Pred prvou aplikáciou treba navštíviť optometristu alebo očného lekára, ktorý nám dôkladne vyšetrí zrak. „Zahŕňa to predovšetkým stanovenie správnej korekcie, to znamená dioptrických hodnôt. Dôležitá je anamnéza klienta a kontrola predného segmentu oka, teda stavu viečok, rohovky, spojivky, kvality slzného filmu a podobne,“ vymenúva očná optička a optometristka Katarína Takáčová.
Až po týchto vyšetreniach odborník rozhodne, či ste vhodným adeptom na kontaktné šošovky. „Ich používanie nie je obmedzené vekom, no existujú určité špecifické diagnózy, ktoré ich vylučujú. Patrí medzi ne napríklad zápal spojiviek, infekčné stavy oka, rôzne anomálie, patológia sietnice, porucha tvorby sĺz alebo nepriechodnosť slzných ciest,“ hovorí Takáčová.
Ak sú všetky kontraindikácie vylúčené, odborník s vami vyberie vhodný typ, aplikuje skúšobný pár, nacvičí správnu aplikáciu a poučí o tom, ako sa o ne správne starať.
Šošovky pre deti?
Zvažujete, či je správnou voľbou nahradiť dioptrické okuliare vášho dieťaťa šošovkami? Očná lekárka Katarína Kornfeld z Centra mikrochirurgie oka to vníma ako výhodu u detí, ktoré sa hanbia za nosenie okuliarov, alebo sú aktívne, veľa športujú a permanentne im hrozí úraz z rozbitých okuliarov. Ak sa okuliare počas športovej aktivity odložia, zníži sa výkonnosť malého športovca pre jeho horšiu zrakovú ostrosť.
„Kontaktné šošovky ako náhradu okuliarov by mal rodič zvážiť vždy po lekárskom vyšetrení oka dieťaťa. Po odmeraní dioptrických parametrov oka, vyšetrení predného segmentu oka, odporučí správny typ kontaktných šošoviek,“ radí lekárka.
„U detí je prvá podmienka zrelosť na manipuláciu so šošovkami. Je dôležitá najmä dôkladná hygiena pred aplikáciou kontaktných šošoviek, keďže sú vždy potenciálnou hrozbou prieniku infekcie do rohovky a ostatných štruktúr oka.“
Aplikácia kontaktných šošoviek
Spočiatku býva nočnou morou, no po pár dňoch poctivého nácviku zvládnete šošovky vymeniť rýchlosťou blesku.
Dôkladne si umyte ruky a vysušte uterákom, ktorý nepúšťa vlákna.
Zatraste ochranným obalom a opatrne odlepte fóliu. Šošovku posuňte bruškom ukazováka k okraju a vyberte von. Ak si chcete nasadiť použitú šošovku, vložte ju najskôr do prostriedku dlane a prepláchnite čerstvým roztokom.
Položte šošovku na špičku ukazováka, mala by byť v tvare výseku z gule. Ak jej okraje smerujú od seba a tvarom pripomína skôr tanier, je otočená naruby - preklopte ju.
Prstami jednej ruky zafixujte horné a dolné viečka tak, aby ste nemohli oko mimovoľne zavrieť. Skloňte hlavu, no pozerajte sa smerom nahor.
Do takto zafixovaného oka opatrne vložte zľahka šošovku, ktorú môžete priťuknúť ďalším prstom. Pomaly zavrite oko, špičkou prsta si veľmi jemne premasírujte viečko. Otvorte oko a skontrolujte, či je šošovka na správnom mieste.
Pred odstránením šošovky z očí si opäť umyte ruky a zafixujte viečka. Pozrite sa smerom nahor a ukazovákom voľnej ruky šošovku jemne pritiahnite k spodnému okraju bielka. Jemne ju zovrite medzi palec a ukazovák a vyberte. V dlani ju niekoľkokrát prepláchnite čerstvým roztokom a pritom „masírujte“ bruškom prsta. Ak máte špeciálny „no rub“ roztok, stačí ju len prepláchnuť. Vložte šošovku do ochranného puzdra a zalejte čerstvým roztokom.