Helena chcela zmeniť svoj životný štýl a začala zdravo žiť. Viac chodila na vzduch, viac športovala, viac si začala všímať, čo sa objavuje na jej tanieri. Okrem toho, že pozornejšie skúmala etikety výrobkov v potravinách, začala častejšie navštevovať obchody so zdravou výživou.
Všetko spočiatku vyzeralo v najlepšom poriadku. Helena schudla, výrazne sa jej zlepšil metabolizmus a po ťažšom období v osobnom živote nadobudla stratenú rovnováhu. Okolie jej zmenu vítalo, kým nezačala svoju novú „životnú filozofiu“ propagovať, kde sa len dalo.
Kamarátky kritizovala, keď si dopriali kávu s hriešnou porciou zmrzliny, prestala sa zúčastňovať rodinných grilovačiek, deťom naordinovala len čistú biostravu, a keď sa dozvedela, že si z vreckového kúpili hranolčeky, bola schopná ich za to potrestať.
Sama strávila niekoľko hodín tým, aby si dokonale naplánovala jedálny lístok. Z nezdravých potravín začala mať doslova panický strach a príbuzní len nechápavo krútili hlavami. Helena začala trpieť ortorexiou. Ani by na to neprišla, keby si to nevšimla jej blízka známa – psychiatrička.
Ďalšia do trojky
K novodobým závislostiam a psychickým poruchám, ako je napríklad „stará známa“ anorexia či relatívne nová exorexia, teda závislosť od cvičenia, sa pridružila ich ďalšia sestra – závislosť od zdravého životného štýlu.
Prvýkrát ju opísal vedec Steven Bratman ako psychickú poruchu, pri ktorej jedinci berú zdravé stravovanie doslova ako duchovnú činnosť a sú posadnutí prepočítavaním nutričných hodnôt. Ich zmyslom života sa stávajú zdravé kalórie, bioprodukty, vitamíny a minerály. Najväčší strach majú z toho, že by museli zjesť potravinu, ktorá nie je zdravá.
Psychológ Richard Gróf upozorňuje, že snaha zdravo žiť prerastá do závislosti vtedy, keď sme zdraviu alebo kráse schopní obetovať zdravie a krásu. „Keď sa náš jedálny lístok zúži na pár dovolených potravín a telu chýbajú niektoré kľúčové látky, alebo keď požitie nezdravej potraviny vyvolá silnú úzkosť, nepokoj alebo obavy z narušenia zdravia, vtedy už nie je niečo v poriadku.“
Keď svet sa točí okolo jedla
Jedinec postihnutý ortorexiou zvyčajne svoju závislosť nevidí. To, že sa s ním niečo deje, by mali spozorovať jeho blízki. Ani Helena netušila, že nie je v poriadku, a snahu žiť zdravo videla ako pozitívnu zmenu vo svojom živote. Upozorniť na chybu ju muselo až okolie.
„Ortorexia sa rozvíja tak, že jedlo a jeho zloženie sa stáva dominantnou témou nášho života, ktorej je podriadené všetko ostatné. Plánovaním jedla trávime príliš mnoho času, za zdravé jedlo vynakladáme neúmerne veľa peňazí. Sme nekompromisne zásadoví a dokonca riskujeme konflikt s blízkymi aj pre malé sústo nezdravej potraviny.
Sme neprístupní iným názorom a silnejúcej kritike zvonka,“ opisuje prejavy ortorexie Richard Gróf a zároveň dodáva, že ak príklon k zdravej strave prekročí únosnú mieru, ide skutočne o psychiatrickú diagnózu a časom je vysoko pravdepodobná prítomnosť aj inej závislosti.
„Treba upozorniť, že práve anorexia a bulímia býva postihnutým často maskovaná ako zdravý životný štýl a príbuzným sa môže javiť ako prehnaná ortorexia. Pod nálepkou ortorexie môžu v skutočnosti prebiehať tiež diagnózy zo spektra úzkostných porúch. Je dobré navštíviť odborníka, ktorý tieto procesy dokáže rozlíšiť,“ radí psychológ.
Posadnutí zdravím
Príčiny, prečo človek tejto závislosti prepadne, môžu byť rôzne. V prípade Heleny to bola snaha vyrovnať sa s ťažkou životnou situáciou tým, že zmení svoj život k lepšiemu.
Psychológ pripúšťa, že príčiny môžu byť jednak genetické – vrodená zvýšená miera úzkosti a obáv alebo osobnostné: „Napríklad ortorexiu môže sprevádzať sklon k perfekcionizmu, tendencia mať veci pod kontrolou, sebadisciplína, znížené sebavedomie. Alebo ide o strach z ochorení, úmrtia, nekritické preberanie určitého typu informácií, zvýraznená hodnota zdravia alebo krásy.“
Podľa odborníka sú k ortorexii náchylnejší ľudia so sklonom k neurotickým poruchám, k nedôvere a ku konšpiráciám alebo ľudia posadnutí hodnotou zdravia a krásy. To, že závislosti prepadnú vzdelanejší ľudia, ktorí viac premýšľajú o tom, čo si doprajú na tanieri, psychológ nevyvracia, dokonca tvrdí, že s týmto fenoménom sa stretol skôr u nich než u ľudí s nižším vzdelaním.
Zdravý život je trend
Zbaviť sa závislosti od zdravého životného štýlu nejde tak ľahko, ako jej prepadnúť. Veď zo všetkých strán sa na nás hrnú informácie o tom, že máme zdravo žiť, vyberať si, čo jeme, dopriať si pokrmy bohaté na vitamíny a minerály, vyhýbať sa nezdravým jedlám. Keď mieru našej snahy racionálne sa stravovať neustriehneme, závislosť je na svete.
Obvykle si nepomôžeme samy a nastupuje práca psychológa či psychiatra. „V princípe sa ortorexia dá riešiť psychoterapiou. V patologických kombinovaných formách, keď je závislosť skôr konkrétnym vyjadrením niektorej zo štandardných diagnóz, je namieste uvažovať aj o farmakoterapii,“ vysvetľuje Richard Gróf.
„Proces zbavovania sa ortorexie je výrazne individuálny. Závisí od miery závažnosti, prítomnosti inej diagnózy, špecifickej motivácie a inklinácie pacienta k možným psychoterapeutickým cestám.“
Helene pomohla napokon jedna známa a svoj problém časom vyriešila. V jej prípade bolo výhodou, že závislosť zachytili v ranom štádiu a neprerástla do závažnejšej poruchy, napríklad anorexie či bulímie. Doteraz však cíti odpor k vyprážaným jedlám a sladkostiam.
Možno si poviete, ako dobre, aspoň žije zdravo. Skôr sa však zamyslite nad tým, či aj vy nezačínate mať sklony k prehnane úzkostlivej životospráve.
Test: Netrpíte ortorexiou?
Urobte si test doktora Bratmana a budete vedieť, nakoľko je vaša životospráva v súlade so zdravým rozumom.
- Myslievate viac ako tri hodiny denne na svoju životosprávu?
- Plánujete si, čo budete jesť niekoľko dní vopred?
- Je pre vás nutričná hodnota jedla dôležitejšia ako pôžitok z neho?
- Znižuje sa kvalita vášho života priamo úmerne so znižovaním kvality vašej životosprávy?
- Ste na seba prísna?
- Zvyšuje zdravá strava vaše sebavedomie?
- Vyberáte si zdravé potraviny na úkor tých, ktoré vám chutia?
- Je vaše stravovanie dôvodom, že sa často dištancujete od priateľov a blízkych a nejete s nimi, lebo sa bojíte, že podľahnete nezdravému jedlu?
- Pociťujete vinu, keď porušíte svoj stravovací režim?
- Cítite sa spokojnejšie a máte pocit, že máte všetko pod kontrolou, keď sa stravujete zdravo?
Ak ste odpovedali na 4 až 5 otázok kladne, dvíhame varovný prst. Pravdepodobne by ste sa mali nad sebou zamyslieť. Ak ste takmer na všetky otázky odpovedali áno, trpíte akútnou formou závislosti a mali by ste čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc.
Zdroj: www.eufic.org