Urobila Angelina dobre?
Veľký záujem o rakovinu prsníka vzbudila herečka Angelina Jolie, keď si dala preventívne odstrániť mliečne žľazy a nahradiť ich implantátmi. Bol takýto radikálny krok nevyhnutný? Odborníci tvrdia, že išlo o správne rozhodnutie.
Angelina má rakovinu v rodine. Zomrela na ňu jej matka, teta, babka aj prababka. Nosí v sebe chybný gén BRCA1, ktorý výrazne zvyšuje riziko rakoviny pŕs aj vaječníkov. Lekári jej povedali, že riziko karcinómu prsníka je u nej 87-percentné a riziko rakoviny vaječníkov 50-percentné.
V podobných prípadoch existujú len dve riešenia – intenzívne sledovanie alebo operácia. Angelina sa rozhodla pre druhú, síce radikálnu, ale bezpečnejšiu možnosť. Ani pravidelné sledovanie totiž stopercentne nezaručí, že sa nádor odhalí včas. Operácia, ktorú podstúpila, sa vykonáva tak, že sa zachová koža aj bradavka prsníka, ktorý sa okamžite rekonštruuje buď implantátom, alebo prenosom laloku tukového tkaniva z brucha.
Skontrolujte si prsníky
Samovyšetrovanie prsníkov sa odporúča vykonávať pravidelne v mesačných intervaloch. Ak mávate menštruáciu, tak hneď po jej skončení.
Pri sprchovaní, kúpaní alebo poležiačky v posteli: odporúča sa bruškami stredných troch prstov vyšetriť každý prsník krúživými pohybmi smerom k bradavke. Prehmatajte celý prsník, prvýkrát jemným tlakom povrchové časti, druhýkrát výraznejším tlakom viac do hĺbky. Sústreďte sa na oblasť pod kľúčnou kosťou a pazuchy. Všímajte si každé zhrubnutie alebo hrčky, ktoré pri predchádzajúcich vyšetreniach neboli prítomné.
Pred zrkadlom: Všímajte si zmeny na prsníkoch s rukami voľne spustenými pozdĺž tela, rukami za hlavou, vbok a v predklone, keď voľne visia. Pozorujte, či koža nie je vráskavá, stiahnutá, či sa bradavka nevťahuje do prsníka. Potom jemne stlačte bradavku, aby ste zistili, či z nej niečo nevyteká.
Prevencia v stravovaní
- Jedzte veľa zeleniny a ovocia v surovom stave. Minimálna denná dávka by mala byť 150 gramov na 10 kilogramov telesnej hmotnosti na deň v podobe šalátov, ovocia, ovocných či zeleninových štiav.
- Jedzte zeleninu a ovocie vo všetkých farbách, najmä žlté a červené. Vhodné sú napríklad jahody, mrkva, maliny a čučoriedky.
- Konzumujte orechy v surovom stave, napríklad mandle alebo kešu orechy, aspoň tri až päť kusov denne.
- Uprednostňujte chudé biele mäso pred červeným – ryby, králiky, kurence, morky. Najlepšie je jesť ho varené, dusené alebo grilované. Pečené a vyprážané mäso by sa malo jesť len výnimočne.
- Mäsitú stravu môžete nahradiť bielkovinami zo strukovín, sóje alebo z tofu.
- Uprednostnite celozrné cestoviny, chlieb a pečivo pred bielymi.
- Ak máte chuť na mlieko alebo mliečne výrobky, siahnite po kyslomliečnych s nízkym obsahom tuku.
- Denne vypite aspoň dva litre tekutín – bylinkové čaje, ovocné, zeleninové šťavy a vodu.
- V období jarnej únavy, nedostatku čerstvej zeleniny alebo po liečení antibiotikami, prípadne po operácii užívajte vitamínové prípravky s antioxidantmi, ako sú vitamíny A, E, C a beta-karotén.
3 otázky pre odborníka

Odpovedá primárka preventívneho centra Onkologického ústavu sv. Alžbety Alena Kállayová:
Aký je hlavný zmysel preventívnych vyšetrení v prípade rakoviny prsníka?
Pri tomto ochorení môže byť liečba úspešná až v 90 percentách prípadov. Treba však prísť včas. Na Slovensku by sme mohli zachrániť až okolo 300 žien ročne, keby sa podarilo, že by mamografické vyšetrenie absolvovalo nie terajších 20, ale 70 až 80 percent príslušnej populácie.
Medzi ženami sa často hovorí o údajnej škodlivosti mamografie. Aký je váš názor na túto problematiku?
Vysoko sofistikované mamografické prístroje, ktoré sa vyvíjali posledných tridsať rokov, dokážu kvalitne ochrániť prsník pri vyšetrení. Eliminujú nebezpečenstvo škodlivých zmien v prsníku ožarovaním alebo stláčaním. Takže ženy sa nemajú čoho obávať. Po štyridsiatke majú právo na preventívne vyšetrenie raz za dva roky a bola by škoda, keby ho nevyužili.
Vplýva na vznik rakoviny prsníka životný štýl ženy?
Za obzvlášť nebezpečné faktory sa považujú stresy, fajčenie a obezita. Svoju úlohu zohráva aj spôsob stravovania a užívanie návykových látok, cigariet a alkoholu.
Ako sa vyrovnať s rakovinou

Radí Marta Vozárová, predsedníčka klubu Venuša pri Lige proti rakovine:
„Keď som ochorela na rakovinu prsníka, mala som štyridsaťdva rokov. Bol to veľký šok nielen pre mňa, ale aj pre celú rodinu, manžela a deti. Našťastie, prišla som na vyšetrenie včas, a tak som nemusela podstupovať chemoterapiu. Po operácii som chodila len na rádioterapiu.
Ženám, ktoré zažívajú podobné chvíle, by som chcela odkázať, že najdôležitejšie je, aby si diagnózu nenechávali pre seba. Je veľmi dôležité rozprávať sa so svojimi blízkymi, získať od nich podporu. Ja som ju našla nielen v rodine, ale aj na pracovisku.
Keď som sa po ôsmich mesiacoch vrátila do práce, kolegovia na mňa brali ohľad. Ľudia vám však nemajú ako pomôcť, keď im nič nepoviete. Diagnóza rakovina neznamená rozsudok smrti, ja po nej žijem už 26 rokov a vediem plnohodnotný život. Po liečbe sa opäť vrátite do normálu, znovu vám narastú vlasy a budete pekná ako predtým.
Iste, môže sa stať, že sa budete musieť vyrovnať s istými obmedzeniami, napríklad s opuchmi rúk alebo s tým, že už nebudete môcť dvíhať ťažké bremená, ale to sú maličkosti, ktoré vás nijako výrazne nepoznamenajú. V našom klube Venuša sa stretávam s mnohými pozitívnymi príbehmi vyliečených žien. Choroba ich zblížila, pomohla im nájsť nové priateľstvá a viac si uvedomiť hodnotu života.“