V dôsledku nesprávneho výberu obuvi v detstve môže dôjsť k nevratnému poškodeniu kostry chodidla, jeho deformitám a následne zafixovaniu chybného držania tela.
"Preto treba výberu topánok venovať mimoriadnu pozornosť, respektíve sa poradiť s odborným personálom predajne, ktorý by mal pomôcť odbornou radou," upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Pri nákupe treba dbať na to, aby vybraná obuv zodpovedala tvaru, dĺžke a šírke chodidla.
Šesť pravidiel topánkového nákupu
- Všímajte si dĺžku topánky - obuv má byť vpredu pred prstami o 10 až 15 milimetrov dlhšia než chodidlo.
- Skúšajte postojačky - topánky preskúšajte obutím postojačky. Predtým nezabudnite premerať chodidlá. "Je vhodné skúšať celý pár topánok, s prejdením sa po predajni," pripomína ÚVZ SR.
- Prírodné materiály - odborníci radia, aby sme pri výbere obuvi pre deti dali prednosť prírodným materiálom, ako sú prírodné usne a textil.
- Čím ľahšie, tým lepšie - obuv by mala byť ľahká.
- Ohybnosť je dôležitá. "V mieste, kde sa chodidlo pri chôdzi ohýba, teda v oblasti prstových kĺbov, musí byť obuv čo najohybnejšia," vysvetľuje ÚVZ SR.
- Vyberajte podľa využitia - do školy či škôlky sa pre deti odporúča ľahká vzdušná obuv, u menších detí zabezpečená proti vyzutiu remienkom alebo šnúrkami. Na aktívny odpočinok je zase určená športová obuv. "Deti majú často tendenciu zamieňať si športovú obuv s prezuvkami, čo je z hygienického hľadiska nevhodné," poukázal ÚVZ SR s tým, že športová obuv je nepriedušnejšia a tvrdšia.
Autor: mm