Kel podobne ako ostatné druhy listovej zeleniny je bohatý na karotenoidy, najmä luteín a zeaxantín. Tieto antioxidanty sú spájané aj so znižovaním rizika vekom podmienenej degenerácie makuly. Podobne je na tom aj cuketa.
V brokolici sa nachádza zlúčenina nazývaná sulforafan, ktorá podporuje prirodzenú ľudskú obranyschopnosť a chráni sietnicu pred poškodením voľnými radikálmi.
Vajcia sú bohaté na cysteín, síru, luteín, glutatión a proteín, ktorý pôsobí ako antioxidant pre očné šošovky. Obsahuje ho aj cesnak a cibuľa.
Paradajky majú okrem luteínu v sebe aj lykopén, ktorého antioxidačné účinky chránia oči pred škodlivým UV žiarením. Lykopén nájdete aj v mrkve, ktorej pozitívne vlastnosti vďaka betakaroténu a iným karotenoidom sú nám všetkým dôverne známe. Vedeli ste, že podobné vlastnosti majú aj marhule?
Na unavené oči je vhodná konzumácia čučoriedok. Tie sú hotovou výživnou bombou pre zrak. Obsahujú antokyány, flavonoidy a tiež minerály ako selén a zinok.
Tučné ryby, teda losos, tuniak, treska, žralok, ale aj sardinky sú zdrojom omega 3 mastných kyselín, ktoré podporujú zdravie sietnice.
Zdroj: Huffingtonpost.com
Zásady prevencie
Ak chcete mať zdravé oči, mali by ste:
chodiť na pravidelné prehliadky k očnému lekárovi,
chrániť oči pred UV žiarením kvalitnými slnečnými okuliarmi,
nenamáhať ich zbytočne dlhým pozeraním televízora, sedením pri počítači alebo čítaním pri zlých svetelných podmienkach,
jesť stravu bohatú na antioxidanty,
ak máte poškodený zrak, korigovať ho okuliarmi alebo dioptrickými šošovkami,
nefajčiť.
Preventívne prehliadky
Očná lekárka Jana Štefaničková odporúča absolvovať vyšetrenie očí u pacientov nad 40 rokov raz ročne. Ak patríte k mladším ročníkom, vystačíte si aj s periodicitou 2 - 3 roky.
Preventívna prehliadka by mala obsahovať vyšetrenie zrakovej ostrosti, meranie vnútroočného tlaku, vyšetrenie jednotlivých častí oka na štrbinovej lampe – mihalnice, riasy, spojovku, rohovku, dúhovku, zrenicu, šošovku, sklovec, sietnicu a zrakový nerv.
Hlbšie štruktúry oka sa vyšetrujú v takzvanej mydriáze čiže „rozkvapkaní“, aby sa dali vyšetriť aj periférne časti sietnice a odhaliť prípadné chorobné zmeny, napríklad degeneratívne zmeny na periférii sietnice alebo nádory.
Doma si môžeme urobiť samovyšetrenie očí napríklad tak, že sa budeme pozerať každým okom zvlášť na hodiny alebo obraz na stene. Takto môžeme dobre spozorovať prípadné zmeny vo videní.