1. Čo piť a čo nepiť
V lete radi pijeme chladené nápoje. Máme pocit, že nás príjemne osviežia. Má to však jeden háčik. „Studené a bublinkové nápoje môžu narušiť sliznicu, môže dôjsť k ľahšiemu prieniku infekcií,“ upozorňuje praktický lekár Peter Lipták. Lepšie je piť tekutiny s vlažnou teplotou, najlepšie čistú vodu alebo bylinkové čaje. Robia to tak napríklad obyvatelia horúcich arabských krajín, z ktorých by sme si mohli zobrať príklad.
Prečítajte si tiež Prechladnúť môžeme, aj keď sú vonku tropické teploty
2. Teplotné výkyvy
Cestou do práce nás ovalí vlna horúceho vzduchu, spotení a upachtení vojdeme do studenej klimatizovanej kancelárie, popoludní sa znovu prehrejeme, kým nezakotvíme na nákupoch v chladnom nákupnom centre. Prudké prechody z tepla do zimy a naopak spôsobujú nášmu telu teplotné šoky a vyčerpávajú ho tak, že mu potom nezostáva dostatok energie na prirodzenú obranu pred choroboplodnými zárodkami. Preto ak je vonku viac ako tridsať stupňov a vy viete, že vás čaká prechod do chladených priestorov, zoberte si so sebou sveter, ktorý vás v prípade potreby zahreje.
3. S klimatizáciou alebo bez?
Sústrediť sa pri tropických teplotách na prácu je často priam nadľudský výkon. Nečudo, že mnohí z nás radšej trávia pracovný čas v klimatizovaných priestoroch. Teplota v miestnosti by však nemala byť o viac ako sedem stupňov nižšia, než je teplota vonku. Na pracovnom stole by rozhodne nemala chýbať fľaša s vodou. „Pobyt v klimatizovaných miestnostiach vysušuje sliznice, čo znižuje obranyschopnosť organizmu, preto treba dbať na zvýšený prísun tekutín,“ upozorňuje praktický lekár Peter Lipták.
4. Začnite sa otužovať
Ľudia, ktorí sa pravidelne otužujú, sú celkovo odolnejší proti nákazám a menej chorľavejú. Leto je ideálnym obdobím na začiatok otužovania. Voda v prírode je zohriata na príjemnú teplotu, približne rovnakú, ako je teplota vzduchu. Ak v pravidelnom kúpaní vytrváte do jesene, bude síce čoraz chladnejšia, ale vy si na ňu budete postupne zvykať, takže neutrpíte teplotný šok. V zime je voda zvyčajne teplejšia ako vzduch, ale aj tak by ste v nej nemali zotrvať dlho. Hneď po okúpaní a osušení sa treba teplo obliecť. Okrem toho môžete svoju odolnosť posilňovať striedaním vlažnej a studenej sprchy doma v kúpeľni alebo návštevou sauny s ochladením sa v ľadovom bazéne.
5. Dbajte na hygienu
Pri cestovaní určite oceníte dezinfekčný roztok na ruky, ktorý vám poslúži ako ochrana pred baktériami. Použiť by ste ho mali po každom použití toalety a predtým, než sa budete chcieť najesť. Ani počas bežných pracovných dní netreba zabúdať na dôkladné umývanie rúk. Pri voľbe potravín je dobré vyhýbať sa jedlám s majonézou, namiesto zmrzliny v kornútku uprednostniť balený nanuk a celkovo si dávať pozor na potraviny, ktoré môžu byť zdrojom infekčnej nákazy.
6. Slnko a zdravie
Slnko je dôležité na tvorbu vitamínu D v ľudskom tele, primerané slnenie dokáže pozdvihnúť náladu a nabiť nás pozitívnou energiou. Budeme vďaka nemu odolnejší, ale len ak to so slnením nepreženieme. V opačnom prípade nám hrozí úpal alebo zvýšené riziko rakoviny kože. V lete stačí, keď sa budeme vystavovať slnečnému žiareniu ráno alebo neskôr popoludní, keď je jeho intenzita podstatne slabšia ako cez obed. Okrem krémov s ochranným faktorom nám ako ochrana poslúži aj vzdušné oblečenie z prírodných materiálov a pokrývka hlavy.