Ovocie aj zelenina, sladké aj kyslé, korenisté aj pikantné. Čatní spája všetky intenzívne chute a rôzne ingrediencie, pričom podčiarkuje ich farebnosť. Akoby ste do pohára zatvorili obraz pestrej Indie, odkiaľ táto pochúťka pochádza.
Vynikajúco sa hodí ku grilovanému mäsu, pečenej rybe, k syrom alebo len tak natreté na hrianku či indický chlieb naan.
Čatní priviezli z Indie britskí kolonizátori a odtiaľ sa rozšírilo do ďalších anglických kolónií v Afrike či Karibiku a udomácnilo sa v mnohých národných kuchyniach. Preto existujú stovky jeho variácií.
Konzistenciou by sa dalo prirovnať k našim džemom obsahujúcim kúsky ovocia a zeleniny, no môže byť aj hladké, husté a lepivé či dokonca vysušené. Čo región, to iný recept.
Čatní sa používa ako dochucovadlo k jedlám, ako omáčka na namáčanie kúskov jedla (dip), ale môže byť aj plnohodnotným jedlom podávaným s ryžou. V takejto podobe je obľúbené u vegetariánov.
Čerstvé i konzervované
V indickej kuchyni sa čatní najčastejšie pripravuje a konzumuje čerstvé, no v západných krajinách, kde sa na tanieri neobjavuje každodenne, je bežnejšia konzervovaná verzia. Predáva sa aj v supermarketoch.
Domáce čatní sa pripravuje, podobne ako naše džemy, redukovaním tekutiny z ovocia a zeleniny.
Na rozdiel od džemov sa ako konzervačný prípravok pri čatní používa nielen cukor, ale aj ocot. Napríklad vínny, jablčný alebo balzamikový.
A, samozrejme, čatní sa nezaobíde bez rôznych byliniek a korení – koriander, mäta, čili, zázvor, karí, zelené korenie, škorica, klinčeky, kardamón. Fantázii pri ich kombinovaní sa medze nekladú.
Mangová klasika
Pripraviť si čatní naozaj nie je nič ťažké. Je to skôr jednoduchá forma zavárania. Zmiešate všetky suroviny v hrnci a masu povaríte.
V receptoch z indickej kuchyne, ktoré sa stali obľúbenými najmä v krajinách hovoriacich po anglicky, sa často používa mangové čatní. Jeho sladkokyslá chuť skvele dopĺňa napríklad karí jedlá.
Hoci v supermarkete na Slovensku určite nekúpite také dobré mango, ako keď si ho čerstvé odtrhnú v Indii, na čatní sa dá použiť. Ak ešte nebude úplne zrelé, nechajte ho dva-tri dni zabalené v novinách alebo papierovom vrecku pri izbovej teplote. Potom ho nakrájajte na kocky a spolu s nadrobno nesekanou cibuľkou dajte do menšieho hrnca. Pridajte 50 g kryštálového cukru a 50 ml jablčného octu. Na miernom plameni miešajte, až kým sa cukor nerozpustí a varte za občasného premiešania približne hodinu až poldruha hodiny.
Pre chuť môžete do receptu pridať hrozienka, ktoré ste predtým nechali postáť vo vode, na jemno nastrúhaný zázvor, hodí sa aj štipka mletej škorice či klinčeky. Ak chcete mať čatní ostré, pridajte čili podľa chuti.
Keďže v jesennom období je u nás sezóna skôr na slivky a jablká ako na mango, môžete vyskúšať náš recept na korenisté slivkovo-jablkové čatní.
Slivkovo-jablkové čatní
- 1 kg sliviek
- 500 g jabĺk
- 2 stredné cibule (môže byť aj šalotka)
- 500 ml jablčného octu
- 400 g kryštálového cukru (môže byť aj trstinový)
- 5 cm čerstvého zázvoru
- 1 palička celej škorice
- 1 hviezdička celého badiánu
- horčicové semienka medzi prsty
- soľ
- hrozienka (nemusia byť)

Postup:
1. Pripravte si všetky suroviny. Slivky umyte, zbavte kôstok a nakrájajte na štvrtiny. Ak sú veľké, môžete aj na menšie kúsky. Jablká ošúpte, zbavte jadrovníka a tiež nakrájajte na menšie kocky. Zázvor ošúpte a nastrúhajte ho na jemnom strúhadle.
2. Nakrájané ovocie vložte do hrnca alebo hlbšej teflónovej panvice. Pridajte nadrobno nasekanú cibuľu, cukor, zázvor, škoricu, badián, horčicové semienka a kávovú lyžičku soli. Zalejte jablčným octom a priveďte k varu. Stiahnite plameň, zakryte hrniec pokrievkou a nechajte zmes na miernom ohni bublať pol hodiny. Občas nezabudnite premiešať, aby vám čatní neprihorelo.
3. Po polhodine dajte dole pokrievku a varte ďalších 30 až 45 minút. Zmes by sa mala zahustiť, no slivky by sa nemali úplne rozvariť. Na záver ochutnajte, podľa potreby osoľte. Ak máte radi pálivé, pridajte na záver trochu čili. Ak sa vám podarí, vyberte paličku škorice a badián.
4. Toto čatní môžete servírovať aj čerstvé, napríklad s grilovaným hermelínom, pečenými rebierkami, ale hodí sa aj k pečenej kačke.
5. Ak nespotrebujete všetko, nalejte horúce čatní do vysterilizovaných pohárov, obráťte ich na päť minút hore dnom, aby sa chytilo viečko a nechajte vychladnúť v deke. Skladujte na tmavom chladnom mieste, po otvorení v chladničke.