SME

Záchranárka Anna Vargová: Vodiči sú našimi bodyguardmi

Keď rozpráva o svojej práci, máte pocit, že počúvate útržky z večerných televíznych správ. Ako lekárka – záchranárka pracuje už viac ako tridsať rokov.

(Zdroj: Ester Erdelyi)

Dočítala som sa, že len päť až desať percent ľudí vie v prípade potreby poskytnúť prvú pomoc, čím to je?

Je to pravda, úroveň vedomostí o prvej pomoci u nás nie je vysoká. Možno je to aj tým, že ľudia nepociťujú potrebu oboznámiť sa s ňou, kým sú zdraví a nič im nie je. Ale hneď ako sa sami stretnú so situáciou, keď treba poskytnúť prvú pomoc, ich názor sa zmení. Potom nás vyhľadajú, aby sa naučili pomôcť, a rozprávajú svoje zážitky, čo ich k tomu viedlo. Pre mňa bolo veľmi inšpirujúce, keď som sa stretla na kongrese so záchranármi z Nórska. Oni sú hrdí na to, že v ich krajine vedia takmer všetci poskytovať prvú pomoc, pre nich je to samozrejmá, prirodzená vec. Táto vedomosť je skutočne veľmi dôležitá, lebo keď prídeme na miesto, kde pred nami nikto neposkytol prvú pomoc, zranený má oveľa menšiu, prípadne žiadnu šancu, že ho dokážeme zachrániť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Spomínate si ešte na svoj prvý záchranársky výjazd?

Pamätám si len na to, že sa mi silno rozbúchalo srdce, čo je prirodzená reakcia na stresovú situáciu. Už presne neviem, o aký prípad išlo. Ešte nejaký čas som pri každom nástupe na výjazd horúčkovito premýšľala, čo a ako budem riešiť, adrenalín vo mne pracoval. Časom sa však človek natrénuje a dnes mi už začiatok výjazdu nepripadá ako stresový moment. Ale aj v súčasnosti sú chvíle, pred ktorými mám rešpekt ako napríklad smrť dieťaťa alebo veľký počet zranených.

Povolanie lekár – záchranár vraj nie je v lekárskej obci veľmi populárne.

Určite, je to málo lukratívny odbor, aktívnych záchranárov je veľmi málo. Ale tí, ktorí sa mu venujú, sú mu oddaní. Našťastie sa stále nájdu nejakí entuziastickí nadšenci, ktorí sú schopní a ochotní vždy a za každých okolností pomáhať všetkým bez rozdielu. Niekedy premýšľam, ako som mohla všetko stíhať, keď som mala okrem nočných a denných služieb aj rodinu, dve deti. Keď už moje dcéry odrástli, raz mi jedna z nich povedala, mami, veď ty si bola stále v práci. Vtedy som si uvedomila, že som deťom zrejme chýbala, ale o to viac som si cenila každú voľnú chvíľu, ktorú som s nimi trávila doma. Teraz sa snažím vynahradiť si čas, ktorý som nemohla venovať deťom tým, že som viac so svojimi vnučkami.

SkryťVypnúť reklamu

Máte počas práce v urgentnej medicíne chvíle, keď cítite, že potrebujete urgentne vypnúť?

Určite, spomínam si na výjazd, keď sme išli k dvom topiacim sa ľuďom. Na mieste, kde bol uprostred rieky pôvodne ostrov, boli chytať ryby otec so synom. Ale keďže z elektrárne vypúšťali vodu, prišla veľká nárazová vlna a oni sa nestihli vrátiť na breh. Boli uväznení uprostred rieky, preto volali o pomoc. Prúd vody bol taký silný, že sa tam takmer utopili aj hasiči, ktorí ich chceli zachrániť. V tom čase sme ešte nemali vrtuľníky s možnosťou zlaňovania, takže sme boli bezmocní. Tí dvaja sa od vysilenia už neudržali a zobral ich prúd vody. Vtedy som si zobrala niekoľko dní dovolenky, aby som sa zotavila. Tá obrovská bezmocnosť, že sme im nedokázali nijako pomôcť, hoci boli ešte živí, bola strašná.

SkryťVypnúť reklamu

dsc_7016x_r201.jpg

Kto rozhoduje o tom, či idete do akcie, alebo radšej vyčkáte pre vlastnú bezpečnosť?

Keď máme trojčlenný tím, kde je lekár, záchranár a vodič, za bezpečnosť posádky zodpovedá lekár. V dvojčlennom tíme bez lekára rozhoduje záchranár. Vždy prvá vec, ktorá sa posudzuje po príchode na miesto, je hľadisko bezpečnosti. Ak nám hrozí reálne nebezpečenstvo, vyžiadame si asistenciu polície. Ale nie vždy sa to dá. Pamätám si na výjazd, keď sme išli k streľbe v rodinnom dome, údajne tam boli nejakí mŕtvi. Keď sme prišli na miesto, nevedeli sme, či je agresor ešte v dome. Čakal nás jeden z príbuzných, ktorý nám povedal, že tam niekto veľmi krváca a potrebuje rýchlu pomoc.

Ako ste to riešili?

Po rýchlom zhodnotení sme sa rozhodli, že do akcie pôjdeme a vošli dnu. Keby sme čakali na policajtov, tak suseda, ktorá bola vážne zranená, by zrejme nedopadla dobre. Napokon sme zistili, že páchateľ spôsobil aj sebe strelné zranenie hlavy a bol jedným z ťažko krvácajúcich. V takýchto prípadoch sa rozhodujeme podľa všeobecných pravidiel ohrozenia – čiže, paradoxne, ten, ktorý spôsobil zranenia, mal prednosť, jeho sme ošetrili ako prvého, lebo bol v najvážnejšom stave.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Predsa len, patríme k slabšiemu pohlaviu, čo robíte, ak natrafíte na agresívneho pacienta?

Nikdy nie som sama, naši vodiči sú väčšinou zdatní, sú to takí naši „bodyguardi“. Človek musí predovšetkým zachovať rozvahu a pokoj. Nezabudnem na prípad, ktorý vyzeral sprvu nevinne – išli sme k epileptičke, ktorá sa údajne dusila zvratkami. Našli sme ju bez známok života, ako jej pri nohách plakalo dvojročné dieťatko. Žiaľ, nepodarilo sa nám obnoviť jej životné funkcie, preto som išla oznámiť manželovi smutnú správu. Zrazu sa ku mne otočil s kuchynským nožom v ruke a vyhrážal sa, že ak ju neprivedieme k životu, tak odtiaľ živí neodídeme. Vtedy som bola mladučká lekárka, brala som to ako správanie v afekte – v ťažkej životnej situácii. Nepovažovala som to za reálnu hrozbu. Inštinktívne som zareagovala, že dobre, ale ak jej máme pomôcť, musíme ju previezť do nemocnice, hoci som vedela, že jej šanca na život je nulová. Vzápätí som ho poprosila o pomoc. Zamestnala som jeho ruky tým, že som ho zapojila do prenosu manželky do sanitky. Zachrániť sa nám ju nepodarilo. Pri vonkajšej obhliadke sme napokon objavili, že mala dve rezné rany na stehne a neskôr sa potvrdilo, že zomrela násilnou smrťou. Až potom som si uvedomila, že sme boli skutočne v ohrození života. Zhodou okolností mal tento príbeh aj pokračovanie. Zrejme pri amnestii sa tento človek dostal znova na slobodu. Išli sme na výjazd, kde po rodinnej hádke medzi príbuznými jeden rozpáral brucho druhému a ušiel. Po príchode na miesto som zistila, že dotyčného agresora už poznám z predchádzajúceho príbehu...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

dsc_6822x_r1257.jpg

Ako sa potom dokážete vyrovnať s takýmito zážitkami?

V práci si vždy všetko vyrozprávame. Dlho o tom diskutujeme, dostaneme zo seba emócie, porozprávame sa, čo sme spravili dobre, prípadne ako to vylepšiť nabudúce, aby sme výjazd zvládli s väčšou istotou a bezpečnosťou. Najkrajší pocit je, keď sa po nejakom čase objaví pri vašich dverách niekto, koho ste zachránili. Príde sa poďakovať a podať vám ruku. Vtedy je to obrovská satisfakcia za množstvo neúspešných prípadov. Samozrejme, že ani my nevieme robiť zázraky, ale aj tých pár pekných momentov nás dobije na dlhé obdobie dopredu. Okrem toho dnes existujú aj rozličné psychologické techniky, ale na Slovensku, žiaľ, ešte takáto forma pomoci nie je systémovo zavedená, hoci by si to podľa mňa záchranári zaslúžili. Každý to potom riešime po svojom. Dôležité je, aby mal človek zázemie, kde môže zrelaxovať, aby si dobil baterky. Pre mňa sú to moje rozsiahle kvetinové záhony a záhrada, hudba, potulky prírodou, ale najmä rodina a blízki.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

K vašim záľubám patria aj adrenalínové zážitky, nemáte dostatok adrenalínu v práci?

Možno to súvisí s tým, že som akčný človek a v živote si užívam mnohé situácie, ktoré sú pre mňa nové. Napríklad keď som bola ako medička na sústredení na Oravskej priehrade a bola tam možnosť vodného lyžovania, tak hoci som s ním nemala žiadnu skúsenosť, išla som do toho. Rovnako som ako vodáčka splavila viaceré slovenské rieky, sama riadila štvorkolku, skúsila let balónom alebo som išla bez brzdenia na bobovej dráhe. Zrejme aj preto som časť svojej kariéry venovala leteckému záchranárstvu. Nikdy som nepociťovala strach z výšok, skôr naopak. Milujem pohľad orla na zem. Ten pocit slobody a výhľad na obrovskú krásnu krajinu, v ktorej žijeme. Mojím snom je ešte skúsiť zoskok s padákom a potom uvidím, čo mi život ponúkne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

dsc_7002x_r3535.jpg

Anna Vargová (59) – pochádza z Martina, v súčasnosti žije v neďalekej obci Bystrička. Po skončení medicíny sa špecializovala v odbore anestéziológia a intenzívna medicína, tiež urgentná medicína a získala vedecký titul PhD. Svoje miesto našla na rôznych úrovniach vedenia nielen v záchranárstve, ale aj v leteckej záchrannej službe. V súčasnosti je primárkou pracoviska záchrannej zdravotnej služby v Univerzitnej nemocnici v Martine, kde aktívne pracuje aj ako anestéziologička. Okrem toho je pedagogičkou na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave, autorkou a spoluautorkou niekoľkých vysokoškolských učebníc a mnohých odborných publikácií. Je tiež lektorkou kurzov prvej pomoci. Svoje skúsenosti zúročila tiež vo funkcii krajskej odborníčky pre urgentnú medicínu a medicínu katastrof pre Žilinský kraj a v posudkovej činnosti ako konzultantka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. V tomto roku získala za svoju prácu ocenenie Zlatý záchranársky kríž za výnimočný prínos pre záchranárstvo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 415
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 9 464
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 920
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 863
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 185
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 373
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 158
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 059
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vilu z roku 1912 rekonštruovali architekti z ateliéru Collegium. Podľa architekti Kataríny Lupták jej výnimočnosť tkvie aj v prístupe investora.

Dnes sa uchádza v Česku o ocenenie interiér roku.


Pistáciová bábovka.

Čo si uvariť na Zelený štvrtok? Inšpirujte sa výberom receptov.


redakcia SME ženy 7
Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


1
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 669
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 22 961
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 392
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 225
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 913
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 275
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 923
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 495
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
SkryťZatvoriť reklamu