V prípade, že ste úspešne zvládli bežecké začiatky a pri behu vydržali dlhšie ako mesiac, znamená to, že máte o tento šport seriózny záujem. Teraz je najvyšší čas začať pracovať na samotnej technike. Ak vaším motívom nie je schudnúť, ale skôr spevniť telo, vypracovať svalstvo a nadobudnúť kondičku, nasledujúce riadky budú určené práve vám.
Najskôr vytrvalosť, potom rýchlosť
Vytrvalosť je základ dobrej kondície, aj preto by ste mali dbať na jej budovanie.„Na začiatku sú dobré pomalé dlhé behy na nízkej tepovej frekvencii, aby bežec vedel počas behu rozprávať,“ hovorí náš bývalý úspešný maratónec a dnes bežecký tréner Marcel Matanin. „Takýmto spôsobom si najľahšie vybudujete vytrvalosť.“
Tréner však zároveň dodáva, že práve vytrvalosť sa najrýchlejšie stratí, ak prestanete pravidelne trénovať. Nadväzuje na ňu takzvaná tempová vytrvalosť. Každý bežec má iné tempo, nachádza sa na inej úrovni. Ak dokážete zvládnuť dlhší terén, mali by ste sa zamerať na zdokonaľovanie tempa. V prípade, že sa pripravujete na nejaké preteky, orientujte sa na rýchlosť.
Tréning šitý na mieru
Ak chcete iba získať kondičku a pri behu si oddýchnuť, je úplne zbytočné prekračovať nejaký stupeň rýchlosti. Odporúča sa behať minimálne pol hodiny. „Záleží, v akej kondícii sa človek nachádza a na čo sa chce pripraviť, podľa toho sa prispôsobuje aj tréning,“ vysvetľuje Matanin.
Dobré je nechať si poradiť od profesionála, ktorý dokáže vytvoriť špeciálny tréningový plán šitý na mieru. Či už to bude tréning zameraný na vytrvalosť, alebo naopak na rýchlosť. Ideálnymi sprievodnými športovými aktivitami, ktoré podporujú kondičku pri behaní, sú bicyklovanie a plávanie.
Beh v seniorskom veku

Začali ste behať po päťdesiatke? Na čo si treba dať pozor? Radí tréner Marcel Matanin:
Organizmus je v tomto veku trošku iný ako v mladosti, preto treba zvoliť voľnejšie tempo. Je dobré urobiť si predtým, ako sa rozhodnete behať, preventívnu prehliadku. Pokiaľ nemáte problém so srdcom a kĺbmi, nie je dôvod, prečo nezačať. Pokojne zhruba po trojmesačnej intenzívnej príprave dokážete zabehnúť aj desať kilometrov. Možno vaša rýchlosť už nie je taká, ako u mladých bežcov, preto je vhodnejšie postaviť tréning skôr na vytrvalosti.
Vďaka behu sa stala zo mňa väčšia bojovníčka
Beata Bobulová, PR manažérka:
Vždy som mala blízko k športu, ale intenzívne a pravidelne som sa mu donedávna nevenovala. Začala som s in-line korčuľovaním a môj športový sen sa vtedy končil korčuliarskym maratónom.
Po jeho treťom absolvovaní som si povedala, že chcem nejakú zmenu a presedlala som na beh. Najskôr som chodievala na meranú dráhu a behávala niekoľko koliesok. Postupne som pochopila, že keď behám dlhšie ako tridsať, štyridsať minút, nebaví ma krúžiť dookola a objavila som čaro behania v lese.
Neriešila som čas, nesústredila som sa na výkon, skôr som si snažila hľadať vždy nové zaujímavé trasy. Zvykla som si len zvyšovať dĺžku terénu, to znamená, že som každý raz zabehla, povedzme, o päť, desať minút viac. Časom som si dala cieľ – zabehnúť polmaratón. Bola to vlastne aj taká stávka s mojím bratrancom, či ho zabehnem pod dve hodiny. Podarilo sa mi to, hoci veľmi tesne.
Polmaratón bol pre mňa zároveň odrazovým mostíkom pre ďalší beh. Už som sa aj poradila s odborníkom, dokonca som vyhľadala športového lekára, aby mi odmeral moje hranice a dokázala som odhadnúť, čo zvládnem. Potom ma viac ako behy po asfalte začali pútať behy po lese – crossbehy – kratšie trasy, ale kopcovité.
Pri behaní som začala pociťovať absolútnu eufóriu a zároveň sa zo mňa vďaka behu stala väčšia bojovníčka. Keď človek chce behať celý rok, je to skutočne aj o sebazapieraní. Zobudiť sa ráno ešte za tmy a vybehnúť do mínus sedemstupňovej teploty chce aj istú dávku disciplinovanosti a odvahy.