Diskusie o tom, či je umenie aplikované na tele návykové, alebo nie, sú nekonečné. Jedni tvrdia, že vybudovať si závislosť od tetovaní a piercingov je jednoduché, často sa tak stane už po prvej návšteve salónu. Druhí sú voči tejto teórii skeptickí, domnievajú sa, že nejde o závislosť, len o vášeň.
Ako však môžeme správne definovať závislosť? Ide o istý psychický stav alebo musí ísť o fyziologický prejav závislosti? Pri tetovaniach a piercingoch sa objavujú psychologické, fyziologické i sociálne príznaky, ktoré naznačujú závislosť. Vždy záleží na konkrétnom jednotlivcovi, či podľahne, alebo nie.
3 fyziologické prejavy závislosti
Adrenalín
Pre mnohých ľudí sú tetovania formou osobného vyjadrenia. Rovnako to platí aj pri piercingoch a mikrodermaloch. Proces, ktorým telo prechádza pri samotnom akte, je vo svojej podstate rovnaký a je spojený s jednou tretinou ľudského mozgu, známeho ako obvodová nervová sústava. Tá je zodpovedná za vylučovanie adrenalínu ako prirodzenej odpovede na bolesť.
Pri oboch procedúrach vzniká bolesť a jej miera závisí nielen od jednotlivca ako takého, ale aj od miesta, kde sa tetuje alebo kam sa dáva piercing. Vylučovanie adrenalínu je podľa mnohých odborníkov v oblasti tetovania bežnou záležitosťou.
Na konci 20. storočia boli zavedené pojmy ako „adrenalínový nadšenec“ či „adrenalínový závislák“. Ide o ľudí, ktorí zámerne vyhľadávajú situácie, pri ktorých sa im do krvi vyplavuje adrenalín, pretože ten pocit milujú. Človek nemusí byť nijako zvláštny, aby mal rád pocit pred tetovaním, počas neho či po ňom. Adrenalín skrátka robí svoje.
Endorfíny
Na rozdiel od bratranca adrenalínu, ktorý je produkovaný v žľazách obličiek, endorfíny zaplavujú telo priamo z mozgu. Tieto látky vznikajúce v hypofýze sú našimi prírodnými analgetikami. To je jeden z dôvodov, prečo aj ľudia, ktorí neznášajú ihly, dokážu zniesť proces tetovania alebo aplikovania piercingu.
Endorfíny majú silné účinky, ktoré zmierňujú bolesť a zároveň prehlbujú radosť z novej ozdoby na tele. Práve pre tieto neopakovateľné pocity veľa ľudí prichádza do štúdií znova, aby dostali ďalšiu dávku endorfínov.
Striedanie bolesti a záľuba v sebapoškodzovaní
Bolesť, ktorú spôsobuje tetovanie alebo piercing, privádza niektorých jedincov opakovane na kožené kreslo. V lekárskom prostredí sa čoraz viac skloňuje otázka sebapoškodzovania a otázka striedania bolesti.
Ide o poruchy, pri ktorých ľudia pociťujú pôžitok, keď sa na ich tele striedajú stavy pokoja (pokožke nie je ubližované) a bolesti (pokožka je vystavovaná bolestiam). Tieto stavy sú pri tetovaní bežné.
Sebapoškodzovanie je ešte vážnejšou poruchou. Je rozdiel, keď si niekto vyberie dobrovoľne veľkú plochu, ktorú chce mať potetovanú, a keď to urobí len preto, aby cítil bolesť, prípadne videl krv alebo začervenanie.
3 otázky pre odborníka
Odpovedá Richard Adamko, tater:
1. Je pravda, že máloktorý človek zostane pri jednom tetovaní?
Prvé tetovanie je len začiatok. Potom začne hľadať nový motív a chce ďalšie ozdoby. Čím viac tetovaní a skúseností s tetovaním človek má, tým viac času venuje hľadaniu nových motívov na internete alebo kdekoľvek inde. Uvažuje o tom, kam ich umiestniť na tele. Najvtipnejšie bolo, keď ku mne prišla jedna pani na tetovanie a odchádzala s tým, že je to jej prvé a posledné tetovanie, vraj jej to stačí. Ešte v ten večer mi volala, kedy mám opäť čas.
2. V čom podľa vás spočíva závislosť od tetovania? Ide o potrebu odlišovať sa alebo o to, že každé tetovanie sa opozerá a človek túži po novom?
Osobne neľutujem ani jedno svoje tetovanie. Aj keby som si dnes dal niektoré spraviť v inom štúdiu o niečo kvalitnejšie, myslím, že každé z nich je spomienkou na obdobie, v ktorom bolo urobené. Prvú kérku si väčšina ľudí vyberá tak, aby ich vystihovala, odlišovala od iných. Istým spôsobom sa stotožňujú s daným motívom. Čím ich má človek viac, tým menej váha, neskôr si vyberá podľa toho, čo mu padne do oka. Často ani tak nerieši význam a symboliku, len chce niečo nové.
3. Máte aj vy osobne klientov, ktorí sa stále vracajú a nevedia prestať s tetovaniami?
Rozhodne áno. Z mojej skúsenosti zákazníci, ktorí majú viac ako päť tetovaní, už zväčša neprestanú. Prichádzajú aj noví a noví klienti, ktorí si hneď po prvej kérke dohodnú ďalší termín. Nemyslím si, že niekto chce dobrovoľne prestať s tetovaniami, v súčasnosti je to móda. Tetovania sú tu takpovediac odjakživa a ide o krásny spôsob, ako na svojom tele vyjadriť nejakú myšlienku, názor, osobný postoj, koníček. Môže to byť pokojne čokoľvek, hlavné je, že to niekto chce mať navždy zvečnené na svojom tele.
3 otázky pre odborníka
Odpovedá Branko Blaščák, piercer a spolumajiteľ tattoo&piercing studia BODY GALLERY:
1. Je bežné, že človek zostane pri jednom piercingu alebo mikrodermale?
Môžem povedať, že je oveľa viac ľudí, ktorí sa rozhodnú pokračovať v piercingoch a mikrodermale, ako tých, čo zostanú len pri jednom. Pravdepodobne je to spôsobené tým, že ľudia majú isté očakávania o bolesti, o tom, aké je to nepríjemné a ako sa to bude hojiť. No na 95 % zistia, že ich očakávania boli nesprávne a všetko prebehlo úplne v pohode. Preto zavolajú, že chcú prísť znova.
2. Dá sa byť podľa vás závislý?
Dôvod, prečo sa človek rozhodne pre prvý piercing, môže byť rôzny, neskôr sa ukáže ako zásadný. Podľa toho sa dá nazerať na to, prečo chce potom ďalší a ďalší. Zväčša to býva potreba sa skrášliť, občas ide o rebéliu, niektorí to robia, lebo chcú zistiť, aké to je, alebo sa chcú prekonať a zistiť, či to zvládnu. Potom ešte máme funkčné piercingy, ktoré majú svoju úlohu, napríklad intim piercing. Podľa mňa závislosť od piercingov neexistuje, skôr ľudia zistia, že by zvládli ešte jeden, čím rozširujú a dopĺňajú svoje pôvodné projekty. Ide skôr o skúmanie. Zároveň mi napadá, ak niečo nazveme závislosťou, treba porozmýšľať nad tým, v akej frekvencii sa prejavuje. Napríklad, ak si niekto dá raz za rok piercing a opakuje to potom každý ďalší rok, nikto si to nemusí všimnúť. Rovnako, ako keď chodíme každý rok na dovolenku, sme závislí od dovolenky? Samozrejme sú aj extrémne prípady, keď je láska k piercingom a mikrodermalom taká veľká, že dotyčným na nové piercingové projekty na tele zostane len málo miesta.
3. Máte zákazníkov, ktorí si dávajú robiť stále nové piercingy?
Samozrejme. Ale klienti, ktorí sa rýchlo rozhodli pre tento typ skrášlenia a sú u nás pečení-varení, s ním väčšinou aj rýchlo prestanú. Ozajstní fanúšikovania, alebo ak chcete ‚závisláci‘, na to idú zväčša pozvoľnejšie a konštantnou rýchlosťou pridávajú nové ozdoby, ktoré potom nosia celé roky. Poznám ľudí, ktorí majú piercing na rovnakom mieste aj 15 rokov.
Autor: Michaela Katonová