Pitný režim treba v lete dodržiavať ešte dôkladnejšie ako počas ostatných dní v roku. Odborníci sa zhodujú v jednom – nič nenahradí čistú vodu. Zabudnite preto na sladené nápoje a nealko drinky. Doprajte si ich len výnimočne. Rovnako nie je vhodné riešiť dennú dávku príjmu tekutín kávou či čajmi.
Ochutené nápoje totiž maria prirodzené pozitívne účinky vody. Podobne aj minerálky, ktoré obsahujú minerálne látky, nie vždy nášmu organizmu ulahodia. Ideálom je mierne zásaditá voda s nízkou mineralizáciou.
Aj lekárka Eva Beňová odporúča piť minerálne vody umiernene, skôr na liečebné účely. Na denné použitie radšej siahnite po neperlivej pramenitej vode, no aj vtedy treba dodržiavať určité pravidlá.
„Zdravé je piť priebežne počas celého dňa a nie nadmerné množstvo naraz,“ vysvetľuje odborníčka. „Čo sa týka režimu pitia, mali by sme piť počas dopoludnia, po obede a poslednú dávku tekutín doplniť počas večera, nie však bezprostredne pred spaním.“
Pozor na množstvo
Pamätajte na to, že počas hodiny by ste nemali vypiť viac ako liter a pol vody. Telo je totiž schopné spracovať 700 mililitrov, maximálne liter tekutiny za hodinu.
„Riadenie obsahu vody a solí v tele majú na starosti obličky. Odstraňujú z krvi splodiny metabolizmu, ale aj prebytočnú vodu,“ hovorí Beňová a vysvetľuje: „Pokiaľ v krátkej dobe vypijeme priveľa, obličky nestíhajú filtrovať vodu z krvi, takže je príliš zriedená. Nadbytok vody rozvádzaný po tele potom pre nás môže byť nebezpečný tak, ako aj jej nedostatok.“
Neprepite sa
Ak do tela v krátkom čase dostanete viac tekutiny, hrozí vám takzvané „prepitie“ vodou, v angličtine tento pojem nájdete pod slovným spojením Excessive Drinking Water-Disease, čo je nebezpečný, akútny, život ohrozujúci stav, spôsobený prílišnou dávkou vody v malom časovom rozmedzí.
Podľa lekárky môže „prepitie“ vodou spôsobovať opuchy, poruchy krvného obehu, kŕče, ale aj osmotický opuch mozgu. „Keď voda s minimom rozpustených solí omýva bunky v tele, začnú sa vplyvom osmózy rozpínať.“ „Prepitie“ môže vyvolať zmeny farby tváre, nevoľnosť, vracanie, závraty, ale aj nepokoj, kŕče, či bezvedomie. Navyše úmrtnosť v týchto prípadoch dosahuje až 50 %.
Pitný režim u detí
Koľko vody:
1-2 roky: 1100 – 1200 ml/deň
2-3 roky: 1300 ml/deň
4-8 rokov: 1600 ml/deň
Odkedy môžu deti vodu:
Nedojčeným deťom možno dávať vodu od piatich mesiacov, dojčeným od šiestich mesiacov môžete podávať dojčenskú vodu. Spolu so zavádzaním prvých príkrmov tak začíname dieťa učiť aj na prvý pohárik s čistou vodou.
„Dieťatko začne aj samé vyhľadávať pohárik či fľašu, a to väčšinou vtedy, keď sú príkrmy, ktoré konzumuje, hutnejšie a obsahujú menej vody. Vtedy je dieťatko schopné aj ochotné piť z pohárika,“ objasňuje lekárka Eva Beňová. „Nemusíme sa báť, že zavedenie pitného režimu bude viesť k zníženiu frekvencie dojčení, a tým i k poklesu produkcie materského mlieka. Dieťa predsa prikrmujeme a dávame mu piť vodu vtedy, keď je na to pripravené, je to jeho prirodzené obohatenie.
Akú vodu dať dieťatku:
Vzhľadom na nezrelosť obličiek je pre dojčatá pitie dojčenskej vody zdraviu prospešné, má totiž nižší obsah minerálov, nevyvoláva u nich hnačkové ochorenia a je tiež veľmi dobrým pomocníkom na cestách. Predtým, ako sa rozhodnete dať vodu z vodovodu vášmu dieťatku, je vhodné ju dať otestovať. Sú totiž lokality, kde voda z vodovodu spĺňa limity dojčenskej vody, no vo všeobecnosti sú limity vody z vodovodu podstatne benevolentnejšie ako limity dojčenskej vody.