Cestovanie za oddychom a zábavou sa mení na stres, v niektorých prípadoch na taký intenzívny, že sa ľudia napokon vracajú domov viac unavení ako oddýchnutí.
Psychický tlak spojený s dovolenkou sa u niektorých začína takzvanou cestovnou horúčkou. Niekoľko dní predtým, než majú odcestovať, sa trápia, či bude všetko, čo potrebujú, včas vypraté, vyžehlené, nachystané... Spisujú si zoznam vecí, ktoré si berú so sebou, aby nedajbože, na niečo dôležité nezabudli.
„Pritom by možno stačilo trochu sa odpútať od predmetov, ktoré bežne používame, uvedomiť si, že až tak veľa toho človek na dovolenke nepotrebuje,“ tvrdí psychologička Elena Tomková.
„Možno sme doma zvyknuté striedať štyri kabelky, ale pokojne si vystačíme aj s jednou, a na to, aby sme sa cítili komfortne pri ubytovaní v kempingu, nemusíme so sebou brať polovicu bytu.“ Inak povedané, čím menej budeme brať balenie a prípravu na dovolenku vážne, tým lepšie pre nás. Napokon, keď aj na niečo zabudneme, ak necestujeme do divočiny úplne odrezanej od civilizácie, pokojne si to môžeme hocikedy dokúpiť.
Nie je oddych ako oddych
Podľa Eleny Tomkovej je pre bežného pracujúceho človeka ideálna dvojtýždňová dovolenka, počas ktorej by sme mali mať dosť času na aklimatizáciu, plnohodnotné uvoľnenie a regeneráciu. Kratší oddych by, najmä ak cestujeme do krajiny s odlišnou klímou, nestačil. A keby sme dovolenkovali dlhšie, hrozilo by nám, že sa po návrate domov budeme ťažšie vracať do pracovného rytmu, lebo naše telo a myseľ veľmi zlenivejú.
To, aký typ dovolenky je pre nás ideálny, je individuálna záležitosť. „Všeobecne platí, že je dobré oddýchnuť si od toho, čoho máme počas pracovného času prebytok,“ radí Elena Tomková. To znamená, že ak pracujete s ľuďmi, najlepšie si oddýchnete na pokojnom, vyľudnenom mieste, ak vám naopak chýbajú rušnépodnety, lebo robíte monotónnu prácu v uzavretom priestore, zrejme vám prospeje prostredie plné vzrušujúcej zábavy.
„Najväčšou chybou je brať dovolenku ako prestížnu záležitosť,“ varuje Elena Tomková. „Nemusíte ísť do luxusného hotelového rezortu, len aby ste sa pochválili pred známymi. Ak máte pocit, že si lepšie oddýchnete doma v záhrade, bez vyčerpávajúceho cestovania a adaptácie sa na nové prostredie, radšej nikam necestujte.“ Ide najmä o počúvanie svojho vnútorného hlasu a rešpektovanie skutočných potrieb.
Zásady zdravého oddychu
Oddychujte dôkladne. Neriešte na dovolenke pracovné telefonáty a e-maily, nerozptyľujte sa pracovnými problémami.
Po príchode do dovolenkovej destinácie si doprajte čas na aklimatizáciu. Nemusíte hneď v prvý deň absolvovať náročný program.
Ak máte malé deti, vyhľadajte rezort špecializovaný pre rodiny, ako je tá vaša, alebo sa dajte dokopy s viacerými rodičmi, ktorí majú deti v podobnom veku ako vaše.
Nenúťte sa do žiadnej dovolenkovej aktivity len preto, lebo to chce niekto iný. Robte len to, na čo máte naozaj chuť.
Neriešte na dovolenke rodinné hádky a spory.
Pravda o vzťahoch
Počas dovolenky fungujeme so svojimi najbližšími inak ako počas bežných pracovných týždňov. Zrazu sme spolu dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni – a to môže byť niekedy veľmi vyčerpávajúce. Napríklad ak máme malé deti, ktoré keď sme doma, trávia väčšinu dňa v škôlke alebo v škole. Na dovolenke si však vyžadujú našu pozornosť prakticky stále.
Určitým riešením sú dovolenkové rezorty špeciálne prispôsobené rodinám s deťmi, kde pre malých hostí pripravujú rôznu zábavu a animačné programy. „Alebo sa môžete dať dokopy s inými rodinami, ktoré majú deti vo vašom veku,“ odporúča Elena Tomková. Jednak sa spolu zahrajú a zároveň sa môžete s ostatnými mamičkami a oteckami dohodnúť, že ich budete strážiť na striedačku.
Úzkostlivé mamičky, ktoré strávia celú dovolenku pri hrncoch, lebo neveria, že by niekto cudzí mohol pre ich deti dostatočne zdravo a chutne uvariť, sú kapitolou samy osebe. Aj pre ne je najlepším riešením rezort prispôsobený rodinám s deťmi. Takmer v každom je v ponuke špeciálne detské menu. Stačí si len pozrieť referencie na internete alebo sa poinformovať u známych, ktorí majú tiež deti vo veku tých vašich a podobnú možnosť už niekde vyskúšali.
Dovolenka je vždy lakmusovým papierikom rodinných vzťahov. Ak sú harmonické a funkčné, ešte viac ich utuží. Ak sú v kríze, tak ich vyostrí. Ísť na dovolenku s partnerom, s ktorým prežívame vážne problémy, nie je najlepší nápad.
„Doma máte predsa len istú formu úniku, ale v hoteli s ním budete na malom priestore, kde budete do seba ustavične narážať,“ varuje Elena Tomková. Takýto pokus sa môže zmeniť na dovolenku plnú hádok, ktorá vlastne ani žiadnou dovolenkou nie je. Jej jediný význam môže byť len v tom, že sa počas nej vyplavia veci, ktoré ste doma držali pod pokrievkou a donútia vás na radikálne riešenie situácie.
Sny a realita
Nečakané nepredvídateľné situácie sú ďalším zdrojom dovolenkového stresu. Dieťa si rozbije koleno, mešká autobus alebo hotelová izba nevyzerá presne tak ako v katalógu. Niektorí ľudia sa dokážu v podobných situáciách dostať na hranicu infarktu.
Ako sa s nimi vyrovnať? „Ide predovšetkým o nastavenie našich očakávaní,“ vysvetľuje Elena Tomková. Ak sa dokážeme vnútorne vyrovnať s tým, že dovolenková destinácia je miesto ako každé iné a môže sa na ňom udiať čokoľvek, ľahšie sa vyrovnáme s realitou, ako keď očakávame ideálny raj na zemi.
Podráždené reakcie na dovolenkách mávajú často ľudia, ktorí nevedia oddychovať. Sú zvyknutí stále niečo riešiť a tento zvyk ich neopúšťa ani počas voľných dní. Plnohodnotne dovolenkovať sa môžu naučiť len vtedy, ak sa naučia priebežne oddychovať aj počas pracovných dní. „Človek by sa mal o seba starať počas celého roka, nielen na dovolenke,“ dodáva Elena Tomková. Zájsť si do fitnescentra, na masáž alebo na prechádzku do prírody. Dôležité je hľadať rovnováhu medzi výdajom a príjmom energie.