Máme pre vás dve správy. Tá dobrá je, že nie ste leniví, horšia, že trpíte prokrastináciou. Za komplikovaným slovíčkom sa skrýva jednoduchá diagnóza – chorobné odkladanie dôležitých úloh na neskôr. Teda ide o psychickú záležitosť, nie fyzickú lenivosť.
Nechuť do práce môže byť často spôsobená nedostatočnou motiváciou, strachom pred náročnosťou zadanej úlohy, alebo len jednoducho slabou vôľou či neschopnosťou si správne zadeliť čas.
Práca pod tlakom
A veru povinnosti neodkladajú len študenti. Na poslednú chvíľu často odovzdávajú prácu aj schopní zamestnanci prestížnych firiem, ktorí svoje meškanie často ospravedlňujú tým, že sa im lepšie pracuje pod tlakom. Čo, samozrejme, môže byť pravda, aj my v redakcii dostávame najlepšie nápady tesne pred uzávierkou.
Psychológovia však varujú. Zbytočne si takýmto spôsobom pridávate stres, ktorého je už aj tak všade naokolo dosť. Nehovoriac už o pocitoch viny, vlastnej neschopnosti a frustrácie, ktoré z prokrastinácie vyplývajú.
Navyše, keď aj prácu odložíte, neznamená to, že ste ju úplne vypustili z hlavy. „Aj keď nepracujete na projekte, stále o ňom horúčkovito premýšľate. Vaša myseľ je tak zamestnaná a neostáva vám v nej priestor pre inovácie, kreativitu a intuíciu,“ myslí si koučka Christine Hassler a zároveň ponúka niekoľko riešení, ako s prokrastináciou bojovať, píše Daily Muse.
Každodenný rituál
Tak ako si každý deň vyčistíte zuby a neodkladáte to na neskôr, podobne by ste mali pristupovať aj k ostatným povinnostiam. Hassler naznačuje, že by ste si mali úlohy, ktoré sú pre vás kritické, čo sa týka odkladania, mali naplánovať.
„Vyčleňte si jednu hodinku denne, počas ktorej sa budete venovať úlohám, ktoré ste odložili,“ radí koučka. Podľa nej je človek najproduktívnejší medzi desiatou a jedenástou hodinou dopoludnia, kedy je už prebudený, po raňajkách a ešte nemá chuť na obed. „Ak to dodržíte štyridsať dní za sebou, stane sa to pre vás rutinou, podobne ako čistenie zubov,“ dodáva sympatická plavovláska.
Nebuďte zbabelci
Ak veci odkladáte z dôvodu, že podvedome sa bojíte do nich púšťať, je to problém, s ktorým musíte čo najskôr zatočiť. Na frázy typu „čo ak to nedokážem“ alebo „čo ak sa mi to nepodarí“ radšej rýchlo zabudnite.
Sociálne siete alebo preklikávanie nezmyselných stránok vám odvahy nedodá. A keď sme už pri tom, Facebook a chaty pri práci radšej vypnite. Zbytočne vás rozptyľujú a podporujú v prokrastinácii. Veď je jednoduchšie zavrieť rozpracovaný projekt a ísť sa pozrieť, koľko „lajkov“ dostala vaša nová profilová fotka.
Silné vnútro
Ďalším dôležitým krokom, ako sa zbaviť nezmyselnej prokrastinácie, je zlepšiť vzťah k sebe samému. Možno to znie ako klišé, ale byť k sebe úprimný, mať sa rád, prekypovať zdravým sebavedomím, je často alfou aj omegou prekonania mnohých psychických neduhov.
Ak sa napriek všetkému cítite stále neistí, obviňujete sa a pocit frustrácie a neschopnosti prekonať prokrastináciu stále pretrváva, je na mieste vyhľadať odbornú pomoc psychológa. A nie o mesiac, ale hneď!