História skrášľovania
Ženy po celom svete vždy túžili byť krásne. Chceli sa páčiť mužom, vyzerať lepšie ako ich kamarátky či oklamať vek. Už v starovekom Egypte dámy údajne používali bobrí olej na hladšiu pokožku.
Rimanky verili, že ak si tvár opláchnu vo vode s ružovými lupienkami, budú na pohľad krajšie. A ženy v starovekom Grécku zistili, že olivový olej nepatrí výlučne len do kuchyne, ale dokáže im pomôcť aj ku krajšej tvári.
Prekrývanie nedostatkov pleti sa dostalo do popredia v období baroka. Vtedy nosili bohatí muži aj ženy na tvári hrubú vrstvu púdru s toxickou olovnatou belobou. Našťastie, dnešné líčenie už nie je zdraviu škodlivé. Aj tak však nezaškodí osvojiť si pri ňom pár užitočných zásad.
Prvoradá je kvalita
Každodenné používanie mejkapu je pre mnohé ženy rovnakou samozrejmosťou ako umývanie zubov. Nosíme ho do práce, školy, do divadla aj na párty, niektoré z nás nejdú bez „tekutej tváre“ ani vysypať smeti a používajú ho aj pri cvičení vo fitnescentre.
Akých chýb sa treba vyvarovať, aby sme si pleť udržali peknú a zbytočne ju neničili? „Prvou zásadou je vybrať si kvalitný mejkap podľa typu pleti. Mal by byť špeciálne určený pre mastnú, kombinovanú alebo suchú pleť,“ hovorí doktorka Jana Šrámeková, ktorá sa venuje korektívnej dermatológii.
Dnešné mejkapy sú podľa nej kvalitné a chránia pleť pred nečistotami z ovzdušia. Mnohé majú aj hydratačné účinky, iné zmatňujú, niektoré vyslovene pomáhajú pri ťažkostiach s akné, všetko záleží na zložení.
Ak chceme staviť na istotu, môžeme siahnuť po výrobkoch, ktoré vyrábajú farmaceutické firmy a predávajú lekárne. Tam si môžeme kúpiť napríklad mejkapy s vysokým UV faktorom alebo také, ktoré sú určené na veľmi citlivú pleť. Skúsené lekárničky vám presne odporučia, aký výrobok je pre vás vhodný.
Ich rady oceníte, najmä ak patríte k ženám s problematickou pleťou. Aby ste ju líčením nezaťažovali, je dôležité osvojiť si zopár užitočných zásad. „Dôležité je použiť pod mejkap podkladový krém a pleť dôkladne odlíčiť hneď, ako prídete večer domov,“ radí Jana Šrámeková.
Lenivosť škodí pleti
Niekedy aj zdravá pleť reaguje na mejkap podráždením, prípadne inými kožnými problémami, hlavne ak si vyberieme nekvalitný, neoverený výrobok.
„Viackrát boli z trhu stiahnuté čínske mejkapy pre obsah toxických látok, ako je napríklad olovo. Preto by sme mejkap rozhodne nemali kupovať na trhoch, aj keď nás láka nízkou cenou,“ upozorňuje Jana Šrámeková.
Ťažkosti môže narobiť aj naša vlastná lenivosť. Ak sa večer neodlíčime, lebo sa nám jednoducho nechce, výsledkom budú upchaté póry a vznik vyrážok. V niektorých prípadoch sa môže objaviť aj alergická reakcia. Prekrývať iritácie ďalším líčením nie je dobrá voľba. V takýchto prípadoch treba pleť dôkladne vyčistiť a dopriať jej čas na regeneráciu.
Do fitka s mejkapom?
Ak si neviete predstaviť leto bez mejkapu, zvoľte radšej ľahšie tekuté formy alebo BB krém. Pri športe nad ním ani neuvažujte. Keď sa telo zahreje, s pleťou sa deje hneď niekoľko vecí.
V prvom rade sa začíname potiť a rozširujú sa póry. Aj keď máme na tvári len tenučkú vrstvu mejkapu, po čase sa začne roztápať a na tvári sa objavia nevzhľadne vyzerajúce mapy. „Vaša pokožka potrebuje dýchať. Pri dobrom tréningu ešte viac.
Mix tepla, potu, otvorených pórov a mejkapu je pre vašu pleť škodlivý. Následkom môžu byť škvrny na tvári, vyrážky, čierne bodky a iné nepríjemnosti, a tie predsa nechcete,“ povedala jedna z najrešpektovanejších odborníčok na pleť vo Veľkej Británii Debbie Thomas.
Táto odborníčka zároveň ženy upozorňuje, že pred cvičením aj po ňom by si mali pleť očistiť. Určite je dobré pribaliť si do tašky, ktorú si beriete do fitnescentra, čistiace tonikum.
Mejkap neprekryje chorobu
Dermatologička Jana Šrámeková má aj také pacientky, ktoré by sa na mejkap nemali radšej ani pozerať. Sú to ženy, ktoré pravidelne navštevujú dermatologické ambulancie s rosaceou (ružovkou), ochorením spôsobujúcim začervenanie, alebo s ťažkými formami akné. Rovnako to platí aj pre dámy so seboreou, ktorá postihuje nielen pokožku na tvári, ale aj na hlave či trupe a tvoria sa pri nej červené a žlté šupinky.
V týchto prípadoch je nevyhnutné podrobiť sa odbornej liečbe a správať sa k pleti čo najšetrnejšie. „Je dôležité, aby pacientka navštívila lekára a neprekrývala kožné prejavy hrubou vrstvou mejkapu,“ dodáva Jana Šrámeková.
Tip modelky Martiny Cabanovej:
Nalíčená pleť potrebuje čistenie a hydratáciu

Na foteniach a prehliadkach sa používajú rôzne druhy mejkapov a nanášajú ich rôznymi štetcami. Často sa stáva, že moja pleť na to reaguje sčervenaním alebo je príliš suchá. Preto sa snažím hneď po fotení líčenie zmyť. Dôsledne sa starám o pleť hlavne pravidelným čistením ráno aj večer. Používam pritom čistiacu vodu alebo penu. Dva- alebo trikrát za týždeň si doprajem peeling zo zeleného čaju. Hydratujem pleť denným a nočným krémom. Pred nanesením mejkapu použijem vždy podkladovú vrstvu.
Autor: Michaela Katonová