Kvôli jedinému zjedenému sústu sa rodičia uchyľujú často k bizarným stratégiám. Tak napríklad malý Robko sa napapá len pri hre na lyžičkové lietadielko, ktoré musí ešte pred pristátím v hangári (rozumej: v ústach) urobiť niekoľko elegantných otočiek okolo kuchyne. A poznáme aj 14-mesačnú Pavlínku, ktorá je ochotná konzumovať len v aute, zatiaľ čo jej rodičia motivačne trúbia na klaksón.
Raňajky, obed aj večera sa môžu zaobísť bez podobných ceremónií. Vyskúšajte naše jednoduché rady a možno uľahčíte život celej rodine.
1. Stanovte si pevný režim. Raňajky, desiata, obed, olovrant a večera musia prebiehať v presne určenom čase. Ak ich krpec nezje, neponúkajte mu alternatívu číslo dva, tri, štyri, päť. Dieťa musí vydržať do najbližšieho ďalšieho jedla aj za cenu, že bude na lačno. Možno je to práve hlad, ktorý potrebuje spoznať.
2. Počas tvrdého režimu vylúčte aj sladené nápoje a ovocné šťavy.
3. Ak dieťa nezje napríklad raňajky, neodložte mu ich na desiatu, ale pripravte nové jedlo.
4. Jedzte spolu, celá rodina pokope. Urobte z jedenia príjemný rituál, pri ktorom sa netreba ponáhľať. Aj dieťaťu doprajte čas, aby sa zoznámilo s jedlom, nevyskakujte od nervozity, keď sa len „hrá“.
5. Ak nič nezje, nenúťte ho do jedla. Keď obedy pravidelne sprevádzajú nervózne scény, nečudujte sa, že si krpec vyvinie k jedlu odpor. Zase ho odignoroval? Tanier odložte, veselo si popiskujte a pokračujte v zvyčajnom dennom režime.
6. Porcia by mala vyzerať lákavo a farebne. Pokojne vytvorte na tanieri milú tváričku alebo iný veselý motív. S kreativitou to však nepreháňajte, pretože sa vám môže vypomstiť.
7. V žiadnom prípade nesľubujte odmenu v podobe sladkostí, ani ničoho iného.
8. Čerstvý vzduch a pohyb robí zázraky.
9. Nevymýšľajte si pri jedle bizarné motivačné rituály, od ktorých sa stane dieťa závislé a ktoré vás budú len unavovať.
10. Nevypláca sa ani stratégia odpútavania pozornosti od jedla hrou, prípadne sledovaním rozprávok. Pri obede sa len obeduje.
11. Zoberte krpca na obed do kolektívu detí, inšpirácia väčšinou pomáha.
12. Šetrite si nervy klamstvom a drobnými trikmi. Neznáša ryby? To predsa nie je ryba, ale tuniakový steak. Neznáša fazuľu vo fazuľovej polievke? Mixujte.
13. Počas kŕmenia obmedzte prítomnosť starých rodičov, najmä vtedy, ak deti rozptyľujú a vás znervózňujú. Ak majú tendenciu ponúkať dieťaťu sladkosti za vaším chrbtom a nedajú si dohovoriť, na niekoľko dní sa pokúste zaobísť bez nich.
14. Najdôležitejšia rada na záver: Aj keď sa vám možno zdá, že váš krpec žije zo vzduchu, nerobte si zbytočné starosti. Deti v našich zemepisných šírkach nezomierajú hladom. Ak nestráca váhu, malo by byť všetko v poriadku.