SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Na vašej svadbe chce každý zarobiť

Koľko vás bude stáť svadba? Toľko, koľko sami dovolíte. Dnešní snúbenci volia úsporné verzie, no aj svadby snov z amerických seriálov.

So svadbami sa spája celý biznis.So svadbami sa spája celý biznis. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - FOTOLIA)

Svadba v balóne či na plávajúcej lodi. Vo veľkom v luxusných priestoroch zámkov, v dobových kostýmoch, v záhrade doma alebo len vo štvorici v kostole. Dnes je možné takmer všetko, na čo si len spomeniete. Rozhodujúce sú tri veci - čo by ste chceli, na čo máte a kam je ochotný prísť človek, ktorý vás má oddať.

„Absolútnym trendom sú svadby vonku,“ hovorí Andrea Kráľová, majiteľka svadobnej agentúry v Bratislave. Slovenské nevesty sa uvideli v amerických svadbách na hollywoodsky štýl.

Žiaľ, takýmto snom často nezodpovedajú ani ich možnosti a ani počasie u nás.

„Ak chcú mať obrad aj hostinu napríklad na hradnej zrúcanine a pripravíme im rozpočet s natiahnutím elektriny, prenájmom stanu pre prípad dažďa a cateringom, radšej sa rozhodnú pre tradičnejšie zakončenie s pohostením v reštaurácii,“ vraví Kráľová.

Odoláte?

So svadbami sa spája celý biznis. „Myslím, že všetko, čo sa označí ako svadobné, sa predáva za premrštené ceny,“ hovorí čerstvá mladomanželka Daša. Na snúbencov sa hrnú ponuky zo všetkých strán.

svadba-120x90.jpgKrásne „drobnosti“ pritom často zbytočne zaťažujú peňaženku – podbradník pre ženícha a nevestu, svadobný plánovač, knihy hostí, držiaky menoviek a tak ďalej.

Netradične
 • V balóne – letenka na 1 hodinu (obrad a šampanské) 120 až 130 eur na osobu. Prístupní oddať snúbencov v balóne bývajú skôr obecní ako mestskí poslanci, jedného letu v Bratislave sa zúčastnil evanjelický farár.
 • Na plávajúcej lodi – napríklad reštauračná loď Žilina sa dá na trase Bratislava - Hainburg prenajať za 1100 euro, plus za státie sa platí za hodinu 20 až 90 eur. Kompletný svadobný catering pre 25 osôb vyjde zhruba na 1100 eur.
 • Na zámku – napríklad Bojnice - 332 eur je poplatok za prenájom Zlatej sály na svadobný obrad na polhodinu. Podobné ceny prenájmu priestorov hradov a zámkov sú aj inde, narastajú s balíkmi služieb – ubytovanie, hostina a pod.

(Nezahŕňa bežné správne poplatky.)

„Prekvapilo nás najviac to, že v hoteli nám dovolili doniesť si vlastný alkohol, čo nám ušetrilo značné náklady. Znechutilo nás však, že za výzdobu sály chceli osobitne 10 eur na miesto, čo je pre nás takmer 400 eur.

Podľa mňa by to mala byt samozrejmosť zahrnutá v cene, keďže za prenájom miestnosti sme platili 500 eur,“ hovorí o príprave svojej svadby Kristína.

Dašu zasa prekvapilo to, že kúpa svadobných šiat vyjde podstatne menej ako ich požičanie.

Zvyky sa menia

Odobierka, pierka pre hostí, čepčenie – tieto zvyky sa najmä z mestských svadieb strácajú a niekedy už snúbenci ani nechápu ich význam. Z tradícií pretrváva zametanie črepov, vyberanie peňazí do klobúka a únosy neviest.

Zo starejších sa v mestách stali profesionálni koordinátori. DJ sa často postará aj o moderovanie a o celý program i s jeho načasovaním, zastane aj živú hudbu.

Služby profesionálnych fotografov sa využívajú už len na fotky svadobného páru, obrad a hostinu fotia hostia, ktorí zabezpečia aj video.

Pribudol nový zvyk – svadobný list. Aby sa vyvarovali nechcených alebo duplicitných darov, akční snúbenci sa dohodnú s vybranou predajňou, kde nechajú zoznam vecí, ktoré by im spravili radosť. Svadobní hostia potom na základe odporúčania vyberajú dary v predajni a na zozname vidia, čo je ešte žiaduce.

Navyše takáto spolupráca môže byť dostatočným argumentom pre dohodnutie zľavy z nákupov, keďže snúbenci zabezpečia istý odbyt tovaru.

Ako ušetriť, čo kúpiť a čo požičať

Tipy od našich neviest

 1. Zákusky objednajte z odborného učilišťa, kde sa študenti učia variť a piecť a výrobky tiež predávajú. Robia všetko podľa klasických receptov, bez polotovarov. Výborný pomer kvalita a cena.
 2. Svadobné oznámenia sa oplatí vyrobiť. Vyjdú lacnejšie a pri ich výrobe sa dá dobre odreagovať. To isté platí pre menovky na svadobný stôl.
 3. Ak taktne požiadate najbližších hostí, aby doniesli svadobné kytice v určitej farbe, možno ich využiť na jednoduchú výzdobu stolu.
 4. Svadobné šaty sa v súčasnosti viac oplatí kúpiť, ako požičať. Požičať sa oplatí svadobnú výzdobu (dekorácie, misy a podobne), miestnosť si ozdobíte aj sami.

(ht)

Cirkevný a civilný sobáš

Ktorý môže nasledovať po ktorom, aby platil?

Civilná i cirkevná forma uzatvorenia manželstva majú rovnoprávne postavenie, zákon o rodine pre nich stanovuje rovnaké podmienky.

bozk-120x90.jpgPlatí, že ak snúbenci uzatvoria občiansky sobáš, nemá následný náboženský obrad už žiadne právne následky. Ak však uzavrú cirkevný sobáš, nemôžu následne uzavrieť občiansky sobáš.

„Slovenská republika priznáva cirkevnému sobášu civilné účinky. Preto po slávení cirkevného sobáša už netreba znovu sláviť sobáš civilným obradom, lebo Slovenská republika registruje cirkevné manželstvo a prisudzuje mu príslušné právne dôsledky,“ vysvetľuje Tibor Hajdu, riaditeľ arcibiskupského úradu v Bratislave.

Manželstvo slávené občianskym obradom je však platné iba v oblasti štátneho práva, nie v oblasti cirkvi. Tento postup vychádza z princípu, že cirkev a štát sú dve nezávislé spoločnosti, obe majú svoj vlastný právny systém.

Povinná príprava

O cirkevný sobáš treba požiadať v dostatočnom predstihu z praktických dôvodov - snúbenci sa pripravujú na slávenie manželstva, čo si vyžaduje niekoľko stretnutí, na ktoré treba mať dostatok času.

V niektorých, zvlášť mestských farnostiach, v ktorých býva viac sobášov v ten istý deň, je tu aj dôvod zabezpečenia termínu.

Pri nahlásení sobáša vo farnosti kňaz so snúbencami spíše sobášnu zápisnicu, pričom overí dôležité okolnosti, ktoré môžu mať vplyv na to, či sa snúbenci môžu sobášiť. Následne si dohodnú ďalší priebeh prípravy.

Za vysluhovanie sviatostí sa neplatí žiaden poplatok. Po slávení sobáša môžu mladomanželia dať milodar pre potreby kostola alebo farnosti.

Zmiešané páry

Ak je jeden zo snúbencov katolík (katolíčka) a druhý je členom (členkou) kresťanskej nekatolíckej cirkvi alebo je nepokrstený či nepokrstená, je dôležité uviesť túto skutočnosť pri prvom stretnutí s kňazom pri nahlasovaní sobáša.

„Kňaz už ďalej vie, aké kroky treba urobiť, aby sa sobáš mohol sláviť. Niekedy ide o administratívne záležitosti, inokedy sa treba zaoberať aj vzťahom katolíckej stránky ku viere,“ vraví Hajdu.

(ht, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Neplatný pas

Na medové týždne sa dá vycestovať aj s pasom na staré priezvisko, hoci podľa zákona už ide o neplatný doklad.

Ak sa žena vydá a sobášom dôjde k zmene jej priezviska, cestovný pas vydaný na rodné priezvisko sa stane neplatným, a to prakticky hneď po uzavretí sobáša. Píše to policajné prezídium a upozorňuje na to ministerstvo zahraničných vecí.

Mnohé páry však odchádzajú do cudziny hneď po svadbe a nový pas nestíhajú vybaviť. Cez pasové kontroly podľa zistení SME prechádzajú bez problémov. Koncom apríla hneď po svadbe s neplatným pasom išla do Ruska 29-ročná Mária z Banskej Bystrice.

„Z Viedne sme leteli do Moskvy, pričom do Ruska treba aj víza a žiadne problémy som s pasom nemala."

Úradníčka z pasového oddelenia, ktorá si neželá byť menovaná, hovorí, že do databázy sa dostáva informácia o neplatnosti pasu, až keď žena príde na políciu zmenu priezviska ohlásiť.

Ak novomanželka pas s novým priezviskom nepotrebuje hneď po svadbe, podľa hovorkyne policajného prezídia Denisy Baloghovej nie je povinná si doklad vybavovať po uzavretí manželstva. Povinná je iba bezodkladne odovzdať neplatný cestovný pas.

Ani ministerstvo zahraničných vecí nevie o novomanželkách, ktorým by vznikli komplikácie pre pasy so starým priezviskom, takéto prípady neeviduje.

(re)

Svadba na úradoch

1. Aké doklady treba k uzavretiu manželstva (civilný sobáš)

Slovenskí občania:

 • Slobodní: platné doklady totožnosti, rodné listy
 • Rozvedení: platné doklady totožnosti, rodné listy, právoplatný rozsudok o rozvode
 • Ovdovelí: platné doklady totožnosti, rodné listy, úmrtný list manžela/manželky, príp. právoplatný rozsudok o vyhlásení manžela/manželky za mŕtveho
 • Maloletí: platné doklady totožnosti, rodné listy, právoplatný rozsudok o povolení súdu uzavrieť manželstvo
 • Ak nevesta má už dieťa, ktorého otec nie je známy rodný list tohto dieťaťa (vtedy dieťa bude užívať priezvisko manžela, ale ženích sa nestáva otcom tohto dieťaťa)

Pri cudzincoch treba doložiť viac dokumentov, ktoré musia spĺňať ďalšie predpisy (preklad do slovenčiny slovenským súdnym prekladateľom a pod.)

prsten-120x90.jpg2. Žiadosť a oddávajúci

 • Žiadosť o uzatvorenie manželstva sa vypĺňa na matričnom úrade podľa miesta trvalého bydliska. Tento matričný úrad môže povoliť uzavretie manželstva pred iným matričným úradom alebo na inom vhodnom mieste.
 • Ak je jeden zo snúbencov cudzí štátny občan, musí sa požiadať o uzavretie manželstva najmenej 14 dní vopred.
 • Oddávajúci sú si spravidla môžu vybrať toho, kto ich oddá (starosta, niektorý z poslancov). Za výber neplatia žiaden poplatok.
 • Matričný úrad na základe písomnej žiadosti oboch snúbencov povolí, aby vyhlásenie snúbenca, že vstupuje do manželstva, urobil jeho zástupca. Žiadosť musí byť odôvodnená. Plnomocenstvo musí mať písomnú formu a podpis splnomocniteľa na ňom musí byť úradne osvedčený.

3. Poplatky

 • Povolenie uzavrieť manželstvo pred matričným úradom ak jeden zo snúbencov má trvalý pobyt v danej mestskej časti - 0 eur,
 • Povolenie uzavrieť manželstvo pred iným než príslušným matričným úradom medzi štátnymi občanmi SR – 16,50 eura (pri prechodnom pobyte platí oslobodenie)
 • Uzavretie manželstva pred iným než príslušným matričným úradom medzi štátnymi občanmi SR – 16,50 eura (pri prechodnom pobyte platí oslobodenie)
 • Povolenie uzavrieť manželstvo mimo určenej doby– 16,50 eura
 • Povolenie uzavrieť manželstvo mimo úradne určenej miestnosti – 66 eur
 • Povolenie uzavrieť manželstvo pred iným než príslušným matričným úradom medzi štátnym občanom SR a cudzincom alebo medzi cudzincami – 33 eur,
 • Uzavretie manželstva medzi štátnym občanom SR a cudzincom – 66 eur,
 • Uzavretie manželstva medzi cudzincami – 165,50 eura,
 • Uzavretie manželstva, ak ani jeden zo snúbencov nemá na území SR trvalý pobyt – 199 eur.
 • Prvý originál sobášneho listu - bezplatne, duplikát 5 eur

4. Príplatky (príspevky)

 • Rozhoduje výber miesta a termín. Podmienky nájdete na webových stránkach obce, mesta.
stoly-120x90.jpgNapríklad: ak sa berú bratislavskí Staromešťania v obradnej sieni v Zichyho paláci, neplatia žiaden poplatok. Manželstvo môžu mladomanželia uzatvoriť aj v kancelárii starostky, či v Staromestskej sieni. Ak by mali snúbenci trvalý pobyt mimo Starého Mesta, sobáš by sa uskutočnil v iný deň ako v sobotu mimo obradnej siene v Zichyho paláci, poplatok by bol 399 eur. Ak by bol jeden zo snúbencov cudzinec a druhý pochádzal z inej časti Bratislavy a obrad by mal byť niekde mimo pešej zóny v iný deň ako v sobotu, poplatok by bol 448,50 eura.

5. Podmienky pre sobáš na inom mieste ako obradná sieň

 • Miesto musí príslušná matrika uznať za dôstojné k uzatvoreniu manželstva.
 • Obvykle stačí stolík, kde manželia podpíšu doklad o uzavretí manželstva a na ktorom budú pripravené svadobné prstene.
 • Musí byť splnená zákonná podmienka, že manželstvo bude uzavreté verejne a slávnostným spôsobom.

6. Cirkevný sobáš

 • Ak chcú snúbenci uzatvoriť sobáš v kostole, žiadosť o uzavretie manželstva podajú na matrike, v obvode ktorého sa kostol nachádza. Matrika potom vydá sobášny list.
 • Orgán cirkvi, pred ktorým bolo manželstvo uzavreté, je povinný do troch pracovných dní doručiť zápisnicu o uzavretí manželstva matričnému úradu.

Zdroj: Zákon o správnych poplatkoch, zákon o rodine, MÚ Bratislava-Staré Mesto, (ht, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 7. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 8. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 9. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 31 951
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 30 028
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 154
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 244
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 538
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 707
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 586
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 772
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 463
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 857
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Michaela Žureková

Sami seba sa pýtate - nebudem pre toho druhého bremenom?

6 h
Ilustračné foto.

Tipy, ako obmedziť uvoľňovanie mikroplastov pri praní.

20. jan

Fašiangy sú, čo sa jedál týka, obdobím smažených sladkostí.

17. feb

Mení sa ľudské telo aj vzťahy.

28. apr