SME
reklama

Martina Svobodová: Golf už dávno nie je len pre bohatých

Korčuľovala na svetovej úrovni, potom začala hrávať golf a dnes je jednou z troch profesionálnych tréneriek na Slovensku. Šport je jej život a nevie si predstaviť, že by robila niečo iné.

(Zdroj: Ester Erdelyi)

Štrnásť rokov ste sa venovali agresívnemu in-line korčuľovaniu. Nezainteresovaných ten názov môže aj vystrašiť.

Každému to musím vždy vysvetľovať, len možno Petržalčanom nie, lebo tam bol a stále ešte je veľký skatepark. Agresívne korčuľovanie má dve disciplíny. Prvou je samotný skatepark – veľká plocha, kde sú rôzne prekážky, na ktorých sa robia triky. Druhá disciplína je klasická U-rampa. Ja som sa venovala tej prvej. Súťaž sa skladala z toho, že človek si vždy musel približne na minútu pripraviť jazdu po čo najväčšom množstve prekážkok s čo najlepšími trikmi. Hodnotila sa náročnosť, usporiadanie trikov, štýl, kreativita.

A agresívnym sa nazýva preto, že je nebezpečné?

Áno, je to extrémny adrenalínový šport, každú chvíľu hrozia zranenia, modriny. Odreniny boli na dennom poriadku, trikrát som si zlomila ruku, natiahla väzivo v kolene, vyvrtla členok... Lebo pri tomto korčuľovaní človek jednoducho vždy vyskočí a z triku dopadne, všetky tieto nárazy za desať rokov ma stáli to, že kolená mi už nedržali tak, ako mali a hrozila mi operácia. Musela som sa rozhodnúť, či ju podstúpim, alebo skončím s korčuľovaním. Vybrala som si to druhé. Končila som vysokú školu a korčuľovanie nielen vo svete, ale aj u nás, už ustupovalo do ústrania.

No aj tak ste s ním dosiahli veľa. Korčuľovať ste začali v dvanástich, v pätnástich ste už jazdili za svetovú značku.

Bolo to aj o šťastnej náhode. V ôsmich rokoch mi rodičia kúpili korčule, ale nie preto, že by som si ich pýtala. (smiech) Presne si to pamätám, prišli za mnou do detskej izby s tým, že majú pre mňa prekvapenie. Vtedy in-line – jednoradové korčule – boli úplnou novinkou. Napriek tomu, že som po nich vôbec netúžila, hneď ma začali baviť. S kamarátmi sme jazdili na ulici, dopredu, dozadu, po schodoch. Keďže ešte nebol postavený skatepark, na ihrisku pred domom sme si pozvárali nejaké tyčky a vytvorili prekážkovú dráhu, na ktorej sme sa učili triky z televízie. Bola som v chalanskej partii a všetko, čo skúšali oni na korčuliach, som sa učila aj ja, a to bola moja výhoda oproti všetkým ostatným babám na svete. V štrnástich som s partiou začala chodiť na európske súťaže a uvedomila som si, aj keď to možno teraz preženiem, že baby robia o desať tried ľahšie triky, ako som robila ja. Cez zimu sme zvyčajne trénovali v hale vo Viedni a tam si ma náhodou všimol manažér Rollerblade. Fotili tam práve jedného korčuliara, ktorý jazdil za ich značku. Ponúkol mi spoluprácu a v pätnástich som podpísala zmluvu na jeden rok. Začali ma posielať na súťaže a všetky som vyhrávala. Nakoniec som sa dostala do svetového tímu s top šiestimi jazdcami Európy. Postupne som sa stala profesionálnou jazdkyňou, od šestnástich som jazdila po celej Amerike.

Boli časy, keď ste v Amerike boli známejšia ako doma. Nechceli ste sa tam usadiť?

Vždy som nad tým premýšľala, lebo Amerika mi prirástla k srdcu, mám to tam veľmi rada a mám tam aj kopec kamarátov, ale mňa to ťahalo domov k rodine. Vždy som sa vrátila, napriek tomu, že som tam vtedy mala aj priateľa, s ktorým som bola vlastne skoro po celý čas, kým som súťažila.

rozhovor2.jpg

Zaujímavé. Väčšinou to Slovákov ťahá skôr za hranice...

Áno, ale podľa mňa to ťahá ľudí, ktorí tak často necestovali. Tým, že ja mám precestovanú celú Európu, Ameriku a už aj Áziu, tak vidím aj nevýhody, ktoré tam sú. Život v zahraničí nie je o nič ľahší ako tu. Tam človek, ktorý má aj dobrú výplatu, žije od výplaty do výplaty, lebo je všetko drahé, hlavne byty. Kamaráti sa vrátili po desiatich rokoch z Kalifornie na Slovensko. A pritom Kalifornia je pre mnohých snom. Nie je to až také ružové, ako sa zdá. Ja som šťastná na Slovensku, mám tu kopec kamarátov, rodinu, sestru, mám robotu, ktorá ma baví, nemám dôvod odchádzať.

Spomenuli ste, že ste skončili s korčuľovaním pre hroziacu operáciu. Začali ste s golfom. Prečo práve tento šport?

Golf som začala hrať už skôr, ešte keď som korčuľovala. Rodičia sa mu začali venovať a vždy, keď som z Ameriky prišla na chvíľku domov, zobrali ma na ihrisko. Chytilo to aj mňa. Aj keď to nie je nič adrenalínové.

Veď to, golf je v porovnaní s korčuľovaním skôr pokojnejší šport.

Je, ale človek má skvelý pocit, keď odpáli loptičku. Golf je zaujímavý v tom, že aj keď hráte každý deň na tom istom ihrisku, hra je vždy o niečom inom, lebo vždy sa nachádzate na inom mieste ihriska. Nikdy nezahráte dve rovnaké rany za sebou.

A asi je to viac aj o sústredení.

A to je aj dôvod, prečo nehrám profi turnaje. Som dosť výbušná povaha a potrebujem do života aj troška adrenalínu. Golf je o pokoji a koncentrácii. Ihrisko sa hrá aj štyri hodiny a ja nedokážem tak dlho hrať konzervatívne a strategicky. Skôr riskujem, a to je môj kameň úrazu. Aby si človek hraním zarábal, potrebuje byť v golfe naozaj dobrý, pretože konkurencia je veľmi veľká, po tenise je golf najhranejším športom. A potrebujete mať aj veľa peňazí, aby ste sa dostali na turnaje, zaplatili trénerov, letenky, hotely.

rozhovor3.jpg

Aké predpoklady by mal mať dobrý hráč golfu?

Musí byť určite športovec. Človek, ktorý už robil nejaký šport, je ohybnejší, viac tomu rozumie, vie lepšie ovládať svoje telo. Prišiel ku mne mladý chalan, ktorý mal veľké svaly, ale nevedel sa otočiť, lebo bol stiahnutý z posilňovania. Golf je náročný na detaily, treba pri ňom zapojiť celé telo. O svaly vôbec nejde, skôr o schopnosť načasovať pohyby, aby išli v správnom tempe a v správnej rotácii, dôležitý je time-ing.

Nie je golf v našich končinách ešte stále záležitosťou bohatých ľudí?

Už dávno nie. Odkedy trénujem, čo sú štyri roky, tak naozaj sa golf rozmohol tak, že ku mne chodia aj ľudia, ktorí žijú od výplaty do výplaty. Napríklad jedna rozvedená mamička so synom. Vyslovene si šetria, aby golf mohli hrávať. Trénujem aj vysokoškolákov, tridsiatnikov, a to nie sú bohatí ľudia.

Ku golfu vás teda pritiahli rodičia, trénujete aj ich?

Nie. Môj oco je tvrdohlavý, nepočúva nikoho. Mama by aj chcela, ale mám toľko roboty, že si na ňu neviem nájsť čas, ale niekedy, keď ideme spolu na dovolenku, tak sa pozriem na jej hru. Rodičia sú v štádiu, keď naozaj dokážu hrať pekne a nechcú sa už zlepšovať, aby sa dostali na vyššiu úroveň. Hrajú rekreačne, dokážu zahrať akékoľvek ihrisko na svete bez problémov, a to im stačí.

Tak sa zdá, že úspešné ženy, športovkyne, sú akosi viac pripravené na dnešný svet ako tie, ktoré nešportujú. Prijímate životné výzvy ľahšie?

Skôr si myslím, že tým, že som už od pätnástich začala cestovať po svete a sama, som dozrela. Keď som mala akýkoľvek problém, musela som si ho vyriešiť sama, neboli pri mne rodičia a všetko bolo na mne. A beriem to tak aj dnes, spolieham sa len na seba. A pokiaľ ide o šport, áno, je pravda, že ma naučil ísť za výzvami, ale ktosi mi povedal, že to mám aj v znamení. Som škorpión a ten, keď sa do niečoho zahryzne, tak to robí na sto percent. Tak to bolo zatiaľ so všetkými mojimi aktivitami.

rozhovor5.jpg

Nič vás nedokáže zlomiť?

Nie. Problémy sú na to, aby sa riešili, a vždy je cesta, ako ich vyriešiť.

Viete si predstaviť, ako by sa váš život vyvíjal bez športu? Čoskoro budete mať tridsať, čo by ste teraz najpravdepodobnejšie robili?

K ničomu inému okrem športu som neinklinovala. Nečítala som knihy, nekreslila som, chcela som len stále niečo vymýšľať. Keby som nekorčuľovala a nehrala golf, tak naozaj neviem. Nie som ten typ, čo by mal robiť pre niekoho, skôr chcem byť sama paňou svojho času. Vyštudovala som biznis manažment, takže pravdepodobne by som robila nejaký biznis. A možno to aj príde, lebo napriek tomu, že chcem hrať golf do konca života, asi sa stále nebudem živiť jeho trénovaním.

Ako na vás pozerám, ste už dosť opálená. Stihli ste už letnú dovolenku?

Veľmi dobrý základ mám z golfu, lebo tam som denne na slnku, ale milujem vodu, takže vždy, keď mám chvíľku čas, idem napríklad wakeboardovať na Wakelake na Zlaté piesky. Som typ človeka, ktorý má rád svoju prácu. Veľa pracujem, ale potom, keď cítim, že už mám toho dosť, zoberiem sa a niekam vypadnem. Veď na to človek zarába peniaze, aby si život užíval. Vždy aspoň raz za mesiac niekam idem. Či len na predĺžený víkend. Teraz sme napríklad boli týždeň na lodi v Chorvátsku, predtým som bola päť dní na Sicílii. Baví ma cestovať, cestujem celoročne, aj keď deväťdesiat percent mojich výjazdov je práve golfových. Ale potom si aspoň jedenkrát do roka dám oddychovku. Riadim sa heslom, že peniaze vždy boli a budú, nejakým spôsobom sa už len nájdu.

rozhovor4.jpg

Martina Svobodová (29) je našou najúspešnejšou in-line korčuliarkou. Šesťkrát bola majsterkou sveta, štyrikrát sa umiestnila na prvých troch priečkach prestížnych X-Games. V dvadsiatich štyroch rokoch sa začala naplno venovať golfu a vypracovala sa na profesionálnu trénerku. Je jednou z troch Sloveniek, ktoré tento šport u nás trénujú. Žije v Bratislave. Po štúdiu na ekologickom gymnáziu v Petržalke študovala na bratislavskej City University of Seattle, kde v roku 2009 skončila v odbore biznis manažment.
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 405
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 084
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 018
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 723
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 544
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 047
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 243
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 974
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 781
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 394
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 908
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 829
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu