O tom, že tuky sú zdrojom energie a sú v našom tele veľmi žiaduce, by sme nemali pochybovať. Napriek tomu sa snažíme tukom v potravinách skôr vyhýbať. Jednak kvôli našej figúre a v neposlednom rade aj pre naše zdravie.
Podľa názorov odborníkov sú však tuky pre príjem potravy takmer rovnako dôležité ako voda. Mnohé látky, ktoré sa vo vode nedokážu rozpustiť, sa do organizmu dostávajú vďaka mastným kyselinám, teda tukom.
Výskumy hovoria, že človek by mal v potrave prijať denne približne 20 % bielkovín, 25 – 35 % tukov a 45 – 55 % sacharidov. Dôležité je však rozlišovať tuky a tuky. Rozdiel je v ich zložení, ale aj v účinkoch na organizmus. Rastlinné tuky sú ľahšie stráviteľné a navyše nezaťažujú organizmus tak, ako ich živočíšni bratia.
„Zatiaľ čo živočíšne tuky bohaté na nasýtené mastné kyseliny vedú k nežiaducemu zvýšeniu hladiny cholesterolu v krvi, rastlinné tuky obsahujú prevažne nenasýtené omega 3 a 6 mastné kyseliny, ktoré majú priaznivý účinok a hladinu cholesterolu znižujú,“ upresňuje lekárka Katarína Babinská zo Združenia pre zdravie a výživu.
Olej na zjedenie
Rastlinné oleje sú najmä v lete každodennou súčasťou jedálnička. Pridávame ich nielen do varenia, ale tvoria nenahraditeľnú súčasť studenej kuchyne. Veď šalát bez olivového oleja si už takmer ani nevieme predstaviť. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo je to tak?
Tajomstvo olejov spočíva práve v tom, že nám prebúdzajú chuťové poháriky a otvárajú cestu k radosti z jedla. A navyše sú zdravé. Väčšina rastlinných olejov sa dnes po technologickej stránke vyrába čo najšetrnejšie a lisuje sa buď za studena, alebo v takom tepelnom režime, ktoré neničí najväčšie bohatstvo obsiahnuté v olejoch – nenasýtené mastné kyseliny.
Pozor by sme si však mali dávať pri olejoch určených na varenie, pretože podľa lekárky zbytočne vysoké teploty spôsobujú rozklad nenasýtených mastných kyselín a poškodenie ich výživovej hodnoty.
„Tepelná úprava by preto nemala trvať dlhšie ako je potrebné, vyhýbame sa aj zbytočnému prepaľovaniu oleja varením pri príliš vysokej teplote,“ dopĺňa Babinská. „Dôležité je tiež používať tie druhy olejov, ktoré sú určené na tepelnú úpravu. Výber vhodného oleja by nám mali uľahčiť informácie na obale výrobku.“
Margaríny nie sú zlé
Napriek tomu, že mnohí z nás oleje v kuchyni obľubujú, k margarínom sa často staviame skepticky a v rámci zdravej výživy radšej siahneme po klasickom masle. Odborníčka na výživu Katarína Babinská však konzumáciu kvalitných margarínov neodsudzuje, pretože týmto spôsobom môžeme tiež získať z rastlinných tukov nenasýtené omega 3 a 6 mastné kyseliny.
Vysvetľuje, že margaríny od renomovaných výrobcov sa vyrábajú z kvalitných rastlinných olejov: repkového, slnečnicového, kukuričného, ľanového alebo iných olejov a zachovávajú si mnohé z ich priaznivých vlastností, napríklad v nich nie je prítomný cholesterol.
„V porovnaní s tukmi živočíšneho pôvodu obsahujú margaríny viac zdraviu prospešných látok. Ak ich použijeme v studenej kuchyni namiesto masla, odľahčíme svoj organizmus o mliečne nasýtené tuky, ktoré nepriaznivo pôsobia na zvyšovanie cholesterolu a navyše zabezpečíme telu prísun látok, ktoré podporujú správnu distribúciu vitamínov v tele,“ dopĺňa Babinská.