Nevzhľadné opary
Za vznikom boľavých a nie práve vábne vyzerajúcich pľuzgierikov sa skrývavírus herpes simplex. „Infekcia herpesu na perách je ochorenie, ktoré získavame väčšinou v detstve. Vtedy sa prejavuje vo forme herpetického zápalu slizníc ústnej dutiny. Toto ochorenie často vnímame ako výsev hrdla alebo bolesti v krku,“ opisuje imunoalergiologičkaDaria Buchvaldová a dodáva, že tento vírus sa nám následne uloží v organizme, kde zostáva v pokojovom režime po celý život. Potom postačí, keď sme oslabení a opar má opäť dôvod ukázať sa v celej svojej kráse.
Daria Buchvaldová vysvetľuje, že aktiváciu vírusu môže spôsobiť stres, ale aj keď sme po infekčných ochoreniach, prípadne keď máme tesne pred menštruáciou. Nejde len o sezónnu záležitosť, tvorbu oparu môže podnietiť rovnako chladné, ako aj slnečné počasie. „Najčastejšie sa herpes objavuje na perách, ale vyskytuje sa aj v nose alebo na tvári,“ dodáva lekárka.
Sú niektorí ľudia voči oparom imúnni alebo sa nám môžu objaviť prvýkrát aj vo vyššom veku? „Ide o infekčné ochorenie, ktoré môžeme dostať v ktoromkoľvek veku, ale väčšina ľudí tým prejde v detstve. Sú takí, ktorí sa s ním stretnú raz a neskôr ho už nepoznajú. Iní majú tento problém celoživotne a opary sa im stále vracajú,“ vraví Buchvaldová.
Ako si pomôcť? Na otázku, či vieme s týmto problémomskoncovať úplne, odpovedá imunologička, že to tak celkom nie je. „Vieme si pomôcť liekmi, ktoré majú imuno-modulačný efekt, to znamená, že podporujú imunitu a takisto majú virostatický účinok, teda blokujú rozmnožovanie vírusu.
Okrem toho by sme nemali zabúdať na režimové opatrenia, pokiaľ možno, treba sa vyhýbať stresom, únave a vyčerpanosti. Stáva sa, že ľudia idú do fitnescentra, kde majú nadmernú záťaž. Následný herpes je dôkazom, že to prehnali a sú vyčerpaní.“
Keď sa nám už opar objaví, nemali by sme zabúdať na hygienické zásady – používať vlastný uterák aj hrnček, aby sme nákazu nešírili ďalej. Rovnako by sme mali zabudnúť na bozk partnerovi či deťom. Hneď, ako zacítime na perách zvláštne pnutie či svrbenie, treba začať s liečbou. Postihnuté miesto si môžeme natrieť virostickou mastičkou alebo gélom. Veľkým pomocníkom môže byť aj užívanie B-komplexu, vitamínu C a zinku.
Boľavé afty
Biele nepríjemné vriedky sa zvyknú uhniezdiť na jazyku, mäkkom podnebí, sliznici ďasien alebo líca. Afty sa môžu objavovať ojedinele, ale aj chronicky. „Opakovane sa zvyknú vyskytovať u oslabených pacientov. Väčšinou z vyšetrenia imunitného profilu zistíme, že trpia poruchou bunkovej imunity,“ vysvetľuje doktorka Buchvaldová. Afty vedia potrápiť aj ľudí, ktorí sú alergickí na peľ alebo na potraviny, ale môžu byť tiež sprievodnými znakmi niektorých reumatických, zápalových a autoimunitných ochorení.
Opakovaný návrat áft môže tiež signalizovať, že máme nedostatok vitamínu B12 alebo železa. Spúšťačom je zvyčajne stres alebo keď je náš organizmus oslabený, napríklad pred menštruáciou. Môže však ísť aj o lokálnu príčinu, keď majú ľudia v ústach nejaké poranenie, zlomený zub alebo zubnú náhradu, u detí môže ďasno dráždiť strojček na zuby. Aftám neprospievajú ani dráždivé jedlá s ostrými hranami, ako sú napríklad orechy.
Jedným zo spúšťačov sú aj zubné pasty, ktoré obsahujú laurylsulfát. Ide o látku, ktorá zabezpečuje penivosť, ale aj vysúšanie ústnej dutiny. Vďaka tomu nie je chránená proti agresívnym vplyvom, a potom sa môže v ústach ľahšie vyskytnúť nepríjemné podráždenie.
Ako si pomôcť? Podľa imunologičky Darie Buchvaldovej treba zájsť k lekárovi, ak sa nám afty opakujú každý mesiac, predovšetkým ak sa tak deje bez zjavnej príčiny. Keď nás trápi tento problém približne dva-, trikrátdo roka, nie je dôvod na paniku a afty si môžeme vyliečiť aj doma.
Pomôcť nám môže B-komplex, vitamín C, zinok, kyselina listová aj probiotiká na obnovu črevnej flóry. Na výplach úst sa využívajú antiseptické roztoky. Treba sa tiež vyhýbať korenistým, slaným alebo kyslým jedlám, ktoré by mohli zbytočne predlžovať hojenie.
Tipy z domácej lekárničky
Radí bylinkárka Anna Kopáčová:
Na zjemnenie suchých pier si pery potierame na noc maslom alebo medom. Môžeme si tiež doma pripraviť zábal – rovnakým dielom zmiešame med s jemným tvarohom. Vymiešame na jemnú kašičku a aplikujeme na pery niekoľkokrát denne. Ako prevenciu nosíme so sebou vždy hrozienkovú masť alebo jelení loj.
Na čistenie ústnej dutiny – už starí Egypťania poznali na liečenie ústnej dutiny, proti aftám aj zápachu prírodné látky ako myrha, med, eukalyptus a klinčeky. Naše staré mamy používali kuchynskú soľ, dužinu z citróna a bylinkové čaje, ktoré pôsobili dezinfekčne. Kloktadlo si vytvoríme tak, že semená feniklu krátko povaríme, necháme 10 minút lúhovať, precedíme a počas dňa kloktáme. Rovnakým spôsobom si môžeme spraviť aj kloktadlo z puškvorca, klinčeka, repíka,skorocelu, šalvie či jahodových listov.
Na afty si môžeme vytvoriť tinktúru – do fľaštičky dáme 7 klinčekov a 5 g prášku z koreňa puškvorca. Zalejeme alpou a navrch pridáme trošku olivového oleja. Necháme odstáť tri dni. Do 1 dcl vlažnej vody dáme 1ČL tinktúry a kloktáme.