SME
Streda, 31. máj, 2023 | Meniny má Petronela, Petrana
reklama

Dnešní krpci sú zdatní svetobežníci

Dovolenka s malými deťmi – a oddych. Je takáto kombinácia vôbec možná?

(Zdroj: Fotolia)

Malý Paťo spoznal chorvátske more, keď mal osem mesiacov. Balenie detského príslušenstva trvalo rodičom tri dni, výsledkom boli dva obrovské kufre. Zvyšku rodiny postačil miniplecniak s oblečením, novou detektívkou Dominika Dána, bedmintonovými raketami a hrou Osadníci z Katanu. Posledné tri spomínané veci zostali počas celej dovolenky nedotknuté – nebol na ne čas.

O rok neskôr vycestovala rodina opäť. Pobyt v „oáze pokoja a relaxu“ v gréckej Kefalónii sa skončil tak, že si Janin manžel musel vyžiadať od zamestnávateľa dodatočný týždeň voľna na zotavenie. „Malý reval v lietadle ako pavián a dvakrát sa pokakal. Mora sa bál, prekážalo mu teplo a každý pokus o návštevu taverny sa skončil krikom a predčasným únikom. Denne som vyvárala aj tri rôzne jedlá, ktoré som so zaťatými zubami hádzala nedotknuté do koša,“ spomína Jana.

Na počudovanie všetkých, tretí dovolenkový pokus dopadol vynikajúco. „Na Sardínii mal už Paťo takmer tri roky. „Už vôbec nebol uvrieskaným dieťaťom, ale rovnocenným spoločníkom. Dalo sa mu dohovoriť, o všetko sa živo zaujímal a prvýkrát som mala pocit, že má z výletu radosť,“ hovorí Jana.

Psychologická príprava

Dnešní krpci sú oproti svojim predchodcom zdatní svetobežníci. Sotva sa narodia, stávajú sa hrdými vlastníkmi cestovných pasov a za rok života prelietajú viac kilometrov než ich starí rodičia za celý život.

Cestovanie s dojčenými deťmi je pomerne pohodlné a lacné – rodičia si nemusia robiť starosti s príkrmami a čistotou riadov, letenky a cestovné lístky majú zadarmo. Leňošenie na pláži však veľmi nečakajte – väčšina z nich priznáva, že situácia sa začne pomaly meniť k dobrému až pri trojročných deťoch. Ak ste sa predsa len rozhodli vycestovať a chcete si dovolenku užiť, oplatí sa pridŕžať niekoľkých rád skúsenej psychologičky.

„Nie všetci drobci zvládajú zmeny s ľahkosťou, preto nezaškodí, ak sa vopred porozprávame o tom, čo budeme na výlete robiť, kto tam s nami bude, ako dlho bude dovolenka trvať. O ceste by sme mali hovoriť pozitívne, tešiť sa a plánovať ju spolu s deťmi,“ hovorí psychologička Jana Ashford z Bratislavy.

„Ideálne je, ak môžeme aspoň rámcovo dodržiavať denný režim, na ktorý je dieťa zvyknuté. A naopak, keď to nejde a drobec sa pod vplyvom únavy správa inak, než by sme si priali, mali by sme byť tolerantní,“ upozorňuje psychologička.

Rodičom víno, deťom voda

„S deťmi sme sa naučili robiť kompromisy,“ radí Viera, hrdá mamička päťročných dvojičiek. „Minulý rok sme si vymysleli okružnú cestu autom po Taliansku. Dva dni sme strávili ochutnávaním vína v zapadnutých dedinkách v regióne Chianti, no krpci boli trpezliví, pretože sa už tešili na okruh po akvaparkoch.“

Podobný model sa dá úspešne uplatniť aj počas samotnej cesty. „Deti potrebujú pohyb,“ hovorí psychologička. „Ak sa dá, naplánujte im chvíľky, počas ktorých sa môžu vystrieť a prebehnúť.

Pri preprave lietadlom môžete nastúpiť ako poslední a detváky nechať pobehovať v letiskovej hale. Počas cesty autom si robte prestávky na odpočívadlách, kde sa môžu ako-tak vyšantiť,“ radí Jana Ashford. Malí krpci sú vďační za akékoľvek spestrenie. Ak je pre ne zážitkom obyčajná zastávka v zapľuvanom motoreste, prečo to nevyužiť?

Záchranné rekvizity

Správne predmety v príručnej batožine dokážu zázraky. „Výborná je akákoľvek zložitá a pestrofarebná hračka, staršie deti zabavia pracovné zošity, vymaľovánky, albumy s nálepkami, nová knižka, cestovný prehrávač so správnym mixom rozprávok, audioknižky do autorádia. Ideálne je, ak je to niečo nové, čo dieťa ešte nepozná.

Ak nechcete investovať do nových hračiek, vyplatí sa pár mesiacov pred cestou zopár obľúbených vecičiek odložiť a vytiahnuť ich v správnom momente,“ hovorí psychologička. A, samozrejme, hračky sú dôležité aj počas samotného pobytu.

„Keď mala Miška dva roky, vybrali sme sa na dovolenku do Turecka. Prvé dva dni na pláži sme si neužili ani my, ani dcérka, ktorá vyžadovala našu neustálu pozornosť. Až dovtedy, kým sme v turistickom obchode nekúpili obyčajné vedierko s formičkami a krhličkou. Neverili by ste, ale plastové hračky za šesť eur sa postarali celej rodine o nádhernú dovolenku,“ zveruje sa v rodičovskom internetovom fóre Miškin otec.

Mamičky, pohov!

Skúste sa trebárs v odletovej hale zadívať na ostatných rodičov malých detí. Matky majú čierne kruhy pod očami, napätý výraz v tvári a hlas, preskakujúci od nervozity. Oteckovia sa väčšinou tvária, akoby sa nechumelilo. Uvoľnene si vychutnávajú kávu alebo pivo, čítajú noviny, niektorí si dokonca popiskujú. Čím to asi bude?

Natíska sa zlomyseľné vysvetlenie – jednoducho nepremýšľajú, či nezabudli zbaliť deťom plavky. Tatinkovia kufre len tlačia, nebalia ich. Nech je to už akokoľvek, v niečom by sme sa mohli od svojich partnerov predsa len inšpirovať. Uvoľnime sa. Zabudnuté plavky neznamenajú koniec sveta.

„Raz ročne sa môj muž vyberie s kamarátmi a detvákmi na niekoľkodňovú chlapskú jazdu na chatu pri Liptovskej Mare. Naposledy som bola dlho v práci, takže celé balenie zostalo na manželovi.

Ako vysvitlo až neskôr, do miniatúrneho plecniaka zobral deťom jedny tepláky, DVD prehrávač na cestu, zubné kefky, štangľu klobásy a vyskakovací nožík. Nič viac, nič menej. Na desiatu im kúpil na čerpacej stanici čokoládové tyčinky, obedovali v miestnej krčme. Na ostatné veci som sa radšej nepýtala,“ smeje sa Zuzana, mamička päťročného Dominika a štvorročnej Dáše.

Ak by na cestu balila ona, pravdepodobne by si vopred napísala dlhý zoznam. Do neskorej noci by pripravovala a konzervovala jedlo, nadránom by sa jej snívalo o vlhčených obrúskoch. Batožina by vážila o dvadsať kilogramov viac – a, áno, veľa vecí by sa na výlete skutočne zišlo, najmä nočník a nejaké to jedlo.

Na druhej strane deti by zrejme nespoznali čaro dobrodružných nočných presunov na latrínu ani opojnú chuť poslednej fazuľovej konzervy v dome, zohriatej nad ohňom.

tema_lekarnicka_300.jpgVzorová lekárnička na cesty

Radí Marta Grmanová, všeobecná lekárka pre deti a dorast:

Lekárnička tvorí najdôležitejšiu súčasť batožiny. Zároveň je jedinou vecou, pri ktorej nám nebude prekážať, že sme ju vôbec nevyužili.

CIEĽOVÁ DESTINÁCIA: Chorvátsko

VEK DIEŤATA: 3 roky

  • Zvýšená teplota: nurofen sirup alebo MIG junior sirup, čapíky paralen, teplomer
  • Tráviace problémy: probiotiká biogaia, nutrolín B, enterina (vhodné užívať aj preventívne, pred začatím samotnej cesty. Praktickejšie sú probiotiká, netreba skladovať v chladničke). Kvapky hylak forte.
  • Dehydratácia: rehydratačné roztoky biogaia plus (kombinácia rehydratačného roztoku a probiotík), kulíšek, pre staršie deti šumivé tablety fluidex.
  • Upchaný nos, soplíky: roztoky morskej vody v spreji, prípadne otrivin, nasivin, olynth.
  • Zapálené a podráždené oči: kvapky ophthalmoseptonex.
  • Bolesť v ušiach: Burrow roztok.
  • Bolesť v hrdle: cmúľacie pastilky neo angin junior, lízanky rutiman C.
  • Suchý kašeľ: robitussin junior, stoptussin baby, ditustat, od troch rokov Sinecod sirup.
  • Vlhký kašeľ: solmucol sirup, mucosolvan, ambrobene, bromhexin a iné.
  • Proti spáleniu od slnka: opaľovací krém s ochranným faktorom 50+, ideálne s minerálnymi filtrami.
  • Po opaľovaní: panthenol.
  • Uštipnutie hmyzom: fenistil gél.
  • Drobné rany: bionect s obsahom striebra, náplaste.
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
  4. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
  5. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  7. V Bratislave sa koná Globsec
  8. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  1. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
  2. Kolektívne vyjednávania v skupine Chemosvit
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu?
  4. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
  5. Pacientom so sklerózou multiplex dokážu skvalitniť život
  6. Slováci radi investujú s bankami
  7. Content agency mení svoje meno na Contedy
  8. Ako správne napúšťať bazén
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 128
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 940
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 8 015
  4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 278
  5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 4 997
  6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 650
  7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 482
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 2 034
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mária Melková.

Mária Melková je autorkou projektu Zošívané rodiny.


29. máj
Ilustračný obrázok

Slovenský prieskum ukázal, že po materskej prichádzajú nižšie zárobky.


24. máj
Dermatologička MUDr. Jana Housková

Takto to zvládnete doma! S odborníčkou sa pozrieme aj na obľúbenú IPL epiláciu.


25. máj
Kakaové palacinky s ricottou

Jemný syr si nájde svoje miesto v sladkých koláčoch a zákuskoch, výborne sa hodí k cestovinám a slaným palacinkám.


SMEženy 25. máj
reklama

Blogy SME

  1. Monika Bošková: Moja záhrada. Od projektu po realizáciu
  2. Lukáš Zeleník: Od kašľu k nádoru
  3. Magdaléna Cifrová: Rozhovory s rodičmi
  4. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Fajn šalát po sviatkoch
  5. Viera Spišáková: Trapasy pôrodnícke
  6. Unicef Slovensko: Ženy a dievčatá sveta
  7. Pavel Panák: Vliv sexuálního zneužívání dětí a mladistvých v (nejen) církevním prostředí na zdravotní stav v dospělosti
  8. Jana Žilková: Pôrod v Mongolsku (a sme štyria)
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 795
  2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 91 817
  3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 35 662
  4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 490
  5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 433
  6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 8 539
  7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 490
  8. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 6 440
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu