Odpovedá praktický lekár Peter Lipták:
Ako je možné, že ľudia prechladnú aj v horúcom počasí?
Okolo tela sa vytvára ochranná vzduchová vrstva, medzi pokožkou a odevom sa vytvára mikroklíma, ktorá býva v lete narušená, lebo chodíme viac odhalení. Možno by sme si mohli vziať príklad z obyvateľov krajín, kde je bežne po celý rok teplo. Aj v lete chodievajú po vonku zahalení a nie je to len z náboženských dôvodov. Vhodný odev chráni pred slnečným žiarením a jeho tepelná zotrvačnosť udržuje stabilné podmienky. Ďalším rizikovým faktorom sú prudké prechody z tepla do chladu, napríklad zvonka do klimatizovanej miestnosti. Klimatizácia môže byť aj šíriteľom chlamýdiových infekcií a alergénov. Navyše vzduch v klimatizovanej miestnosti vysušuje sliznice, čo znižuje obranyschopnosť organizmu. Leto je obdobím cestovania, ľudia sa premiestňujú a pritom prichádzajú do styku s rôznymi mikróbami. Napríklad v dopravných prostriedkoch alebo v letiskových halách.
Aký býva priebeh letných infekčných ochorení?
Väčšinou sa začínajú tráviacimi ťažkosťami a neskôr postihujú dýchacie cesty. Ich priebeh však nebýva taký dramatický ako pri jesenných a zimných infektoch. Mnohí pacienti si vystačia s krátkou domácou liečbou. V prípade detí však treba byť opatrnejší a niekedy vyhľadať odborné lekárske ošetrenie.
Ako by sme sa mali počas leta udržiavať fit?
V prvom rade by som každému odporúčal dopriať si letnú dovolenku na oddych a regeneráciu. Aspoň dvojtýždňovú, aj keď tri týždne sú ešte lepšie než dva. Oddych je tou najlepšou prevenciou proti chorobám a najlepším prostriedkom na posilnenie imunity. Okrem toho leto je ideálnym obdobím na celkové ozdravenie životného štýlu. Vystačíme si s ľahkou stravou, takže ľahšie chudneme, navyše pekné počasie je ideálnou príležitosťou na pohyb. Mali by sme si dať záväzok, že v tom, čo sa nám v lete podarí naštartovať, budeme pokračovať po celý rok, aj v zime.
Prečítajte si tiež Poradíme vám, ako byť v lete fit.
Domáce tipy na letné prechladnutie
Vykloktajte si hrdlo vodou s rozpustenou morskou soľou.
Dbajte na dostatočný pitný režim. Pite nápoje vlažnej teploty, napríklad čaj z bazy, materinej dúšky alebo lipy.
Ak máte pocit, že na vás „lezie“ nachladnutie, vymiešajte šťavu z citróna s medom a roztlačeným cesnakom. Je to výborný prírodný prostriedok na povzbudenie imunity.
Naparte sa nad harmančekovým odvarom.
Uvarte si hustú slepačiu polievku s množstvom koreňovej zeleniny.
Ak máte nádchu, potrite si sliznice nosa olejom z tea tree.
Vyskúšajte aromaterapiu s eukalyptovým olejom, ktorý môžete nakvapkať do vonnej lampy.
Jedzte stravu, ktorá je prirodzeným zdrojom vitamínov a stopových prvkov dôležitých pre zdravie.