1. Ako nakupovať
Yveta Heyrovská, špeciálna pedagogička, ktorá sa zameriava na grafomotoriku a ergonómiu písania u detí, radí, aby sme pri kúpe pera navštívili s deťmi radšej kamenné obchody, kde si môžu pomôcku hneď vyskúšať. „Ideálne je pri tomto skúšaní sedieť za stolom. Ďalšou možnosťou je poradiť sa s pedagógmi v materských a základných školách, na čo sa má rodič s dieťaťom sústrediť,“ dodáva Yveta Heyrovská.
2. Nekĺzavé pravidlo
Prvú vec, ktorú by sme si mali všímať na pere pre prváčika je to, či má nekĺzavú úchopovú zónu. Inak by sa mu mohlo pero pri jeho prvých písmenkách šmýkať a pretáčať. Tvar pera musí v ruke dobre sedieť. Nechajte svoje dieťa, aby si v obchode vyskúšalo, či nie je pre neho pero príliš ťažké, hrubé alebo tenké.
3. Akú stopu?
Optimálna stopa pre začiatočníkov je 0,5 mm, aby mohlo dieťa dostatočne dobre vidieť, čo píše. Aj preto sa prváčikom odporúča atramentové pero. Ďalšou možnosťou sú takzvané rollery, ktoré na rozdiel od plniacich pier nerobia machule.
4. Správny hrot
V obchode si všímajte aj hrot pera – nemal by škriabať, po papieri by sa mal skôr hladko kĺzať. Okrem toho by nemal robiť machule. Nekvalitné hroty sa veľmi ľahko zničia a dokonca môžu robiť do zošita diery. Všímajte si tiež vrchnáčik pera – mal by sa odskrutkovávať a mala by byť s ním jednoduchá manipulácia. Inak si môže váš drobec pri otváraní pera „ozdobiť“ svoj nový zošit atramentovými machuľami.
5. Výmena náplne
Poproste predavača, aby vám predviedol, ako sa vymieňa náplň do pera. Mala by byť jednoduchá, aby ju váš drobec zvládol bez problémov a nemal z toho stres, keď sa mu "vypíše" pero uprostred diktátu.
6. Aká cena?
Zaujímajte sa nielen o to, koľko stojí samotné pero, ale aj náhradná náplň. V niektorých prípadoch je pri kvalitnejších perách suma za náplň nižšia, ako keby ste kupovali zakaždým nové lacné jednorazové pero.
Autor: mm