Dnes si už život bez klimatizácie pomaly nevieme ani predstaviť. Napriek tomu sa však akoby delíme na dva tábory. Medzi tých, ktorí si klímu pochvaľujú a tých, ktorí klímu doslova neznášajú.
Negatívne postoje ku klíme sa opierajú najmä o nepríjemné skúsenosti s ňou. Ľudia, vystavovaní klimatizácii v miestnostiach, sa často sťažujú na prechladnutia, bolesti hlavy a ďalšie nepríjemné zdravotné komplikácie.
Horúčavy vonku sa tak snažia riešiť vyhľadávaním chládku, v prehriatych bytoch robia prievany a v rozhorúčených autách jazdia radšej s otvorenými oknami, čo však tiež nie je ideálnym riešením.
Správne používanie je základ
Umelá klimatizácia nemusí byť škodlivá, ak človek dodržuje základné pravidlá a pri jej používaní dbá na svoje zdravie. V opačnom prípade môže časté striedanie rôznych teplôt, neodborné zaobchádzanie a zanedbávanie pravidelnej údržby vyústiť do poškodenia ľudského zdravia.
„Klíma má jednoznačne výhody v tom, že si s jej pomocou vieme upraviť teplotu a vlhkosť vzduchu,“ vysvetľuje lekárka Katarína Slotová, vedúca Národného referenčného centra pre hodnotenie vplyvu voľného ovzdušia a ovzdušia vnútorných priestorov nevýrobného charakteru na zdravie populácie banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
„A práve tu vznikajú prvé problémy s využívaním klimatizácie najmä na pracovisku, ale aj v domácom prostredí, pretože každý má rozdielne potreby – vyhovujúca teplota pre jedného môže pre druhého znamenať teplotný diskomfort a zdravotné problémy.“
Problémom je napríklad nevhodne umiestnená klimatizácia v miestnosti. Keď nesmeruje do priestoru, ale na človeka, spôsobuje prievan, vysoký hluk či príliš vysoký rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím.
Dbajte na čistotu filtra
Dôležité je tiež udržiavať čistotu v klimatizačných zariadeniach, pretože inak sú nielen zdrojom prachu, ale aj plesní, rôznych alergénov a mikroorganizmov, ktoré sa takýmto spôsobom dostanú do ovzdušia a cirkulujú po miestnosti.
Patričnú pozornosť by ste mali venovať najmä filtrom. Podľa odporúčaní výrobcu je potrebné ich aspoň raz za rok, napríklad pred letným obdobím, skontrolovať a vyčistiť. Ak používate klimatizáciu celoročne, kompletnú údržbu treba urobiť aj dvakrát či štyrikrát do roka.
To, či treba klimatizáciu vyčistiť, spozorujete ťažko. Niekedy sa môže prejaviť zápachom, ale podľa lekárky sa skôr prejaví už priamo zdravotnými komplikáciami – vírusovými alebo bakteriálnymi infekciami horných alebo dolných dýchacích ciest.
Ohrozuje dýchanie aj svaly
Zároveň však zdôrazňuje, že nielen neudržiavaná klimatizácia môže spôsobiť zdravotné problémy, ale aj jej nevhodné používanie. „Pri nesprávnom nastavení aj vyčistenej klimatizácie hrozia ochorenia dýchacích ciest, opuchy slizníc nosa, prínosných dutín, strata hlasu, astmatické záchvaty, môže sa zhoršiť stav kardiologických pacientov a pacientov s chladovými alergiami,“ dodáva.
Dostaviť sa podľa odborníčky môžu aj ochorenia pohybového ústrojenstva a svalstva, ktoré sa môže podchladiť, a tým môžu vzniknúť bolesti kĺbov či stav “seknutej chrbtice”. „Značným nebezpečenstvom sú aj patogénne baktérie a rôzne spóry, ktoré sa zachytia hlavne na filtroch, ale prežívajú aj v celom systéme klimatizácie,“ vysvetľuje Slotová.
Pozor na baktérie
Jednou z najznámejších je Legionela, potenciálne patogénna baktéria, ktorá môže vyvolávať infekcie hrudnej dutiny vo forme atypických zápalov priedušiek a pľúc, ale v rozvinutej forme môže napádať aj ostatné orgány, napríklad obličky, slezinu, pečeň, srdce a mozog. Vstupnou bránou tejto infekcie sú najčastejšie sliznice dýchacích ciest.
Odborníčka tiež dodáva, že klimatizácia môže spôsobiť aj rôzne ochorenia vyvolané druhmi baktérií a vírusov, ktoré sa v prostredí s klimatizáciou nachádzajú, na filtroch sa môžu množiť, a potom sa vo väčších koncentráciách dostávajú späť do ovzdušia.
Vznik ochorenia však nezapríčiňuje len prítomnosť baktérie alebo vírusu v ovzduší, ich koncentrácia a virulencia, ale aj infekčná dávka, doba expozície, celkový zdravotný stav, stav imunitného systému, prítomnosť chronického ochorenia, vyčerpanosť organizmu. Rizikovými skupinami sú deti, starí ľudia, jedinci s oslabenou imunitou, fajčiari, alkoholici a osoby v rekonvalescencii.
Zásady správneho používania klimatizácie
Teplotný rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemal byť väčší ako 10 stupňov.
- Klimatizácia si vždy vyžaduje aj aklimatizáciu. Pred odchodom z klimatizovanej miestnosti sa poriadne napite. Ak odchádzate z budovy do horúčavy, počkajte aspoň chvíľu vo vestibule, kde je teplota o niečo vyššia.
- Keď prichádzate do klimatizovanej miestnosti, majte prichystaný sveter a ponožky.
- Napriek klimatizácii vetrajte aspoň dvakrát denne, ak to dovolí systém okien. Tam kde klimatizácia nemá filtre, dýchate stále ten istý vzduch.
- Udržujte čistotu v klimatizačnom zariadení podľa odporúčaní výrobcu.
- Prístroj na chladenie by mal smerovať do priestoru a umiestnený by mal byť vo výške minimálne jeden a pol metra.
- Nezanedbávajte pitný režim. Klimatizácia vysušuje sliznice.
Zdroj: Regionálny úrad verejného zdravotníctva, Banská Bystrica