Ak sa chystáte na dovolenku, ako prvé treba zvážiť, či chcete svoje zvieratko skutočne ťahať so sebou na dlhú cestu. Niektoré psy neznášajú presuny a zmenu priestoru práve najlepšie, preto je dobré popremýšľať, či predsa len nebude lepšie zaobstarať mu šikovného opatrovateľa.
Ďalšou možnosťou sú psie hotely. „Najprv si však overte, či je v nich o zviera postarané profesionálne a s láskou," vysvetľuje Silvia Čaňová zo Slobody zvierat. Mnohí ľudia sa podľa nej pýtajú na možnosť ubytovať svojho psíka v útulku, avšak z kapacitných dôvodov a pre stres zvieraťa túto možnosť Sloboda zvierat neponúka. „Zviera môže byť v strese zo zmeny prostredia, povinného pobytu v karanténe či spoločného pobytu v skupine zvierat,“ dodáva Čaňová.
Pravidlá cestovania
Predsa len ste sa rozhodli zobrať svojho chlpatého obľúbenca so sebou? Pred cestou mu doprajte dlhšiu prechádzku, aby sa poriadne vyvenčil. Okrem toho ho radšej nekŕmte hodinu až dve pred odchodom.
Ak je to možné, pri ceste autom je najbezpečnejšie dať psíka do špeciálnej prepravky, v ktorej bude mať dostatok miesta na to, aby si v nej mohol ľahnúť, obrátiť sa a postaviť sa. Nikdy mu nedovoľte, aby mal počas jazdy vystrčenú hlavu z auta, hoci je to u mnohých obľúbená zábavka, nie je práve najbezpečnejšia, napríklad aj kvôli zdraviu vášho chlpáča.
Počas cesty si nezabudnite robiť pravidelné prestávky a majte po ruke stále misku s vodou. Čo sa týka jedla, malo by ho byť menej ako obyčajne, ideálne, ak zoberiete so sebou suchú stravu, napríklad granule. Ak by váš psík počas cesty nevedel obsedieť, pomôžu vám aj hračky.
Ste na mieste?
Myslite na to, že pre zvieratá je najideálnejším miestom na pobyt tieň. Najlepší čas na venčenie je ráno a večer, keď nie je tak horúco. Silvia Čaňová tiež upozorňuje na to, že treba dávať pozor na úpal, popálenie labiek na horúcom asfalte, aj na prudké ochladenie skokom do vody.
Nezabudnite tiež pripevniť svojmu chlpáčovi na obojok vaše kontaktné údaje – meno, telefón, prípadne aj názov hotela, v ktorom ste ubytovaní. Väčšina psov sa necíti v prostredí cudzej izby práve najpríjemnejšie, preto sa snažte vymýšľať čo najviac aktivít, pri ktorých by mohol byť s vami. Koniec koncov, kvôli tomu ste ho zrejme aj brali so sebou...
Čo potrebujete na cestu do zahraničia
Na to, aby ste mohli vycestovať so svojím psom za hranice, je potrebné mu vybaviť pas spoločenského zvieraťa. Je to úradný doklad, ktorý je potvrdením o identite zvieraťa, platnosti vakcinácie proti besnote a obsahuje tiež informácie o ošetrení proti parazitom. Okrem toho bude vaše zviera potrebovať aj označenie mikročipom a platné očkovanie proti besnote. Pred cestou si radšej ešte overte, či sa na vstup do vašej cieľovej destinácie nepožaduje aj ošetrenie proti parazitom.