Jednoducho sladké vína nie sú v móde. A móda a trendy sú vo svete vína dôležitými, hoci veľmi často nepochopiteľnými a nespravodlivými faktormi.
Problém je aj v tom, že ľudia často nepoznajú naozajstné kvalitné sladké vína.
Väčšina má skúsenosti s jednotvárne sladkými a umelo pôsobiacimi vínami tejto kategórie. Tie pôsobia ako cukrová voda, bez akejkoľvek rovnováhy, sviežosti, bohatosti, len sa vám to lepí na ústa. Niečo strašné. Čo je úplne iný svet ako „veľké sladké vína sveta“.
Ak niekto ochutná lukulský Riesling Trockenbeerenauslese z nemeckého Moselu, francúzsky levanduľový Sauternes, medovo-agátový Tokaj, hispánske kávové Sherry, portugalské ovocné portské či karamelovú Madeiru, otvorí sa mu nový svet vôní, aróm, chutí.
Sladkým vládol Tokaj
Víno na víkend
Veltlínske zelené „46“ 2011, Žitavské vinice, Slovensko
- Hodnotenie: 4 **** (z maximálnych 5)
- Cenová kategória: 35 eur (0,2 l fľaša)
- Potenciál: 6-10 rokov
Je to svet, kde vládne komplexnosť, hĺbka, bohatstvo, arómy, štruktúra. Raz mi jeden slávny britský odborník na víno povedal: „Videl som mocných mužov odmietajúcich akékoľvek sladké víno ako nehodiace sa k ich maskulinite padnúť na kolená so slzami v očiach po prvej kvapke Sauternes.“
Samozrejme, svet sladkých vín je neskutočne heterogénny, čo sa týka spôsobu výroby, štýlu, dominantných chutí a aróm, ľahkosti či komplexnosti.
Nájdete tam prirodzene sladké vína, ďalej takzvané fortifikované vína (napríklad portské), slamové vína, ľadové vína a mohol by som pokračovať dlho. Ešte som nehovoril o zázraku prírody menom Botrtys cinerea, ale o tom neskôr, keď bude reč o tokaji.
Na Slovensku boli sladké vína veľmi dlho doménou vinárov z tokajskej oblasti. Jednoducho povedané, ak sa u nás povedalo „sladké víno“, každý myslel na samorodné, výbery či iné tokajské špecialitky.
Samozrejme, bolo možné nájsť sladké moky aj v ďalších vinárskych regiónoch Slovenska, nikde inde okrem Tokaja však tieto vína netvorili dominantnú časť portfólia vinárstiev, nehovoriac o ich sláve alebo identite.
Hladké a vyvážené
Zmenilo sa to pred niekoľkými rokmi, keď sa do povedomia domácich milovníkov vína za pomerne krátky časť dostalo vinárstvo Žitavské vinice.
Dvojica Jozef Teplan a Tomáš Strelinger vytvorili niečo špeciálne: vinárstvo produkujúce špičkové sladké vína, ktoré rýchlo získali slávu. Ich vína sú komplexné, ale zároveň ľahké, aromatické a svieže. Dnes vám predstavím ich Veltlínske zelené „46“.
Farba vína je tmavožltá až jantárová, trošku do oranžova. Vo vôni sa objavujú elegantné sušené ovocia kombinované jemnou vôňou botrytického hrozna, ďalej karamel s citrusom.
Prvý dojem, ktorý človek po ochutnaní má, je, že ide o víno s vynikajúcou rovnováhou a napriek mohutnému zvyškovému cukru (viac ako 200 g/l) sa vyznačuje pozoruhodnou ľahkosťou. Ľahkosť je o to pozoruhodnejšia, že víno je neskutočne koncentrované a hlboké.
Z chutí pripomínam karamel, na mede pripravené tropické žlté ovocia, marakuja, liči a gruzínsku churmu, kaktusové plody zo severnej Afriky. To všetko sa kombinuje s botrytickými vplyvmi a zázvorom. Lukulský zážitok. V dochuti zelený čaj a svieža citrusová kyselinka vytvárajú peknú rovnováhu. Pôsobí hladko, vyvážene a najmä prirodzene.
Najväčšia devíza je koncentrácia a bohatstvo aróm, simultánne s ľahkosťou. Vzácna kombinácia.