Okuliare do práce
Vedeli ste, že počas pracovného dňa zmeníme sledovanú vzdialenosť a nanovo zaostríme viac než tridsaťtisíckrát? Áno, zamestnanie nie je drinou len pre mozog, ruky či nohy, ale aj pre oči.
Spozornieť by mali najmä ľudia nad tridsať rokov, pretože v tomto veku sa začína zhoršovať kontrastná citlivosť. To spôsobuje, že sledovaný obraz je menej ostrý, niekedy rozmazaný. Objavujú sa problémy pri rozlišovaní detailov, rýchlejšie sa unavia oči pri slabšom osvetlení. Preto začali výrobcovia ponúkať okuliarové šošovky so špeciálnym prídavkom, uľahčujúcim námahu zraku.
„Ešte zreteľnejšia je potreba špeciálnych pracovných okuliarov u ľudí vo veku približne 45 rokov a viac, ktorí už potrebujú zlepšiť videnie do blízka aj do diaľky. Obvykle používajú takzvané multifokálne okuliarové šošovky, ktoré sú rozdelené na jednotlivé časti,” hovorí očná optička Katarína Takáčová. Horná zóna umožňuje pohľad do diaľky, stredná časť je určená na pracovnú vzdialenosť, spodná na čítanie.
„Ak pracujeme pri počítači, využívame najmä plochu, ktorá je na šošovkách najužšia, čo je pri celodennej práci veľmi vyčerpávajúce. Riešením sú špeciálne okuliarové šošovky, v ktorých je vynechaná zóna do diaľky, takže na blízku a strednú vzdialenosť zostáva viac priestoru.”
No dobre, ale čo ak pri práci nehľadíme na monitor, ale pozeráme do mikroskopu, hrncov či dirigujeme orchester? „Samozrejme, takzvaná hlavná pracovná vzdialenosť sa dá na okuliaroch nastaviť podľa potreby a zamestnania nositeľa, treba sa len obrátiť na skúseného optika.“
Športujeme s okuliarmi
Neustále padanie okuliarov netrápi len šachistov. Všetci tí, ktorí sa venujú dynamickejším športom, ocenia možnosť upevnenia okuliarov rôznymi flexibilnými pásmi. Silikónové a gumené popruhy však nie sú jedinou vychytávkou športových modelov.
„Pre zvýšenú potrebu ochrany očí sú v porovnaní s klasickými typmi športové okuliare viac prehnuté, čo môže spôsobiť problémy pri osádzaní dioptrických šošoviek. V prípadoch, keď je to možné, dochádza v periférnych častiach k väčšiemu skresleniu obrazu. Preto treba zvoliť špeciálne športové okuliarové šošovky, pri ktorých výrobcovia eliminujú tieto rušivé časti,“ upozorňuje optička a optometristka Katarína Takáčová.
Ďalším vynálezom je takzvaný dioptrický klip. „Je to vlastne malý krúžok vnútri slnečných okuliarov, kam sa vloží dioptrická šošovka. Aj tu však treba rátať so skresleným videním v periférnych oblastiach, pretože potrebné dioptrické hodnoty má nositeľ len v malej časti okuliarov,“ hovorí optička.
A napokon, dôležitým aspektom je aj farebnosť šošoviek, pretože každý odtieň má svoje špecifické vlastnosti a pomáha nám lepšie vidieť v určitom farebnom prostredí.
Univerzálne a takmer všade použiteľné sú oranžovohnedé. Obľúbené sú aj športové okuliarové šošovky reagujúce na svetlo, ktoré menia intenzitu zafarbenia podľa intenzity slnečného svetla.