Čo je melanín?
Ide o kožný pigment, ktorý má na svedomí zafarbenie pleti. Vzniká v bunkách v spodnej časti pleti ako prirodzená reakcia na ochranu pleti pred pôsobením UV žiarenia. Pokiaľ je tvorba melanínu vyššia, vznikajú na pleti škvrny a hnedé fliačiky rôznej veľkosti a tvaru. Okrem prirodzených procesov starnutia môže nadmernú produkciu pigmentu podporiť aj UV žiarenie, hormóny a zápalové procesy vnútri pleti.
Prečo máme po lete viac škvŕn na koži?
Pigmentácie vznikajú zmnožením pigmentových buniek, najčastejšie po cielenom nadmernom opaľovaní. Viditeľné sú hlavne vtedy, keď nám celkové opálenie vybledne a tieto hyperpigmentácie sa oproti okoliu stávajú oveľa nápadnejšími. Najčastejšie ich objavíme na tvári, ale i po stranách krku, zriedkavejšie v dekolte.
Sú pre nás nebezpečné?
„Nežiaduce hnedé škvrny vznikajú po slnení alebo ako následok starnutia. Nie sú nebezpečné, skôr ide o nepríjemný kozmetický problém,“ vysvetľuje dermatologička Jana Šrámeková a upozorňuje, že opaľovať sa treba rozumne, teda postupne a je veľmi dôležité používať kvalitne opaľovacie krémy s vysokým UV filtrom.
Ktorý typ pleti je najviac postihnutý?
„Sklon k hyperpigmentáciám majú hlavne dámy s tmavším fototypom, ktoré sa rady slnia, a s bledšou pleťou sú to ženy, ktorým jarné slniečko zvyčajne vytiahne zopár pieh na nose,“ vysvetľuje dermatologička Jana Šrámeková a dodáva, že tieto ženy obyčajne zaregistrujú prvé hnedé fľaky po tridsiatke. Nástup býva postupný, po prvom lete si všimnú pigmentáciu nad hornou perou, prípadne na celej tvári, ale prvú zimu úplne zmizne samovoľne. Ďalšie leto opäť vystúpi, ale v zime už úplne nezmizne a zostáva viditeľná. Ak dáma pokračuje v opaľovaní, tak škvrny zvyčajne pribúdajú.
Aká je ideálna pleť?
Podľa prieskumov kozmetických firiem chcú mať ženy predovšetkým zjednotený tón pleti. Veľa žien vo veku nad 40 rokov trápi hyperpigmentácia, ktorá sa však v súčasnosti objavuje aj u mladších žien. Aj preto rapídne rastie celosvetový trh s výrobkami na zosvetlenie pleti. Dokonca podľa Global Industry Analysis sa predpokladá, že predaj rozjasňujúcich pleťových výrobkov dosiahne v roku 2015 10 miliárd dolárov.
Prečo pribúdajú škvrny s vyšším vekom? S čím to súvisí?
Naša koža si pamätá všetky hriechy z mladosti – ako nadmerné opaľovanie alebo soláriá. Ich negatívne vplyvy sa prejavia neskôr a jedným z príznakov starnutia kože je zároveň aj nepravidelná pigmentácia.
Aký je rozdiel medzi pigmentovými a stareckými škvrnami?
Pigmentácie po slnení sú spravidla difúzne, teda mapovité, pretože majú sklon zlievať sa do väčších plôch a objavujú sa pomerne skoro po tridsiatke. Starecké pigmentácie sú zväčša izolované a vekom pribúda ich počet. Objavujú sa na tvári, hlavne na spánkoch, často v dekolte a na rukách.
Sú škvrnami postihnutí aj muži?
Dermatologička vysvetľuje, že starecké škvrny sa u mužov objavujú v rovnakej miere ako u žien. Škvrny vzniknuté vplyvom slnenia sú u mužov menej časté, čo určite súvisí aj s faktom, že muži neobľubujú cielené vypekanie sa na slnku.
Ako dokáže pomôcť dermatológ?
Odborník v prvom rade posúdi typ, rozsah a hĺbku uloženia pigmentácie a rozhodne o druhu zákroku. „Povrchové pigmentácie sa dajú odstrániť aj tekutým dusíkom, 70-percentnou kyselinou glykolovou alebo dermabráziou. Na hlboko uložené pigmentácie je najúčinnejšie IPL {intenzívne pulzné svetlo} použité v rámci zákroku, ktorý sa nazýva fotorejuvenizácia. Toto ošetrenie je najvhodnejšie najmä na difúzne, teda mapovité pigmentácie,“ vysvetľuje odborníčka a upozorňuje, že najvhodnejšie obdobie na odstránenie pigmentácie je po skončení leta od septembra až do apríla.
Dajú sa už vzniknuté škvrny odstrániť natrvalo?
Áno, ak si žena potom už chráni tvár pred slnkom používaním vysokých UV filtrov. Ak sa však nebude chrániť, pigmentácie sa po ďalšom slnení opäť objavia.
Čo sa dá so škvrnami robiť v domácom prostredí?
„Nie som fanúšičkou masiek a štiav z kuchynského prostredia, ako sú citrón, bielok a podobne,“ hovorí dermatologička Jana Šrámeková a dodáva, že ak chceme pigmentové škvrny liečiť doma, tak potom si treba kúpiť v lekárni kvalitný bieliaci krém a používať ho podľa rady magistry. Medzi najúčinnejšie zložky v boji proti pigmentovým škvrnám patria hydrochinón, kyselina kojová, arbutín, retinoidy a vitamín C.