Keď sa má rozhodnúť, ktoré jedlá vybrať na predstavenie kórejskej kuchyne Slovákom, Sang-Hoon Park nemá žiadnu dilemu. „Kimči sa je každý deň, takmer ku každému jedlu,“ vysvetlil veľvyslanec Kórejskej republiky, pričom starostlivo natieral červenkasté korenie kimči medzi listy pekinskej kapusty.
Každý, kto ho počúva uvádzať zdravotné výhody tejto fermentovanej zeleniny, ktorá má hlboko zakorenenú tradíciu v Kórei, pochopí, že je to základná súčasť juhokórejskej kuchyne. Kórejčania napríklad hovoria „kimči“ aj namiesto „sýýýr“, keď sa usmievajú na fotografa. „Vo všeobecnosti majú fermentované potraviny úžasné zdravotné účinky, napríklad zníženie hladiny cholesterolu, zlepšenie zažívacieho systému tela, dokonca sú vraj aj prevenciou proti rakovine,“ povedal veľvyslanec Park a dodal, že kimči má málo kalórií a veľa vlákniny a vitamínov A, B a C.
Podľa veľvyslanca kimči – ktoré ilustruje tradičné kórejské potravinárske zručnosti – tiež obsahuje vysoké dávky železa a vápnika. Tie pochádzajú z rybej omáčky, ktorá sa doň pridáva. V Kórei bola tradične poľnohospodárska spoločnosť, ktorá konzumovala veľa obilnín a zeleniny. Aby zelenina vydržala aj v zime, Kórejčania ju sušili a solili, z čoho sa rozvinula fermentácia – „skvelý úspech v dejinách spracovania potravín,“povedal veľvyslanec Park.
Harmónia aj v kuchyni
„Jedna z dôležitých charakteristík kórejskej kuchyne je vyváženosť a harmónia,“ podotkol Park pre program Varíme s veľvyslancom, ktorý pripravuje The Slovak Spectator a TV Sme, pričom vysvetlil, že to znamená napríklad dosiahnuť vyváženosť medzi hlavným jedlom a prílohami a medzi rôznymi prísadami i koreniami. „Veľmi dbáme na dosiahnutie harmónie medzi rozličnými farbami rôznych prísad.“
Park, aby zachoval vyváženosť programu varenia, pripravil aj bulgogi, pokrm z marinovanej hovädziny, ktorý Kórejčania jedia pri výnimočných príležitostiach.
„Zatiaľ čo kimči je každodenné jedlo, bulgogi je skôr slávnostné jedlo a je sa väčšinou, keď si pozvete hostí, pri oslave narodenín alebo keď idete do reštaurácie s rodinou,“ objasnil Park a dodal, že toto jedlo je známe aj v zahraničí.
Kimči a ryža tvoria základ kórejskej kuchyne a kórejská kultúra stolovania je ovplyvnená susednými štátmi ako Japonsko a Čína.
Husacina a burčiak
Na otázku, aké sú rozdiely medzi slovenskou a kórejskou kuchyňou, Park uviedol bohatstvo plodov mora vo svojej domovine, ktorá je obklopená morom, pričom poukázal na Slovensko, ktoré je vnútrozemské. A hoci veľvyslanec priznal, že nemá veľké skúsenosti s tradičnou slovenskou kuchyňou, slovenské jedlo mu pripadá „veľmi lahodné a prijateľné“.
„Mám rád slovenské jedlo, hoci halušky sú trochu príliš sýte. Ale napríklad lokše sú lahodné,“ povedal Park o svojich skúsenostiach so slovenskou kuchyňou, pričom dodal, že husacie hody v Slovenskom Grobe boli zvlášť chutné. „Naozaj, teraz sa neviem dočkať sezóny husaciny a hlavne burčiaku.“
O reakciách Slovákov na najtradičnejšie kórejské jedlo Park podotkol: „Ľudia, ktorí boli v Kórei, majú radi chuť kimči, ale možno im chvíľu trvá, aby si naň zvykli.“ Ambasádor tiež tvrdí, že ľudia môžu nájsť všetky prísady tu, na Slovensku – ako napríklad pekinskú kapustu, soľ, cesnak, cibuľu, zelenú cibuľku, zázvor, mletú čili papriku a slanú rybiu omáčku, takže ak chcú ochutnať niečo typicky kórejské, môžu si urobiť kimči sami.
Kimči (fermentovaná zelenina)
- 3 kg pekinskej kapusty
- 1 šálka soli
- 1 polievková lyžica mletého cesnaku
- 300 g zelenej cibuľky
- 1 polievková lyžica zázvoru
- 1 šálka mletej čili papriky
- 2 polievkové lyžice rybej omáčky
Príprava: nakrájajte a umyte pekinskú kapustu a namočte ju do slanej vody. Vyčistite spodok kapusty. Zmiešajte prísady na kimči korenie. Korenie rovnomerne rozotrite medzi listy kapusty. Zabaľte celú kapustu a dajte ju na chladné miesto.
Bulgogi (grilovaná hovädzina)
- 500 g hovädziny
- ½ cibule
- 30 g mladej cibuľky
- grilovacie korenie (4 polievkové lyžice sójovej omáčky, 2 polievkové lyžice cukru, 2 polievkové lyžice sezamového oleja, 2 polievkové lyžice mletého cesnaku, 2 polievkové lyžice sezamu zmiešaného so soľou, malé množstvo čierneho korenia)
Zmiešajte prísady a urobte grilovacie korenie. Narežte hovädzinu na tenké plátky. Nastrúhajte najemno cibuľu a nakrájajte mladú cibuľku. Zmiešajte hovädzinu s grilovacím korením, cibuľou a mladou cibuľkou. Opečte okorenenú hovädzinu na panvici.
Japchae (narýchlo opražené sklenené rezance)
- 200 g rezancov
- 40 g čiernych húb šiitake
- ½ cibule
- 60 g mrkvy
- 40 g sladkej papriky
- malé množstvo soli a čierneho korenia
- korenie na sklenené rezance (1 polievková lyžica sójovej omáčky, ½ polievkovej lyžice cukru, 1 polievková lyžica sezamového oleja, 1 polievková lyžica mletého cesnaku, 1/5 polievkovej lyžice čierneho korenia, 1 polievková lyžica sezamu)
Nakrájajte cibuľu, mrkvu a papriku na kúsky; namočte huby šiitake do vody a nastrúhajte ich. Osoľte cibuľu, mrkvu, papriku a šiitake a opečte každú prísadu. Uvarte sklené rezance vo vode a opláchnite ich studenou vodou. Potom ich opražte spolu s koreniami. Zmiešajte pripravené prísady a dajte ich na tanier.
Autor: Slovak Spectator