SME

Trápia vás mokré škvrny pod pazuchami?

Nie ste v tom sami. Potíme sa všetci, bez výnimky. Niekto viac, niekto menej, ale dnes to už nie je veľký problém. Vieme, ako sa s tým popasovať.

(Zdroj: Fotolia)

Hlavne si treba uvedomiť, že potenie je ľudské a žiaduce. „Potenie je jedným z hlavných mechanizmov termoregulácie organizmu a mimoriadne dobre chráni telo pred prehriatím,“ vysvetľuje dermatológ Martin Sochor. Navyše potením z tela vylučujete aj škodliviny. Veď to poznáte, v prípade chrípky alebo prechladnutia urobíte najlepšie, keď sa z choroby jednoducho vypotíte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potiť sa človek začína hneď po narodení, najviac potu vyprodukuje v puberte a najmenej v starobe. Dobrou správou je, že ženy sa potia menej ako muži. Tí majú viac potných žliaz a navyše aj aktívnejších.

SkryťVypnúť reklamu

Zdravého človeka môže nemilo zaskočiť nadmerné potenie v súvislosti so stresom. Svoje o tom vedia manažéri a ľudia, ktorí musia často vystupovať pred verejnosťou. Navyše, keď sa k tomu pridá zvýšená teplota vonkajšieho prostredia, problém je na svete. Prepotené oblečenie či zápach v podpazuší môže spôsobiť nepríjemné faux pas. Navyše emočný pot páchne silnejšie a telo ho produkuje v päťkrát väčšom množstve ako pot z tepla. Prvou pomocou, respektíve prevenciou, sú deodoranty a antiperspiranty.

Upchať alebo potlačiť

Dezodorant potláča zápach, antiperspirant priamo zabraňuje poteniu. Pôsobí na princípe akéhosi zalepenia potných žliaz, ktoré potom nevylučujú pot v danom mieste. Znamená to, že po nanesení antiperspirantu by malo vaše podpazušie nejaký čas ostať úplne suché.

SkryťVypnúť reklamu

Dezodoranty vďaka antibakteriálnym prísadám spomaľujú rast baktérií, ktoré pri potení vznikajú a sú príčinou toho, že pot po čase začne nepríjemne zapáchať. Samotné potenie však nepotláčajú, nechávajú pokožku naďalej priepustnú.

Na trhu sú dostupné rôzne druhy dezodorantov a antiperspirantov. Niektoré antiperspiranty sú dokonca chybne označované ako dezodoranty a naopak. Jednoduchým spôsobom, ako si pri najbližšom nákupe overíte, či v rukách držíte dezodorant alebo antiperspirant, je prečítať si zloženie.

Antiperspiraty okrem iných zložiek majú v sebe zakomponované hliníkové soli. Práve v tejto súvislosti sa stále nielen v médiách, ale aj na odborných fórach polemizuje o tom, či tieto zložky nie sú pre náš organizmus škodlivé a nie sú u žien jednou z príčin vzniku rakoviny prsníka.

SkryťVypnúť reklamu

Nebezpečné antiperspiranty?

Dermatológ si myslí, že obavy z používania antiperspirantov nie sú opodstatnené. „Všetky kozmetické prípravky na našom trhu musia spĺňať prísne európske normy, takže nie sú zdraviu škodlivé,“ hovorí Martin Sochor.

„Vyskytnúť sa však môže napríklad alergia na parabény, ktoré sa do kozmetiky pridávajú ako konzervanty. Väčším problémom môže byť zriedkavá alergia na hliník, keďže tento prvok sa vyskytuje takmer vo všetkých antiperspirantoch.“

Jeho rakovinotvorné dôsledky však odborník takmer vylučuje. „Existujú štúdie, ktoré podozrievajú parabény a soli hliníka z možného rakovinotvorného pôsobenia v prsnej žľaze. Ale takisto existujú aj práce, ktoré popierajú súvis medzi antiperspirantmi a rakovinou prsníka.

V roku 2008 bola uverejnená práca francúzskych autorov, ktorá hodnotila 19 iných prác zaoberajúcich sa touto možnosťou a dospela k záveru, že medzi používaním antiperspirantov a rakovinou prsníka nie je súvislosť.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď sa potíme viac

Dezodoranty a antiperspiranty sú základnými pomocníkmi aj pri nadmernom potení. Sochor odporúča v takom prípade aplikovať antiperspirant pred spaním alebo skoro ráno. „V noci sú potné žľazy najmenej aktívne, a preto majú účinné látky antiperspirantov najlepšiu šancu preniknúť čo najhlbšie do vývodov potných žliaz a maximálne ich zablokovať.“

Pri nadmernom potení by ste však mali byť obozretní, môže totiž ísť o vážnejší problém. Často býva sprievodným príznakom niektorých vážnejších chorôb, ako je tuberkulóza, cukrovka alebo hypertyreóza – nadprodukcia štítnej žľazy.

„V niektorých prípadoch nadmerného potenia sa však chorobná príčina nezistí, vtedy ide o jedincov s nadmerným množstvom potných žliaz,“ dodáva dermatológ. „Na druhej strane niektorí ľudia majú potných žliaz vytvorených málo, prípadne im chýbajú. V takýchto prípadoch sú veľmi ohrození prehriatím. Našťastie, ide o veľmi zriedkavé choroby.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sofistikované riešenia

Nadmerné potenie sa dá liečiť napríklad ionoforézou, pri ktorej sa dlane alebo stupaje ponoria do elektrolytu a nechá sa nimi pretekať slabý jednosmerný elektrický prúd. Účinky tejto metódy sú podľa Sochora pomerne slabé a krátkodobé. Zákroky treba navyše často opakovať.

„Veľmi obľúbenou metódou je injekčná aplikácia malých dávok botulotoxínu do postihnutých miest, najčastejšie do podpazušia. Botulotoxín dočasne preruší prenos nervových vzruchov do endokrinných potných žliaz, čím zastaví tvorbu potu v nich,“ opisuje ďalší možný postup dermatológ a dodáva, že v apokrinných potných žľazách potenie naďalej pretrváva, a preto sa aj po takomto zákroku mierne potíme. Účinok trvá obvykle šesť až deväť mesiacov.

Najúčinnejšími, ale zároveň aj najradikálnejšími postupmi sú chirurgické zákroky. „Sympatektómia znamená prerušenie nervov, ktoré dávajú impulzy k poteniu. Môže byť trvalá alebo dočasná, keď sa nervy prerušia odstrániteľnou svorkou. Ide o veľmi zriedkavé metódy liečby nadmerného potenia,“ hovorí Martin Sochor. „Medzi ďalšie chirurgické metódy patrí excízia strednej časti potných žliaz v podpazuší a najnovšie poškodenie potných žliaz laserom. Vtedy sa do podkožia zavedie svetlovod ako pri laserovej lipolýze.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak máte obavy z takéhoto radikálneho riešenia, nadmerné potenie môžete zveriť do rúk prírody. Prečítajte si rady od skúsenej bylinkárky.

Bylinkárka radí: Na potenie pomáha šalvia a mäta

Anna Kopáčová nám poradila, čo z prírodnej lekárničky zaberá na problémy s nadmerným potením.

  • Na odstránenie nadmerného potenia je najlepšia šalvia lekárska. Zaparíme čajovú lyžičku dvomi decilitrami vriacej vody a necháme lúhovať 5 minút. Môžeme osladiť medom. Pijeme dvakrát denne. Účinok šalviového čaju pôsobí upokojujúco, čím obmedzuje potenie z úzkosti a nočné potenie. Šalviový čaj však nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy.

  • Vyskúšajte aj mätu piepornú, ktorá je známa svojimi chladivými účinkami. Večer pridajte do litra studenej vody 10 gramov lístkov čerstvej mäty a nechajte močiť. Ráno primiešajte do mätovej vody trochu medu a citrónovú šťavu. Popíjajte počas dňa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Čaj proti poteniu si môžete pripraviť aj zo zmesi byliniek. Zmiešajte 30g šalvie, 10g chmeľu, 5g valeriány lekárskej, 10g prasličky, 10g nechtíka lekárskeho, 5g yzopu a 30g mäty. Polievkovú lyžicu zmesi zalejte 1/5 litra vriacej vody a nechajte desať minút odstáť. Pite po dúškoch.

  • Odporúčam aj kúpele proti poteniu. Polievkovú lyžicu dubovej kôry dajte variť do dvoch litrov vody. Povarte 10 až 15 minút, lúhujte 30 minút a potom preceďte do kúpeľa. Takto si môžete urobiť odvar zo šalvie či z listov orecha. Skúste pridať do kúpeľa aj PL octu.

  • Ak sa vám nadmerne potia nohy, obuv zvnútra potierajte čerstvým skorocelovým lístkom.

8 rád: Prevencia proti poteniu a zápachu

  1. Obliekajte sa do vzdušnejších materiálov, zabudnite na obtiahnuté syntetické látky a gumovú alebo plastovú obuv.

  2. Ak viete, že budete vystavení zvýšenému poteniu, vyhýbajte sa aromatickým jedlám, v ktorých je cesnak, cibuľa alebo rasca.

  3. Umývajte sa antibakteriálnym mydlom.

  4. Používajte antiperspiranty, ale vždy na suchú pokožku.

  5. Odstráňte ochlpenie na miestach nadmerného potenia.

  6. Zbavte sa nerestí ako fajčenie, pitie alkoholu, príjem kofeínu.

  7. Schudnite.

  8. Zvýšte prísun zinku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 032
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 629
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 879
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 679
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 290
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 827
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 247
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 146
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 218
  2. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 325
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 291
  4. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 169
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 889
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 801
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 028
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 580
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu