SME
reklama

Keď je dieťa príliš aktívne

Múdre, šikovné, s vysokým inteligenčným kvocientom. Napriek tomu nosí zo školy päťky?

(Zdroj: Fotolia)

Lukáš bol dieťa ako všetky ostatné. Zvedavý, neposedný, všetečný, skrátka roztomilý. Keď začal chodiť do školy, všetko ho zaujímalo, všetko chcel vyskúšať, rodičia si mysleli, že budú mať doma vzorného žiaka. Aj preto ich prekvapilo, keď začal nosiť zo školy zlé známky. Nerozumeli tomu, ich dieťa sa totiž javilo ako nadpriemerne inteligentné.

Spočiatku si mysleli, že chyba je v učiteľke, no po opakovanej návšteve školy a uistení sa, že jeho známky zodpovedajú jeho výkonu na hodine, nadobudli pocit, že k Lukášovi sú až príliš benevolentní a pritvrdili vo výchove. Lukášovu nepozornosť pripisovali množstvu krúžkov, a tak mu niektoré aktivity zatrhli. Neschopnosť sústrediť sa na domácu úlohu si vysvetlili jeho lenivosťou a rozmaznanosťou a hrozili mu trestom, ak si úlohy nesplní vo vyčlenenom čase.

Výsledkom bolo, že Lukáš bol ešte viac nepozornejší, ešte viac roztržitejší a nervóznejší. Nakoniec vyhľadali psychológa a ich problém s dieťaťom nabral zrazu nový rozmer. Diagnóza bola jasná. Hyperaktivita.

Šiesty rok je zlomový

Odborníci hyperaktivitu definujú ako nadmernú aktivitu dieťaťa, zle ovládané správanie s výraznou nepozornosťou a nesústredenosťou. „Pri hyperaktivite dieťa prejavuje značný nepokoj, pobehuje, vyskakuje alebo zbytočne veľa rozpráva, je neposedné, vrtí sa,“ opisuje základné príznaky syndrómu psychologička Elena Tomková. „Často správanie takéhoto dieťaťa sprevádza impulzívnosť, nemá dostatočné sociálne zábrany, vyskytuje sa akási nedbalosť v nebezpečných situáciách.“

Hyperaktivitu obvykle sprevádza aj porucha pozornosti, pri ktorej dieťa nedokáže dokončiť činnosť, často ju prerušuje, nesústredí sa na detaily, nevie si zorganizovať veci. Príznaky hyperaktivity sa obvykle ukážu okolo šiesteho roku života, keď dieťa zvyčajne nastúpi do školy. Tak ako to bolo aj v prípade Lukáša, u ktorého rodičia spočiatku nespozorovali žiadne abnormálne správanie. V predškolskom veku sa diagnóza určuje ťažko, keďže dieťa ešte nie je vystavené žiadnym povinnostiam a pravidlám ako v škole.

Dedičná záležitosť

Príčiny vzniku hyperaktivity u detí sú rôzne. Za kritický vek sa považuje práve obdobie do šiestich rokov, keď detský mozog dozrieva a môže nastať jeho poškodenie. Spúšťačom môže byť napríklad prekonaný zápal mozgu alebo jeho poranenie. Predpokladá sa aj, že hyperaktivitu spôsobuje nezrelosť alebo pomalšie dozrievanie centrálnej nervovej sústavy, čo môže mať napríklad aj genetickú príčinu.

Ak rodič či príbuzní trpeli hyperaktivitou, prípadne bola diagnostikovaná u súrodenca, je predpoklad, že sa objaví aj u mladšieho dieťaťa. „Hyperaktivita sa spája aj s temperamentom, vrodenou duševnou dispozíciou, so silným pudovým založením, ktoré sa prejavuje produkciou nadmerného množstva energie, ktorú treba stále niekam investovať,“ dodáva psychologička.

Niektorí odborníci poukazujú aj na vzťah a komunikáciu medzi matkou a dieťaťom v ranom období detského vývinu. Nie je dobrá prílišná „vtieravosť“ matky, či na druhej strane „nevcítenie sa“, alebo dočasná strata či oddelenie dieťaťa od starajúcej sa osoby, od ktorej je dieťa citovo a hmotne závislé.

Neliečenie má fatálne následky

Pri podozrení objavenia hyperaktivity u dieťaťa je potrebné vyhľadať odbornú pomoc, pretože dosah poruchy môže ovplyvniť viacero oblastí života postihnutého dieťaťa. Aj v prípade Lukáša to bolo podobne. Okolie ho začalo vnímať ako neposlušné a nezvládnuteľné dieťa, rodičia ho obviňovali z lenivosti. Prísnejšia výchova chlapca zbytočne rozrušovala a frustrovala a výsledkom bolo, že sa ešte ťažšie sústreďoval a v škole mal ešte horšie výsledky.

Keby rodičia nenavštívili psychológa a ten u dieťaťa neobjavil hyperaktivitu, pravdepodobne by Lukáš bol postupne ešte nezvládnuteľnejší a navyše by mohol stratiť dôveru a oporu u rodičov a vychovávateľov, možno by sa uzavrel a mal pocit, že ostal nepochopený okolím. Mal by problémy sa správne sociálne adaptovať, keďže takéto deti obvykle veľmi ťažko vedia odhadnúť sociálnu vzdialenosť a interakciu, inými slovami sú nezdržanlivé.

Výsledkom by bolo znížené sebavedomie, negatívny sebaobraz, pocity úzkosti, prípadne depresia. Lukášovi sa však poskytla vhodná medikamentová liečba, začal chodiť do špeciálnej triedy a pravidelne navštevoval psychológa. Rodičia mu doma dokázali vytvoriť vhodné prostredie a naučili sa ho správne vychovávať. „Čím skôr rodičia vyhľadajú pomoc odborníka, tým menej škodlivých následkov budú musieť riešiť,“ zdôrazňuje psychologička. „Aj školské zákony s takýmito deťmi rátajú, ale len keď majú posudok od lekára či psychológa.“

Z Lukáša je dnes vyštudovaný inžinier a jeho viditeľná hyperaktivita sa takmer úplne znížila. V kritických situáciách vie ovládať svoju emočnú labilitu a príznaky nesústredenosti v stresovom vypätí potláča správnou psychohygienou. Teraz by o ňom nikto nepovedal, že v detstve trpel výraznou poruchou pozornosti a syndrómom hyperaktivity.

Humor a interaktívne tabule

Zaujať hyperaktívne deti je ťažké. Svoje o tom vie aj manažérka vzdelávacieho centra Freedu Michaela Rehušová, ktorá sa s týmto problémom stretáva pravidelne.

Ako správne vychovávať hyperaktívne dieťa?

Povzbudzovať a chváliť. Zároveň je veľmi dôležité vzbudiť uňho záujem o učenie. Treba sa naučiť byť trpezlivý a pokojný. Uvedomiť si, že dieťa nemôže za to, že má poruchu správania a naopak, hľadať cesty, ako mu pomôcť a uľahčiť mu jeho detstvo a dospievanie.

Akú taktiku zvoliť, aby sme takéto dieťa udržali nad učením?

Prvé, základné pravidlo je, že treba striedať činnosti. Vhodné je tiež dopriať dieťaťu pohyb počas hodiny, môžeme ho nechať poprechádzať sa, mať preň pripravené krátke fyzické cvičenia. Takéto deti musíme na hodinách zaujať – samotnou témou, novinkami, humorom, obrázkami. Veľmi sa pri nich osvedčili informačné technológie – interaktívne tabule, tablety. Treba sa zamerať na to, čo dieťa baví a v čom môže vyniknúť. Ak je napríklad žiak dobrý v kreslení, treba ho podporovať v tejto činnosti a ukázať mu, že aj on môže byť v niečom najlepší.

Čoho sa treba vyvarovať?

Dôležité je dať si pozor, aby sme hyperaktívne deti netrestali rôznymi zákazmi za to, čo nemôžu ovplyvniť. A hlavne ich neporovnávať s ostatnými rovesníkmi a netrestať ďalšími úlohami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 124
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 264
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 720
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 784
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 726
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 986
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 185
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 691
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 645
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 765
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 140
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 686
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 258
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu