SME

Katarína Janečková: Najnovším trendom vo svete umelcov je šport

V jej tvorbe by ste márne hľadali pokojné krajinky, maľuje nahé ženy a vo voľnom čase vyhráva súťaže vo wakeboardingu.

(Zdroj: Ester Erdelyi)

Ako sa dostane maliarka k extrémnemu vodnému športu? Nie je to trochu nezvyčajná kombinácia?

Máte pravdu, je. Maľovať som začala tesne pred strednou školou. Rodičia sa ma spýtali, či by som sa nechcela venovať umeniu. Ich otázka ma prekvapila, nevedela som, že si môžem dovoliť študovať maľbu. Talent máme v rodine, najmä z ocinovej strany, ale dosiaľ sa nikto u nás doma nevenoval umeniu na profesionálnej úrovni. Takže som na sebe začala makať. Na ŠUP-ke sa mi otvoril celý umelecký svet, to mi celkom zmenilo život. Nikto asi odo mňa nečakal veľké športové počiny, aj keď som k pohybu bola vedená odmalička. Rodičia sa zoznámili ako horolezci a tatino mal športový obchod, preto sme vždy veľa športovali. Potom som sa skamarátila s partiou ľudí, ktorí sa venujú rôznym extrémnym aktivitám, ako sú skydiving či wakeboarding. Niekoľko rokov som obchádzala Zlaté piesky s tým, že by to nebolo nič pre mňa a nezvládla by som to. Paradoxne, až keď som sa rozišla s priateľom, ktorý sa venoval wakeboardingu, rozhodla som sa, že to predsa len skúsim a zapáčilo sa mi to.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čiže zrejme nie ste typ umelca, ktorý by bol celé dni utiahnutý niekde v ateliéri...

Je pravda, že niekedy som v ňom skutočne zavretá od nevidím do nevidím. Ale na druhej strane, som dobrodružná povaha, rada skúšam všetko možné. Až sa bojím skúsiť niečo ďalšie, aby ma to nezačalo baviť (smiech). Veľa mojich spolužiakov cvičí jogu, posilňuje, jazdí na in-linoch. Takže najnovším trendom vo svete umelcov je šport. Prestávky v maľovaní, keď sa venujem wakeboardingu, mi veľmi prospievajú. V lete si vždy odpočiniem, až ma napokon úplne svrbia ruky, ako by som maľovala.

Wakeboarding by sme mohli voľne preložiť ako snoubordovanie na vode, pričom na špeciálnej doske sa robia rôzne triky, výskoky a saltá. Aký je to pocit, keď „lietate“ na doske?

SkryťVypnúť reklamu

Je to perfektný pocit, pri niektorých trikoch dokonca ani neviem, kde sa nachádzam, mám zavreté oči. Najmä keď skúšam nový kúsok, všetci na mňa z brehu kričia, aby som nepúšťala lano, ale ja vtedy vo vzduchu často vôbec netuším, čo robím. Najhoršie je, keď sa zrazu počas jazdy začnem zamýšľať nad tým, ako je možné, že vyletím do vzduchu? Vtedy zažijem najväčšie pády. Saltá musím mať zautomatizované, záleží hlavne na tréningu, potrebujem si ich „odpadať“. Hovorí sa „no pain, no gain“, teda že bez bolesti nie sú výsledky. Zažila som už nejaké modriny, aj krátkodobé výpadky pamäti. Ale skutočne najväčšiu krízu som mala na majstrovstvách sveta v Abú Zabí. Vlek, ale vlastne úplne všetko tam bolo iné, ako som zvyknutá, takže prvý deň sa mi vôbec nedarilo. Pri jednom triku som si nešťastne buchla kolenami do brady a vybila si dva spodné zuby. A potom som si zase niečo roztrhla, až som si vravela, že končím s wakeboardingom, že asi to nie je nič pre mňa. Ale o päť minút som na to už zabudla (smiech).

SkryťVypnúť reklamu

rozhovor.jpg

A napokon ste preteky vyhrali a stali sa majsterkou sveta.

Podarilo sa mi cez to všetko nejako dostať a nakoniec preteky dopadli dobre. Ale boli pre mňa asi najnáročnejšie.

Je pri tomto športe miesto pre strach?

Keď som s wakeboardom začínala pred štyrmi rokmi, nebála som sa, asi preto, že som ešte nemala predstavu, čo všetko by sa mi mohlo pri tomto športe stať. A hlavne, keď človek s niečím začína, teda aspoň u mňa je to tak, ide do toho úplne bezhlavo. Teraz som už predsa len o čosi staršia a trikrát si rozmyslím, čo budem robiť. Aj keď vždy sa snažím premôcť a trénovať nové veci. Chalani mi vždy povedia, že to nebolí, v pohode, vyskúšaj to! Ale v skutočnosti to bolí (smiech).

Pomerne odvážne sú aj vaše maľby, venujete sa prevažne aktom. Nepresviedčali vás doma, aby ste si zvolili radšej iný motív?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jasné, že áno. Myslím si, že rodičia sú na mňa veľmi pyšní a vždy boli, podporovali ma, nikdy ma do ničoho netlačili a nechávali veci na mne. Aj keď s tatinom sme mali mnohohodinové nočné aj denné debaty o tom, prečo som si zvolila takýto druh maľby, či sa nad tým predsa len nechcem zamyslieť a maľovať niečo iné. Bral to z takého otcovského hľadiska, chcel ma chrániť, bál sa, že si to niekto zle vysvetlí. Dlho sme sa takto doťahovali, až napokon uznal, že asi viem, čo robím. Je pravda, že pred pár rokmi boli moje obrazy dosť „hardcore“, až sa čudujem, že moji rodičia to brali v pohode. Moje dnešné diela sú oveľa jemnejšie, aspoň mne sa zdá.

rozhovor4.jpg

Ako ste dospeli k tejto tematike?

V prvom ročníku na ŠUP-ke som mala pätnásť a zrazu som si mala vybrať, čo budem maľovať, aké veľké témy si zvolím. Začínala som pomerne nevinne, maľovala som lásku, priateľa... Ale už vtedy sa tam zjavovalo telesno a figurálnosť. Postupne som začala objavovať rôzne stránky sexuality, zaujalo ma, čo všetko ľudia zverejňujú na internete, preto som svoju tvorbu poňala ako sociologickú štúdiu. Neskôr sa v nej začali vyskytovať aj osobné vplyvy, napríklad keď som začala chodiť na thajský box, na obrazoch sa objavili boxerské rukavice. Zrazu sa moje diela premenili na akýsi denník, prelínali sa s mojím životom, hovorili o tom, čo práve robím a čo ma zaujíma. Potom je zaujímavé, keď sa môžem prostredníctvom svojich obrazov vracať k minulosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ešte sa nikto z vašich blízkych nesťažoval, že sa našiel na obraze?

Nie, skôr tatinovi sa pochopiteľne sem-tam nepozdávalo, prečo sa niektoré dievčatá podobajú na mňa. Je to preto, že svoje črty mám napozerané, maľujem ich zrejme automaticky. Potom vždy spravím z dievčiny radšej blondínu. Čo sa týka mojich známych, väčšinou ich oboznámim s tým, keď ich maľujem. Vedia, že sú moji blízki a nemajú veľmi na výber (smiech).

Nemáte pocit, že dnes je nahých žien dosť v iných médiách, nebolo by zaujímavejšie zamerať sa napríklad na mužov?

Nerobí mi problém maľovať ich, na mojich skorších dielach sa vyskytujú aj muži, ale viac sa mi pozdáva medveď ako symbol silnejšieho pohlavia. Niektorí mackovia na mojich maľbách sú ochranárski, starajú sa o ženu, alebo môže ísť o malé medvieďatá, ktoré sa s ňou hrajú, skrátka, dotvárajú príbeh. Takže ženy si môžu mužov len domýšľať. Ospravedlňujem sa im za to, možno to ešte v budúcnosti zmením...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

rozhovor3.jpg

Ako dlho trvá, kým namaľujete jedno dielo?

Záleží na mnohých veciach. Sú obrazy, ktoré mám namaľované za pol hodiny, ale tomu predchádza niekedy aj týždeň, počas ktorého maľujem iné diela, premýšľam, až kým nemám presnú predstavu. Potom keď už mám „rozmaľovanú“ ruku, dokážem vytvoriť veľmi svieži obraz aj za krátky čas. Ale sú aj také, na ktorých pracujem celé dni, mám ich rozpracované aj mesiac. Zakryjem ich, aby som ich nevidela, a potom sa k nim vrátim. Neznamená to, že jedny sú lepšie ako druhé, len proces ich tvorby je iný.

Dá sa na Slovensku bez problémov uživiť maľbou?

V tomto smere som ešte optimistická. Určite to nie je úplne jednoduché ako možno v zahraničí, kde majú umelci svojich galeristov, ktorí sa o nich starajú, organizujú im výstavy, zariadia, aby sa o nich hovorilo v médiách a umelec len maľuje. U nás sa musím starať o všetko sama, aj o manažment a marketing. Je to nielen o tvrdej práci, ale aj o šťastí. Chcela by som ísť do zahraničia, zrejme to nebude ľahké, ale verím, že to bude stáť zato.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Do akej krajiny chcete ísť skúsiť šťastie?

Láka ma Amerika. Je tam veľa galérií, inšpiratívneho prostredia a možností. Možno mám teraz nasadené ružové okuliare, ale som ochotná makať a urobiť všetko preto, aby mi to vyšlo. Už dlho som to plánovala a napokon, počas tréningu v Thajsku som sa zoznámila so svojím súčasným priateľom – Američanom, čo by som si mohla pokojne vysvetľovať ako znamenie, že to treba skúsiť. Práve som skončila školu a vrátiť sa môžem vždy. Po lete si asi skúsim zbaliť kufre a uvidíme...

rozhovor2.jpg

Katarína Janečková (25) – pochádza z Bratislavy. Vyštudovala Školu úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave, potom pokračovala v štúdiu na VŠVU u prof. Ivana Csudaia. Koncom mája úspešne ukončila školu titulom Mgr. art. Venuje sa figurálnej maľbe, zameriava sa predovšetkým na akty. Má za sebou viaceré výstavy – napríklad Lone Wolf, Cub and World Champion v bratislavskej Soge, pričom jej obrazy sa objavujú aj na rôznych festivaloch. Za svoju tvorbu získala aj ocenenie – tretie miesto v súťaži Maľba roka 2012, ktorú vyhlasuje Nadácia VÚB. Počas leta sa venuje wakeboardingu, v ktorom tiež dosiahla nejeden úspech. Je trojnásobnou majsterkou Slovenska a v roku 2011 si z Abú Zabí odniesla titul majsterky sveta v kategórii Women Open. Venuje sa aj wakeboardovej škole Wake with Kate, v ktorej trénuje podobných nadšencov, akým je aj ona.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 009
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 618
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 849
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 660
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 289
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 868
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 315
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 136
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 212
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 952
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 370
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 286
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 881
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 777
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 024
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 569
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu