Vhodný výber
Orchidea sa odborne nazýva Phalaenopsis a dostať ju už takmer na každom kroku. Exotická rastlina sa v našich končinách už stala súčasťou bežnej ponuky bytových kvetov. Nie je ju však vhodné kupovať kdekoľvek.
Ideálna kvetina nesmie mať zažltnuté listy a zoslabnutú kvetnú stonku. Neodporúča sa zadovážiť si ju zo stánkov, ktoré majú svoj tovar vystavený vo vonkajšom prostredí. Orchidea sa totiž ľahko podchladí a to je začiatok jej konca.
Nepolievať, ale ponoriť do vody
Starostlivosť o orchideu je trošku netradičnejšia ako u ostatných bytových kvetín. Rastlinu nepolievame náhodne, keď nám zvýši čas. Vhodnejšie je ju pravidelne raz alebo dvakrát do týždňa ponoriť aj s kvetináčom do odstátej vody. Po vytiahnutí ju zbavíme prebytočnej tekutiny a postavíme opäť do sucha.
Ak chcete, aby vám kvetina vydržala čo najdlhšie, v žiadnom prípade nezadržiavajte vodu v miske pod kvetináčom, vystavili by ste kvetinu tak nežiaducemu hnitiu jej koreňov. Keď orchidea odkvitne, nechajte ju odpočívať a zbytočne nezavlažujte.
Teplo, svetlo, hnojenie
Orchidea je teplomilnou rastlinou, čo znamená, že teplota v miestnosti by dlhodobo nemala klesnúť pod osemnásť stupňov Celzia. Ak je vystavená ranným slnečným lúčom, je to v poriadku, priamu popoludňajšiu páľavu však neznesie.
Rastlina by mala kvitnúť dvakrát do roka, ak je o ňu dobre postarané. Pokiaľ chcete, aby kvitla častejšie, môžete to docieliť pravidelným miernym hnojením. Optimálnym množstvom koncentrátu je zhruba štvrtina objemu, akým zvyčajne hnojíme iné kvetiny. Na jeseň môžeme rastline pomôcť vykvitnúť aj znížením teploty na určitú dobu, kedy rastline naštartujeme mechanizmus kvitnutia.