Psychologička Susan Weinschenk, ktorá píše pre magazín Psychology Today, radí, že ak sa nám nedarí nájsť riešenie problému, nad ktorým sedíme už nejaký čas, mali by sme na chvíľu jednoducho vypnúť počítač, nechať prácu prácou a vybrať sa na prechádzku alebo do kaviarne. Pokiaľ je to možné, samozrejme...
1. Choďte pracovať do rušnejšieho priestoru
Vedeli ste, že mierny hluk je prospešný pre našu kreativitu? Potvrdzuje to výskum Ravi Mehta, ktorý ukázal, že ideálny je hluk 70 dB, čo zodpovedá ruchu v kaviarni alebo keď sedíme pri zapnutej televízii. Ak sú však okolité zvuky hlasnejšie alebo tichšie, požadovaný kreatívny účinok sa podľa neho nedostaví.
2. Objavte svoju kreatívnu činnosť
Každému pomáha niečo iné. Niekto má najlepšie nápady v posteli pri zaspávaní, iný si na to potrebuje zamazať ruky od múky pri pečení koláča, ďalší od zeminy pri práci v záhradke. Nám napríklad najlepšie veci napadajú v sprche alebo pri prechádzke v prírode. Skúste aj vy nájsť činnosť, pri ktorej sa prebúdzajú vaše „kreatívne bunky“ a neváhajte ju v prípade núdze použiť.
3. Prestaňte pracovať
Áno, dobre čítate. Keď neustále premýšľate nad jednou vecou, ťažšie prídete na nové nápadité riešenie. Práve preto si urobte prestávku a prestaňte myslieť na riešenie úlohy, ktorou sa zaoberáte. Psychológovia odporúčajú, že najlepšie je, keď naň zabudnete úplne. Zároveň doprajte svojmu mozgu dostatočný čas. Kreatívne nápady nevyvoláte na počkanie lusknutím prstov, doprajte si oddych.
4. Ráno múdrejšie večera
Stalo sa vám už niekedy, že ste ešte večer netušili, ako vyriešite problém a ráno ste sa zobudili s riešením? Nie nadarmo sa hovorí, ráno múdrejšie večera. Počas noci si totiž usporadúvame v hlave nové spomienky a vznikajú nové asociácie. Vďaka tomu nám ráno napadne nová myšlienka skôr, ako keď sa s ňou trápime dlho do noci.