Liečebná kúra na akné?
Dermatológovia sa zhodujú v tom, že aknózna pleť môže vyzerať vďaka opáleniu lepšie, pretože nevzhľadné vyrážky nie sú na tmavej pokožke až tak vidno. Okrem toho u niektorých ľudí sa stav skutočne zlepší, pretože slnečné žiarenie má protizápalový efekt, vďaka čomu sa zmenší počet hnisavých vyrážok.
Neskôr vám to môže vaša pleť pekne spočítať, keď sa vám akné vráti na jeseň v plnej sile. Podľa dermatologičky Zuzany Lukáčovej tiež závisí od toho, o aký druh ochorenia ide. „Príčin vzniku prejavov acne vulgaris je mnoho, jednou z nich je rozšírenie rohovej vrstvy kože s prejavmi akné, ktoré mechanicky zabraňuje odtoku mazu z mazovej žľazy na povrch kože.
Ochranou pokožky voči slnečnému žiareniu je pigmentácia, čiže opálenie, ale zároveň tiež zhrubnutie rohovej vrstvy kože, čím sa akné môže ešte zhoršiť,“ vysvetľuje Zuzana Lukáčová. Okrem toho u niekoho môže byť dlhodobé slnenie práve spúšťačom akné.
Ak patríte medzi nešťastníkov s problematickou pleťou, oplatí sa siahnuť radšej po opaľovacích prípravkoch určených na tento typ pokožky, pretože bežné krémy majú väčšinou mastnú konzistenciu, vďaka čomu sa póry ešte viac upchajú.
Opary v sparne
Nevzhľadné a boľavé pľuzgieriky, ktoré milujú najmä oblasť v okolí pier, priamo na nich a nepohrdnú ani inými časťami tváre, zrejme netreba špeciálne predstavovať. Žiaľ, nielen chladné, ale aj príliš slnečné počasie môže napomôcť vzniku oparu. Dokonca v letnom období zvykne potrápiť aj jedincov, u ktorých sa vyskytuje len výnimočne.
Čím to je? Opar spôsobuje vírus, ktorý čaká, kým bude organizmus oslabený, čo je aj v dôsledku dlhšieho pobytu na slnku. Okrem toho, ak už máte na pere či inde takúto ozdobu, mali by ste myslieť na to, že slnečné žiarenie môže zhoršiť jej hojenie.
Ako si pomôcť? Ak idete práve na dovolenku k moru alebo do hôr, odporúča sa natrieť si ústa a okolie silnejšou vrstvou opaľovacieho prípravku.
Na slnku v očakávaní?
Počas tehotenstva sa slnenie príliš neodporúča, môže totiž nastať prehriatie plodu. Samozrejme, čerstvý vzduch si treba dopriať každý deň, ale prechádzky si naplánujte radšej v ranných alebo vo večerných hodinách, keď už slnko nie je také silné.
Inak sa vám môžu objaviť na tvári či tele nepekné pigmentové škvrny, ktoré niekedy ostanú človeku na pamiatku už navždy. Okrem toho tehotným ženám sa neodporúča ani aplikácia samoopaľovacích prípravkov.
Skrášľovacie procedúry
Ani po viacerých zákrokoch v oblasti korektívnej dermatológie nie je vhodné vystavovať pokožku slnečným lúčom. „Vyhnite sa im, ak ste podstúpili laserové zákroky, píling – chemický, mechanický, laserový, fyzikálny, dermaabráziu a drobné chirurgické zákroky.
Zákaz pobytu na slnku je niekoľko týždňov, prípadne až mesiacov, závisí od formy zákroku a reakcie kože na naň,“ vysvetľuje dermatologička Lukáčová.
Ak odporúčania neposlúchnete, a predsa len si doprajete slnenie, môžu sa dostaviť komplikácie – vznik pigmentových fľakov na miestach, kde sa realizoval zákrok. „Niekedy sú tieto pigmentové škvrny trvalé,“ upozorňuje lekárka.
Existujú však aj skrášľovacie zákroky, po ktorých sa nemusíte pred slnkom tak dôsledne skrývať. „Do tejto skupiny patrí aplikácia botulotoxínu, aplikácia kyseliny hyalurónovej, ošetrenie rádiofrekvenciou, skinbooster, ošetrenie vlastnou plazmou a mezoterapia,“ vymenúva procedúry Zuzana Lukáčová.
Pozor na lieky
Vedeli ste, že niektoré druhy antibiotík zapríčiňujú, že je koža citlivejšia na slnečné lúče? Ide predovšetkým o takzvané tetracyklínové druhy a tiež ciprofloxacín.
Ak by ste sa počas ich užívania rozhodli vystaviť na slnku, môžete si tým privodiť svrbiacu vyrážku. Preto sa oplatí naštudovať si príbalový leták a zistiť bližšie informácie o liekoch, ktoré beriete.
Okrem toho podľa lekárky Lukáčovej pokožke slnko neprospeje, ani ak beriete diuretiká, cytostatiká, antireumatiká, antiarytmiká či isotretinoin – liek na liečbu ťažkých foriem akné. Dermatologička tvrdí, že pozor si treba dať aj na niektoré lokálne liečivá a tiež na niektoré rastliny, napríklad na zeler a figu.
Kožné problémy si môžete narobiť aj vtedy, keď vystavíte slnku časti tela, ktoré prišli do styku s dezinfekčnými prostriedkami alebo s parfumami.
„Celková alebo lokálna aplikácia uvedených látok v kombinácii so slnečným žiarením môže spôsobiť vznik fototoxickej alebo až fotoalergickej reakcie kože. Prejavuje sa nepríjemným svrbením, vyrážkami až pľuzgiermi, ktoré sa môžu vyskytovať aj na veľkých plochách kože,“ varuje Zuzana Lukáčová.
Slnečná terapia?
Poradíme vám, pri ktorých kožných ochoreniach môže pobyt na slnku vašej pokožke pomôcť a pri ktorých uškodiť.
Pomáha pri:
atopickom ekzéme
psoriáze
niektorých formách parapsoriázy
plesňovom ochorení kože pityriasis
kožných T-bunkových lymfómoch
niektorých formách akné
Nebezpečné je pri:
malígnom melanóme
zápalovom systémovom ochorení dermatomyozitída
solárnych hyperkeratózach, teda nánosoch zhrubnutej kože
zhubných nádoroch kože
systémovom lupuse
rosacei
niektorých formách akné