„Prines mi zemiaky, čo by som si zasadil v Epiruse.“ Toto bola jedna z prvých diplomatických úloh, aké Nicolaos D. Kanellos, grécky veľvyslanec na Slovensku, dostal v role diplomata od svojho šéfa v Grécku. Takže Kanellos urobil, o čo ho požiadali, a priniesol prezidentovi Grécka 25 kíl zemiakov zo záhrady Skaličanky, ktorá ich pestuje už 15 rokov.
„Pozrite, ako opatrne zaobchádza s tými zemiakmi, akoby to boli vajíčka,“ hovorí Kanellos o niekoľko rokov, keď sleduje svoju manželku Mariu Karakanda Kanellos v ich bratislavskej rezidencii, ako plní varené zemiaky jedným z najtypickejších gréckych jedál, tzatzikmi, počas nakrúcania seriálu Varíme s veľvyslancom.
Kanellos vysvetlil, že spôsob, akým jeho žena plní zemiaky zmesou sardel a kapár, vníma ako výraz lásky – „lebo ak nevaríte s láskou, tak to neznamená veľa“.
Grécky veľvyslanec povedal, že je hrdý na kuchyňu svojej vlasti, ale rýchlo dodal, že „nerobíme našim jedlám veľkú propagáciu“, pričom sa nazdáva, že tieto jedlá je najlepšie ochutnať v Grécku.
„Keby som jedol bryndzové halušky v Grécku, bolo by to neprirodzené,“ hovorí Kanellos, narážajúc na slovenské národné jedlo a teplejšiu klímu svojej domoviny.
Keď Maria Kanellos začne pripravovať plnené paradajky a papriku, jej manžel vysvetľuje, že pravé grécke paradajky nemožno pestovať vo veľkom. V záhrade ich dozreje možno len desať za mesiac – ale sú to dokonalé paradajky, ktoré opísal ako zeleninu „v stave absolútnej paramorfózy“.
„Hlavne v lete možno v gréckych záhradách oberať najkrajšie šťavnaté červené paradajky,“ pokračuje Maria Kanellos vo vychvaľovaní gréckych paradajok.
Než veľvyslanec začal pripravovať ďalšie jedlo, rozprával o Sparťanských vojakoch, ktorí prežili mnoho dní s veľmi skromným pokrmom, jednou figou denne a vodou, ale stále boli plní sily. „Dnes sa pokúsim uvariť niečo veľmi sparťanské,“ dodal.
Kanellos vysvetlil, že „trahana“ je veľmi jednoduchý druh cestoviny a zároveň typické grécke jedlo, ktoré sa obyčajne podáva ráno alebo neskoro v noci, po flámovaní. Je podomácky vyrobené z múky, mlieka a slaniny.
„Ak ste politik a chcete sa priblížiť ľuďom, tak musíte jesť trahany,“ hovorí Kanellos, pričom si nasadzuje obľúbenú žltkastú čiapku vyzdobenú čiernym kohútom.
Niekoľko zdrojov prezrádza, že trahana je najstaršie pripravované stredomorské jedlo, pričom Kanellos hovorí, že sa je po celom Grécku a bežne sa ponúka dobrým priateľom.
Veľvyslanec sa nazdáva, že najdôležitejšie na gréckom jedle je to, aby sa podávalo s láskou a dobrou náladou. „Ak to nerobíme, nemôžeme povedať, že naše jedlo je lepšie ako jedlo druhých. Musíte stráviť veľa času v kuchyni a nič by sa nemalo robiť povrchne. Potrebujete trpezlivosť, aby vaše jedlo bolo dobré.“
Dodal, že ak chcú ľudia ochutnať dobré jedlo, musia tiež chrániť svoje životné prostredie a musia mať v úcte prírodu, lebo „nemôžete mať kvalitné prísady a dobré ovocie alebo zeleninu alebo čokoľvek iné, čo použijete na varenie, bez starostlivosti o prírodu“.
O tradičných jedlách Kanellos hovorí, že dokáže oceniť jedlá rôznych národov, ale že sa tiež snaží pochopiť ľudí, čo sa za nimi skrývajú. „Som tu, aby som viac pochopil, aby som žil s malými tajomstvami Slovákov a aby som mal Slovákov radšej,“ povedal.
Kanellos sa nazdáva, že ľudia by nemali jesť len preto, aby prežili, ale aby žili dobre. „Potrebujeme mať voľný čas, aby sme si vychutnali dobré jedlo a spolu si dali dobré víno alebo si vypili ouzo či slivovicu,“ uzavrel grécky veľvyslanec.
Opražené garnáty so syrom feta
- 1 kg malých garnátov
- 2 plechovky paradajok
- 1 cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 zelená paprika
- 250 g syra feta
- petržlenová vňať
- mletá červená alebo čili paprika
- trištvrte šálky olivového oleja
- pol lyžice cukru
- soľ
- čerstvé čierne korenie
Opražte cibuľu a cesnak na olivovom oleji na panvici. Potom pridajte paradajky a zelenú papriku, trochu soli a čierneho korenia a mletú papriku alebo čili. Mierne poduste niekoľko minút, potom pridajte garnáty a poduste ďalších 10 minút. Posypte fetou.
Gemista – plnené paradajky a papriky s ryžou
- 8 veľkých a zrelých paradajok
- 4 veľké papriky
- 14 lyžíc bielej ryže
- 4 veľké paradajky (pokrájané)
- petržlenová vňať
- mäta kučeravá
- 1-2 lyžice tmavého sušeného hrozna
- 1-2 lyžice píniových orieškov
- soľ
- čierne korenie
- cukor
Vydlabte dužinu paradajok a zmiešajte ju s pokrájanou cibuľou, petržlenovou vňaťou, mätou, ryžou, cukrom, soľou a čiernym korením. Naplňte paradajky a papriky zmesou, konce so stopkou použite ako viečka. Nalejte na paradajky a papriky trochu olivového oleja a pečte v rúre na 175 °C jednu hodinu. Servírujte skôr teplé ako veľmi horúce.
Zemiaky s tzatzikmi
- 16 malých zemiakov
- 1 postrúhaná uhorka
- 2 strúčiky cesnaku (strúhaného)
- 2 šálky gréckeho jogurtu
- olivový olej
- soľ
- čierne korenie
- 125 gramov čiernych olív
- 5 sardel
- 25 gramov kapár
- olivový olej
Uvarte zemiaky a potom do nich vyrežte malú dierku, odstráňte časť vnútrajšku zemiaku. Naplňte každý zemiak tzatzikmi – vyrobíte ich jednoducho zmiešaním zvyšku ingrediencií. Ozdobte zemiaky sardelkami a kaparami, ktoré ste predtým rozmixovali v mixéri spolu s olivami.
Trahana
- 6 šálok vriacej vody s trochou soli
- 1/2 šálky olivového oleja
- 1 šálka tarhany
Keď začne slaná voda vrieť, pridajte 1 šálku trahany – čo je špeciálna domáca grécka cestovina z kozieho mlieka a múky. Povarte a miešajte 12 minút. Keď sú cestoviny hotové, servírujte ich s fetou a trochou grilovanej slaniny.
Autor: Slovak Spectator