1. Môže za to výchova?
V žiadnom prípade nie je nočné pomočovanie problémom výchovy. Dieťa to nerobí naschvál, nechce nahnevať rodičov. Veď predstavte si, aký je to asi pocit zobudiť sa v mokrej posteli... Okrem toho v hre môže byť aj genetická predispozícia. Ak sa nočné pomočovanie objavilo aspoň u jedného z rodičov, je vyššia pravdepodobnosť, že sa vyskytne aj u dieťaťa.
2. Je dieťa len lenivé ísť v noci na toaletu?
Dôvodom nočného pomočovania nie je ani lenivosť, môže za to skôr nedostatočná tvorba vazopresínu, čo je regulačná látka, ktorá riadi tvorbu moču. „V noci sa jej tvorí viac, a tým sa paradoxne zmenší objem vyprodukovaného moču. Močový mechúr sa napĺňa pomalšie a nemusí sa v noci vyprázdniť. U detí s nočným sa však vytvorí v noci veľa moču a močový mechúr sa preplní. Dieťa nie je schopné rozpoznať signály preplneného močového mechúra a prebudiť sa na močenie. Výsledkom je, že sa vymočí do postele počas spánku, pričom tomu nie je schopné zabrániť vlastnou vôľou,“ vysvetľuje príčiny vzniku primárnej nočnej enurézy detská nefrologička Andrea Černianska z 1. detskej kliniky DFNsP v Bratislave.
3. Môže byť dôvodom zlá rodinná situácia?
Stresujúce faktory môžu byť spúšťačom nočného pomočovania, takže aj nepriaznivé rodinné prostredie môže napomôcť k vzniku tohto problému. Nie je to však pravidlom, pretože nočné pomočovanie sa týka neraz aj tých, ktorí prežívajú šťastné detstvo.
4. Treba svojho drobca v noci aspoň dvakrát zobudiť, aby išiel na toaletu?
To nie je práve najlepší nápad. Dieťaťu nepomôžete, skôr naopak, jeho stav sa vďaka tomu môže zhoršiť. Prerušíte tak niektorú z fáz spánku, čím mu spôsobíte zbytočný stres. Kvôli tomu potom môže byť cez deň unavené a nesústredené.
5. Máme dať dieťaťu rázne najavo, že sa to nesmie opakovať?
Takéto riešenie tiež veľmi neodporúčame. Môžete tým dieťaťu spôsobiť ešte väčšie stresy, a tým problém prehĺbiť. Samozrejme, treba mu vysvetliť, že by sa to viackrát nemalo opakovať, ale nebuďte naň prísni, zvoľte radšej príjemnejší tón. Na druhej strane, ani zľahčovanie nie je najlepšou cestou, tento problém treba brať vážne. Poproste svojho drobca, nech vám pomôže s prezlečením periny. Ak ďalšiu noc zvládne so suchou posteľnou bielizňou, pochváľte ho.
6. Vyrastie z toho samé?
Podľa odborníkov sa nočné pomočovanie spontánne vylieči iba u 1 až 2 detí z 10, ktoré majú tento problém. Dokonca 2 % prípadov trápi tento problém aj v dospelosti. To je dôvod, prečo netreba s návštevou pediatra váhať ani chvíľu. Inak sa môže kvôli traume poškodiť psychika vášho dieťaťa a môže mať problémy celý život. Lekár vám potom určí, či je potrebné navštíviť detského nefrológa alebo psychológa.
Vedeli ste, že...?
Nočné pomočovanie je problém, ktorým na Slovensku trpí až 45 000 detí. Najviac pritom trápi drobcov okolo piateho roku. Prieskumy zistili, že tento problém sa týka častejšie chlapcov ako dievčat. Pritom len 3 – 4 %, čo je približne 1500 detí, sa lieči. Odďaľovanie liečby môže spôsobiť dieťaťu psychickú traumu na celý život.
Zdroj: www.suchapostielka.sk
Autor: mm