Toasty s hubovým prekvapením
Suroviny na 4 porcie
plátok masla
1 PL olivového oleja
1 ČL hnedého cukru
1 ČL horčicových semienok
50 ml balzamikového octu
2 bobkové listy
1 – 2 PL vody
250 g malých šampiňónov
4 plátky ciabatty alebo 8 plátkov šikmo narezanej bagety
2 – 3 mäsité paradajky
rukola alebo roketa na dozdobenie
morská soľ, mleté čierne korenie
Huby podľa potreby očistite. Na panvici rozohrejte maslo a olivový olej. Pridajte cukor, horčicové semienka, bobkové listy a zmes zalejte vodou a balzamikovým octom. Miešajte, kým sa cukor nerozpustí a suroviny nespoja. Do omáčky pridajte šampiňóny, soľ a korenie a zmes povarte na malom plameni 1 – 2 minúty. Premiešajte, odstavte a nechajte postáť. Plátky pečiva nasucho opražte na panvici alebo ich upečte dochrumkava v rúre pri teplote 180 stupňov. Toasty servírujte s hubami, dozdobené plátkami paradajok a lístkami rokety. Chuť zvýrazní i čerstvo pomleté čierne korenie a hrubozrnná morská soľ či niekoľko kvapiek olivového oleja.
Tip: Ak vám prekážajú pri jedení horčicové semienka, môžete ich rozdrviť. Nič nepokazíte, ak pred pridaním šampiňónov omáčku precedíte a zbavíte sa tak i semienok i bobkových lístkov.
Hubový bochník so slaninou a syrom
Suroviny na viac porcií alebo 1 bochník
2 plátky masla
2 PL olivového oleja
250 g bielych alebo hnedých šampiňónov
100 g hladkej múky
80 g polohrubej múky
1/2 ČL prášku do pečiva
1/2 ČL pálivej papriky (kajenské korenie, čili...)
3 veľké vajíčka
60 g cmaru alebo jogurtu
100 g prerastenej slaniny (pancetta)
100 g aromatického tučného tvrdého syra (čedar, ementál...)
soľ, mleté čierne korenie
tuk a múka na vymastenie a vysypanie formy
forma
Zahrejte na panvici maslo s olivovým olejom, pridajte pokrájané šampiňóny a za občasného premiešania varte, kým huby prestanú púšťať šťavu. V miske zmiešajte obe múky s práškom do pečiva a pálivou paprikou. V inej nádobe metličkou alebo vidličkou rozmiešajte vajíčka spolu s cmarom a vlejte mokré prísady do suchých. Pridajte soľ a korenie a vypracujte cesto. Nakoniec doň zapracujte vychladnuté huby, nadrobno pokrájanú slaninu a nastrúhaný syr. Hotové ho preložte do vymastenej a vysypanej formy a pečte vo vyhriatej rúre na 180 stupňov približne 40 minút. Po čiastočnom vychladnutí bochník vyklopte a môžete servírovať s kyslou smotanou alebo s čerstvou zeleninou.
Tip: Veľkosť vajíčok a tiež hustota použitého jogurtu, cmaru, kyslého mlieka či smotany sa môže odlišovať. Cesto by ale nemalo byť tuhé. Namiesto celého bochníka môžete z cesta pripraviť i slané mafiny.
Hubovo-klobásové koláčiky
Suroviny na 4 porcie
400 – 500 g lístkového cesta
125 g syra s bielou plesňou (brie, hermelín...)
50 g kvalitnej klobásy (chorizo)
1 žĺtok
plátok masla
260 g zmesi mladých vždy dostupných húb (šampiňóny, hliva, shiitake)
čerstvé vetvičky tymianu
soľ, mleté čierne korenie
hladká múka na pomúčenie dosky
Rúru predhrejte na 220 stupňov. Na pomúčenej doske rozvaľkajte lístkové cesto a vyrežte z neho štyri kruhy. Ak chcete pracovať bez zvyškov cesta, pokojne to môžu byť aj štvorce. Tvary preložte na vymastený alebo papierom vystlaný plech na pečenie. Vonkajšie okraje (1 – 2 cm) cesta potrite rozmiešaným žĺtkom. Do stredu cesta navrstvite plátky syra a klobásy. Pečte približne 10 – 15 minút podľa hrúbky cesta. Medzitým zahrejte na panvici maslo a zľahka na ňom orestujte huby spolu s lístkami tymianu, soľou a korením. Hotové koláče servírujte dozdobené hubami a čerstvým tymianom.
Tip: Ak nezoženiete čerstvé huby shiitake – u nás známe aj pod názvom húževnatec jedlý, pokojne siahnite po ich sušenej, ale dobre predmočenej alebo predvarenej verzii.
V obchode i doma
Niekto ich rád vyhľadáva na prechádzke lesom, iní vždy s istotou stavia na obchod. Skúste si ich dopestovať sami – hoci i v paneláku!
Najjednoduchšie a najdostupnejšie sú práve šampiňóny a hliva ustricová. Stačí, ak si vyberiete naočkovaný substrát v sadbovači z ktorejkoľvek ponuky špecializovaných firiem. Potom už iba zabezpečte balíčku správnu teplotu, umiestnenie a vlhkosť podľa pokynov predajcov.
Celý proces starania sa o podhubím prerastený substrát netrvá dlhšie ako mesiac. Potom vás obdarí bohatou úrodou, až kým celé podhubie nevyčerpá zo substrátu všetky potrebné živiny. Pri správnej starostlivosti vás škatuľa šampiňónov či vrecko hlív obdaruje nie iba jednorazovou úrodou, ale hneď niekoľkými vlnami zberu za sebou.
Nie je huba ako huba
Šampiňóny i hliva majú čosi spoločné. Ako všetky huby pri uskladňovaní obľubujú tmu, chlad, ale sucho. Najlepším spôsobom, ako ich uskladniť po prinesení z obchodu, je obyčajné papierové vrecko uložené v samostatnej zásuvke chladničky. Takto uskladnené vydržia i tri dni. Stále však platí pravidlo, že najlepšiu sú čerstvé.
Huby sa po prinesení domov neumývajú. Ak na nich vidíte známky znečistenia alebo nalepené zvyšku pestovateľského substrátu, utrite ich utierkou alebo ich na znečistenom mieste jemne oškrabte nožom. Ak ich predsa len musíte umyť, urobte to rýchlo pod tečúcou vodou. Huby po osušení ihneď spracujte.
Šampiňóny – obsahujú veľa vlákniny, ktorá podporuje imunitu a pomáha znižovať zlý cholesterol. Ďalej sú to vitamíny skupiny B, ktoré podporujú metabolizmus a činnosť nervových buniek. Treba spomenúť i obsah vitamínu D, selénu, sodíka, ale i draslíka a fosforu.
Hliva – obsahuje veľké množstvo imunostimulačnej látky, preto je vhodná na posilnenie odolnosti organizmu a imunitného systému. Významné je i množstvo minerálov, ako sú draslík, fosfor, zinok, chróm, meď, bór a jód. Z vitamínov je to C, D, K, a B.
Tak šampiňóny ako i hliva sú vhodnými potravinami na leto, keďže obsahujú antioxidačné látky a látku ergothioneín, ktorá chráni telo pred UV žiarením a navyše podporuje spaľovanie tukov.
Autor: mag