodnoty špecifického antigénu, ktorý je rizikovým faktorom pri rakovine prostaty.
Rakovina prostaty predstavuje najvážnejšie urologické ochorenie. Najčastejším je však nezhubné zväčšenie prostaty. V minulom roku sa naň liečilo až 75 000 Slovákov. Ďalšími urologickými ochoreniami sú napríklad inkontinencia, obličkové a močové kamene, urologické infekcie, sexuálne disfunkcie, neplodnosť mužov, ale aj závažné zhubné nádory obličiek, močového mechúra, semenníkov.
Prevencia zachraňuje život
Včasná diagnostika dokáže ochorenie odhaliť v rannom štádiu, keď je možnosť úspešnej liečby väčšia. „Preventívne vyšetrenie prostaty je jediným spôsobom včasného odhalenia vyliečiteľného štádia ochorenia na rakovinu prostaty,“ zdôrazňuje Ján Kliment.
Keď sa dostavia problémy s močením či erekciou, mnohí muži siahnu skôr po výživových doplnkoch a snažia sa vyliečiť samoliečbou. Profesor Kliment však upozorňuje, že ťažkosti s močením môžu byť rovnaké pri nezhubnom zväčšení prostaty ako aj pri karcinóme prostaty.
„Bez odborného vyšetrenia sa môže zanedbať včasná diagnostika práve rakoviny prostaty. Preventívne prehliadky, ktoré by mali byť po 50. roku života samozrejmosťou, sú kľúčové pri ochoreniach, ktoré sú v ranných štádiách bezpríznakové a môžu tak pacientovi doslova zachrániť život,“ dodáva.
Spôsoby vyšetrenia prostaty
Fyzikálne vyšetrenie
Vyšetrenie prostaty per rektum (cez konečník)
Palpačné vyšetrenie semenníkov
Ultrazvuk obličiek a močových ciest
Vyšetrenie moču chemicky
Močový sediment
Kreatinín, PSA