Keď sa Eva zoznámila na liečení v kúpeľoch s Jurajom, bola čerstvo rozvedená a nesmierne zranená, lebo jej bývalý manžel ju opustil kvôli mladšej milenke. Juraj bol úspešný lekár s nadštandardným zárobkom, pôsobil sebaistým a príťažlivým dojmom. Nemohla uveriť, že práve taký úžasný muž má o ňu záujem. Trochu ju to zneisťovalo, vnútorný hlas jej našepkával, že niečo také ideálne nemôže byť skutočné, že za tým bude nejaký háčik.
Ako ho rozpoznáte
Podľa čoho zistíte, že sa váš potenciálny partner bude mať tendenciu správať sa vo vzťahu dominantne?
rád súťaží v profesii, ktorú robí, a dokazuje si prevahu
ťažko znáša kritiku
má sklony k perfekcionizmu
vyžaduje doma dokonalý poriadok
v predchádzajúcich vzťahoch bol neverný, často striedal ženy
Ale čím viac svojmu ctiteľovi odolávala, tým bol iniciatívnejší. Nosil jej kvety, vytrvalo ju pozýval do divadla, na koncerty, do drahých reštaurácií. Napokon podľahla a zažila ten najnáruživejší sex, aký kedy mala. Bolo to ako veľké vyslobodenie. Vravela si, že osud jej konečne doprial odškodné za všetky tie predošlé roky v pokazenom manželstve. Uverila, že našla muža svojho života.
Hneď ako začali spolu bývať, prišlo prvé sklamanie. Ako sa ukázalo, Juraj si veľmi potrpel doma na poriadok. Keď nebol na nábytku dokonale utretý prach, bol z toho rozladený. Raz nechala Eva dlhšie neumytú panvicu v dreze a vznikla z toho ich prvá hádka. Vyčítal jej, že je neporiadna.
Odvtedy mala stále pocit, že mu nie je dosť dobrá. Snažila sa do roztrhania tela, robila zaňho všetky domáce práce, ničím ho nezaťažovala. Paradoxne, čím viac snahy vyvíjala, tým viac mala pocit, že jej uniká. Po siedmich rokoch vzťahu, počas ktorých sa napätie medzi nimi postupne stupňovalo, začal Juraj vyhľadávať spoločnosť iných žien. Eva sa sama seba pýtala, čo spravila zle, ale nevedela nájsť odpoveď. Veď predsa robila, čo mohla.
Muž ako náplasť
Podľa etikoterapeutky Beaty Hlohovskej je Evin prípad typickým príbehom ženy so zraneným egom. Keď ju opustil manžel, jej ženské sebavedomie bolo na nule a to bol podľa odborníčky najväčší problém. „V živote to chodí tak, že si vždy pritiahneme partnera, ktorý nám najlepšie ukáže pravdu o našom vnútri,“ tvrdí Hlohovská.
Žena, ktorá o sebe nemá vysokú mienku si nájde úspešného muža, aby si pri ňom napravila sebavedomie. Zo začiatku to možno funguje, ale napokon sa všetko zvrtne tak, že jej sebaistota padne ešte viac nadol. „Stáva sa to, keď vo vzťahu odznie vášeň a nastúpi tvrdá realita,“ dodáva etikoterapeutka. Paradoxne práve takéto ženy majú tendenciu vyhľadávať silných partnerov. Dúfajú, že z ich sily budú profitovať a na začiatku vzťahu to tak naozaj je.
Energický úspešný muž prinesie do ich života vzrušenie, zaplaví ich intenzívnou pozornosťou. Tá však nevydrží večne. Vtedy sa žena začne veľmi snažiť – a to je začiatok konca. Eva vybavovala za Juraja všetky praktické záležitosti, starala sa o nákupy, drobné opravy v dome, o poriadok, jedlo... Keď sa jej zdalo, že to nie je dosť, začala sa zaujímať o financie, navštívila všetky možné finančné inštitúcie, aby zistila, ako čo najlepšie zveľadiť Jurajov majetok. Čím viac toho robila, tým bol chladnejší. Nikdy sa nedočkala uznania, stále jej dával najavo, že preňho nie je dosť dobrá. Pritom známym hovoril, že nechápe, prečo chce Eva stále všetko zaňho robiť, vraj mu tým lezie na nervy.
„Ide o to, že silný muž chce mať vedľa seba silnú ženu, ktorá by mu mohla byť rovnocennou partnerkou,“ vysvetľuje Beata Hlohovská. Takže podriadeným postojom uňho nezaboduje. Skôr naopak, dosiahne len to, že si ju bude partner menej vážiť. Sila ženy by sa pritom podľa etikoterapeutky nemala prejavovať v bojovnom agresívnom postoji, ale v úplne inej podobe – formou ženskej nehy. „Ak si žena myslí, že dokáže dať mužovi dostatok nehy, ak nemá sama seba dosť rada, tak sa veľmi mýli,“ dodáva Hlohovská. „Môže byť najkrajšia na svete, pracovitá, múdra, nič z toho jej nepomôže.“
Záchrancovia neexistujú
Z podobných situácií vzniká mýtus, že úspešní silní muži sú väčšinou necitliví partneri, majú tendenciu striedať ženy a nevážiť si ich. Podľa Beaty Hlohovskej to nie je celkom pravda. „Ak je žena nešťastná vo vzťahu, mala by vždy riešiť seba, nie partnera,“ tvrdí. Ide o to, že zdravá silná žena si nemusí dokazovať svoju hodnotu. Nepotrebuje, aby ju muž stále zahrňoval uznaním.
Žena s nízkym sebavedomím má opačný postoj. Neustále si vyžaduje pozornosť a keď jej ju muž nedáva, tak si ju začne vynucovať. Napríklad tým, že bude zaňho všetko robiť ako Eva za Juraja. Ak nič nezaberie, nastúpia vyhrážky a hystéria. Čo sa len Eva naplakala, nakričala – aj tak bolo všetko zbytočné. „Lepšie by urobila, keby sa zamyslela nad sebou a pokúsila sa v sebe nájsť to, čo je hodnotné a pekné. Len čo by to našla, situácia by sa uzdravila,“ vraví Beata Hlohovská.
Aby sa tak mohlo stať, musela sa s Jurajom rozísť. Pri ňom by mala stále pocit menejcennosti, ich vzťah už nemohol fungovať, bolo v ňom priveľa trpkosti. Momentálne sa spamätáva z rozchodu a objavuje nové radosti zo života. Pritom nadväzuje priateľstvá, ale mužov si zatiaľ drží od tela. Po terapii, ktorú absolvovala u Beaty Hlohovskej, vie jedno – kým sa nenaučí žiť šťastne sama, nemôže nadviazať šťastný partnerský vzťah.
Komplexy silných mužov
Silní úspešní muži, ktorí často striedajú partnerky, sú často synmi dominantných otcov, ktorí od nich vyžadovali veľké výkony, pritom ich nikdy nepochválili. Tak sa u nich zakorenil pocit, že sa v živote musia veľmi snažiť, stále dosahovať nové ciele a dobýjať nové ženy. Mávajú tendenciu nahrádzať lásku sexuálnym vzrušením, preto sa cítia vo vzťahoch so ženami nenaplnení. Podľa Beaty Hlohovskej majú šancu na kvalitný vzťah len vtedy, keď začnú vnímať kontakty so ženami viac do hĺbky, čo je však vecou individuálneho osobného vývoja.