Nejasné začiatky
Väčšina žien na sebe prvýkrát spozoruje menopauzálne príznaky po štyridsiatke, zvyčajne okolo štyridsiateho piateho roku. Ide najmä o návaly horúčavy a nepravidelnosť v menštruačnom krvácaní. Je to začiatok takzvaného perimenopauzálneho obdobia. Aj keď plodnosť ženy sa ešte nekončí, organizmus sa pomaly pripravuje na novú životnú fázu.
Zvyčajne okolo päťdesiatky vyhasína funkcia vaječníkov a končí sa menštruácia. Vtedy prichádza menopauza. Hormonálne výkyvy, ktoré zvyknú sprevádzať návaly horúčavy, psychická podráždenosť, prípadne problémy so spánkom, sa však s ukončením menštruácie nekončia. Často pretrvávajú ešte niekoľko rokov, kým sa telo nenastaví na nové hormonálne hodnoty.
Treba ísť k lekárovi?
Menopauza nie je choroba, ale prirodzený fyziologický proces. Preto ak nám jej príznaky výrazne neznižujú kvalitu života, nie je dôvod na špeciálnu liečbu. Ak ste si zvykli chodiť ku gynekológovi na pravidelné preventívne prehliadky raz ročne, tento cyklus sa odporúča dodržiavať aj ďalej.
Lekára však treba navštíviť v prípade, ak sa u vás menopauzálne príznaky objavili skôr ako v štyridsiatke. V takom prípade vám hrozí predčasný úbytok estrogénov a s ním spojené zdravotné ťažkosti, ktorých je lepšie sa vyvarovať.
Triky proti prejedaniu
Hlad je často prezlečený smäd. Skôr, než zjete niečo navyše, skúste sa napiť vody alebo nesladeného čaju.
Odnaučte sa hladom zaháňať nudu, smútok a únavu. Ak je to váš prípad, najprv nakŕmte dušu príjemnými radostnými zážitkami, až potom nasýťte telo.
Proti nočnému vyjedaniu chladničky vám pomôže, ak si po večeri vyčistíte zuby.
Zabudnite na chudnutie
Obezita je spojená s množstvom vážnych zdravotných problémov počnúc cukrovkou a končiac srdcovocievnymi chorobami. Ak však máte len trochu tuku navyše, je to pre vás lepšie, ako keby ste boli vychudnutá na kosť.
Pohlavné hormóny estrogény sa totiž tvoria aj v tukovom tkanive, takže moletky sú počas menopauzy v určitej výhode, väčšinou na sebe pozorujú menopauzálne príznaky o niečo neskôr než ich štíhlejšie vrstovníčky.
Veľké výkyvy hmotnosti neprospievajú ani psychickej pohode a tá má v zdravotnej prevencii obrovský význam. Čím ste so sebou spokojnejšie a vyrovnanejšie, tým lepšie pracuje váš imunitný systém.
V stravovaní netreba zabúdať na zdraviu prospešné tuky, ktoré nájdete napríklad v ľanovom alebo panenskom olivovom oleji. Ak trpíte návalmi horúčavy, mali by ste menej koreniť a obmedziť konzumáciu teplých nápojov, ktoré rozširujú cievy a vyvolávajú potenie.
Jesť by ste mali s pribúdajúcim vekom menej a kvantitu nahradiť kvalitou. Ak však občas zhrešíte nejakou nezdravou maškrtou, netrápte sa preto. Stres, ktorý by ste si takto spôsobili, je pre vaše telo horší ako kalórie, ktoré ste prijali.
Sauna sa povoľuje
Saunovanie pomáha zbavovať sa toxínov, uvoľňuje svaly a pomáha regenerácii, najmä v chladnejšom jesennom a zimnom období. Ženy, ktoré trpia návalmi horúčavy, mávajú zo saunovania zbytočné obavy. Pritom keď si telo zvykne v saune na teplotné výkyvy, lepšie znáša menopauzálne návaly.
Sex a menopauza
Obavy, že s menopauzou sa skončí váš pohlavný život, nemajú logické opodstatnenie. Je síce pravda, že ženy v strednom veku mávajú menej sexu ako mladé, ale to vôbec nesúvisí s menopauzou. Väčšinou je príčinou erektilná disfunkcia partnera alebo vyhasnutie vášne v dlhodobom vzťahu.
Staršie ženy, ktoré nadväzujú nové sexuálne kontakty, mávajú rovnako kvalitný sex ako mladé. Sexuálne aktívne staršie ženy mávajú zriedkavejšie problémy s pocitmi suchosti v oblasti genitálií. Tento problém sa však dá jednoducho odstrániť zvlhčujúcimi prípravkami z lekárne.
Psychická pohoda
Ak na sebe spozorujete emocionálne zmeny, ako sú úzkosť, nepokoj či ľahké formy depresie, nemusíte hneď siahať po liekoch. Doktorka Eva Smíšková odporúča vyskúšať čaj z ľubovníka, prípadne vyskúšať bylinkové zmesi na upokojenie, ktoré sa predávajú v lekárňach.
Krása omladzuje
Bojíte sa, že s pribúdajúcim vekom stratíte krásu a príťažlivosť? Kostýmová výtvarníčka a spisovateľka Dagmar Březinová, ktorá už prekročila šesťdesiatku a stále je považovaná za veľmi atraktívnu ženu, má na túto obavu jednoduchý liek. „Nahraďte mladosť kultivovanosťou,“ radí ženám v strednom veku.
Investujte do seba, sú to tie najlepšie vložené peniaze, ktoré vám nikto nevezme. Doprajte si kvalitnú kozmetiku, návštevu u kaderníčky, kúpte si niečo pekné na seba. A nezabúdajte, že skutočná krása vyžaruje zvnútra. To nie je klišé, ale fakt.
Žena, ktorá je šťastná a spokojná, je pre svoje okolie oveľa príťažlivejšia ako tá, ktorá stále hľadá chyby na sebe a na druhých. Čím viac budete uvoľnená, tým budete krajšia. Vnútorná pohoda nič nestojí a funguje ako účinný skrášľovací prostriedok v každom veku. Tak prečo si ju nedopriať?
3 otázky pre odborníka
Odpovedá všeobecná lekárka Eva Smíšková.
Dá sa v období menopauzy čiastočne nahradiť úbytok vápnika a estrogénov stravou?
V menopauze a v období pred jej nástupom je určite vhodné zmeniť stravovanie, a to v zmysle redukcie množstva prijatej potravy a jej energetickej hodnoty. Oveľa viac treba dbať na vyvážené zloženie stravy, nemala by nám chýbať zelenina, orechy a semienka pre vysoký obsah vitamínu E a vápnika. Vápnik dopĺňame aj konzumáciou tvrdých a neveľmi tučných syrov. Estrogény sa nachádzajú v sóji a sójových výrobkoch, takže kto ich toleruje, má vyhrané. Konzumáciu ovocia zámerne veľmi nepropagujem, obsahuje totiž priveľa sacharidov.
Ako môžu ženy v tomto období zabrániť priberaniu a zadržiavaniu vody v tele?
Väčšinou priberú ženy, ktoré neboli zvyknuté strážiť si hmotnosť. Ani sa nenazdajú a zrazu sú o desať kíl ťažšie. Ale aj tie, ktoré sa o seba starajú, pozorujú v tomto období, že sa im mení postava, tuk pribúda i tam, kde ho nikdy nemali – napríklad na hrudníku a v oblasti brucha. Je preto nevyhnutné prehodnotiť stravovanie, príjem sacharidov nahradiť zeleninou v akejkoľvek úprave, zriecť sa sladkých maškŕt a jedenia v neskorších večerných hodinách. Ak má žena pocit, že zadržiava tekutiny, vtedy je dobré obmedziť kuchynskú soľ a minerálne vody. Pomáha pritom pitie bylinkových čajov, hlavne z prasličky, brezy či žihľavy, ktoré zbavujú telo prebytočnej vody.
Aký typ športu je podľa vás vhodný pre menopauzálne ženy?
Fyzická aktivita je v tomto období veľmi potrebná, preto že pomáha udržať si telesnú hmotnosť – navyše pravidelným pohybom zabraňujeme toľko obávanému rednutiu kostí a v neposlednom rade aj väčšine klimakterických problémov. Potenie, búšenie srdca, návaly horúčavy a závraty sú spôsobené vegetatívnym nervovým systémov. Ženy, ktoré pravidelne športujú, nimi trpia podstatne menej ako tie, ktoré sa málo hýbu. Najvhodnejším športom v tomto období je rýchla chôdza, bicyklovanie a nórska chôdza s palicami, ktorá výrazne šetrí kĺby a zároveň precvičuje aj svalstvo trupu. Vhodné je aj cvičenie na problémové partie s vlastnou hmotnosťou, prípadne relaxačné uvoľňujúce cvičenie, ktoré priaznivo pôsobí na psychiku aj svalstvo chrbtice.