SME

Keď je dieťa príliš aktívne

Múdre, šikovné, s vysokým inteligenčným kvocientom. Napriek tomu nosí zo školy päťky?

(Zdroj: Fotolia)

Lukáš bol dieťa ako všetky ostatné. Zvedavý, neposedný, všetečný, skrátka roztomilý. Keď začal chodiť do školy, všetko ho zaujímalo, všetko chcel vyskúšať, rodičia si mysleli, že budú mať doma vzorného žiaka. Aj preto ich prekvapilo, keď začal nosiť zo školy zlé známky. Nerozumeli tomu, ich dieťa sa totiž javilo ako nadpriemerne inteligentné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spočiatku si mysleli, že chyba je v učiteľke, no po opakovanej návšteve školy a uistení sa, že jeho známky zodpovedajú jeho výkonu na hodine, nadobudli pocit, že k Lukášovi sú až príliš benevolentní a pritvrdili vo výchove. Lukášovu nepozornosť pripisovali množstvu krúžkov, a tak mu niektoré aktivity zatrhli. Neschopnosť sústrediť sa na domácu úlohu si vysvetlili jeho lenivosťou a rozmaznanosťou a hrozili mu trestom, ak si úlohy nesplní vo vyčlenenom čase.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom bolo, že Lukáš bol ešte viac nepozornejší, ešte viac roztržitejší a nervóznejší. Nakoniec vyhľadali psychológa a ich problém s dieťaťom nabral zrazu nový rozmer. Diagnóza bola jasná. Hyperaktivita.

Šiesty rok je zlomový

Odborníci hyperaktivitu definujú ako nadmernú aktivitu dieťaťa, zle ovládané správanie s výraznou nepozornosťou a nesústredenosťou. „Pri hyperaktivite dieťa prejavuje značný nepokoj, pobehuje, vyskakuje alebo zbytočne veľa rozpráva, je neposedné, vrtí sa,“ opisuje základné príznaky syndrómu psychologička Elena Tomková. „Často správanie takéhoto dieťaťa sprevádza impulzívnosť, nemá dostatočné sociálne zábrany, vyskytuje sa akási nedbalosť v nebezpečných situáciách.“

Hyperaktivitu obvykle sprevádza aj porucha pozornosti, pri ktorej dieťa nedokáže dokončiť činnosť, často ju prerušuje, nesústredí sa na detaily, nevie si zorganizovať veci. Príznaky hyperaktivity sa obvykle ukážu okolo šiesteho roku života, keď dieťa zvyčajne nastúpi do školy. Tak ako to bolo aj v prípade Lukáša, u ktorého rodičia spočiatku nespozorovali žiadne abnormálne správanie. V predškolskom veku sa diagnóza určuje ťažko, keďže dieťa ešte nie je vystavené žiadnym povinnostiam a pravidlám ako v škole.

SkryťVypnúť reklamu

Dedičná záležitosť

Príčiny vzniku hyperaktivity u detí sú rôzne. Za kritický vek sa považuje práve obdobie do šiestich rokov, keď detský mozog dozrieva a môže nastať jeho poškodenie. Spúšťačom môže byť napríklad prekonaný zápal mozgu alebo jeho poranenie. Predpokladá sa aj, že hyperaktivitu spôsobuje nezrelosť alebo pomalšie dozrievanie centrálnej nervovej sústavy, čo môže mať napríklad aj genetickú príčinu.

Ak rodič či príbuzní trpeli hyperaktivitou, prípadne bola diagnostikovaná u súrodenca, je predpoklad, že sa objaví aj u mladšieho dieťaťa. „Hyperaktivita sa spája aj s temperamentom, vrodenou duševnou dispozíciou, so silným pudovým založením, ktoré sa prejavuje produkciou nadmerného množstva energie, ktorú treba stále niekam investovať,“ dodáva psychologička.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí odborníci poukazujú aj na vzťah a komunikáciu medzi matkou a dieťaťom v ranom období detského vývinu. Nie je dobrá prílišná „vtieravosť“ matky, či na druhej strane „nevcítenie sa“, alebo dočasná strata či oddelenie dieťaťa od starajúcej sa osoby, od ktorej je dieťa citovo a hmotne závislé.

Neliečenie má fatálne následky

Pri podozrení objavenia hyperaktivity u dieťaťa je potrebné vyhľadať odbornú pomoc, pretože dosah poruchy môže ovplyvniť viacero oblastí života postihnutého dieťaťa. Aj v prípade Lukáša to bolo podobne. Okolie ho začalo vnímať ako neposlušné a nezvládnuteľné dieťa, rodičia ho obviňovali z lenivosti. Prísnejšia výchova chlapca zbytočne rozrušovala a frustrovala a výsledkom bolo, že sa ešte ťažšie sústreďoval a v škole mal ešte horšie výsledky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keby rodičia nenavštívili psychológa a ten u dieťaťa neobjavil hyperaktivitu, pravdepodobne by Lukáš bol postupne ešte nezvládnuteľnejší a navyše by mohol stratiť dôveru a oporu u rodičov a vychovávateľov, možno by sa uzavrel a mal pocit, že ostal nepochopený okolím. Mal by problémy sa správne sociálne adaptovať, keďže takéto deti obvykle veľmi ťažko vedia odhadnúť sociálnu vzdialenosť a interakciu, inými slovami sú nezdržanlivé.

Výsledkom by bolo znížené sebavedomie, negatívny sebaobraz, pocity úzkosti, prípadne depresia. Lukášovi sa však poskytla vhodná medikamentová liečba, začal chodiť do špeciálnej triedy a pravidelne navštevoval psychológa. Rodičia mu doma dokázali vytvoriť vhodné prostredie a naučili sa ho správne vychovávať. „Čím skôr rodičia vyhľadajú pomoc odborníka, tým menej škodlivých následkov budú musieť riešiť,“ zdôrazňuje psychologička. „Aj školské zákony s takýmito deťmi rátajú, ale len keď majú posudok od lekára či psychológa.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z Lukáša je dnes vyštudovaný inžinier a jeho viditeľná hyperaktivita sa takmer úplne znížila. V kritických situáciách vie ovládať svoju emočnú labilitu a príznaky nesústredenosti v stresovom vypätí potláča správnou psychohygienou. Teraz by o ňom nikto nepovedal, že v detstve trpel výraznou poruchou pozornosti a syndrómom hyperaktivity.

Humor a interaktívne tabule

Zaujať hyperaktívne deti je ťažké. Svoje o tom vie aj manažérka vzdelávacieho centra Freedu Michaela Rehušová, ktorá sa s týmto problémom stretáva pravidelne.

Ako správne vychovávať hyperaktívne dieťa?

Povzbudzovať a chváliť. Zároveň je veľmi dôležité vzbudiť uňho záujem o učenie. Treba sa naučiť byť trpezlivý a pokojný. Uvedomiť si, že dieťa nemôže za to, že má poruchu správania a naopak, hľadať cesty, ako mu pomôcť a uľahčiť mu jeho detstvo a dospievanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Akú taktiku zvoliť, aby sme takéto dieťa udržali nad učením?

Prvé, základné pravidlo je, že treba striedať činnosti. Vhodné je tiež dopriať dieťaťu pohyb počas hodiny, môžeme ho nechať poprechádzať sa, mať preň pripravené krátke fyzické cvičenia. Takéto deti musíme na hodinách zaujať – samotnou témou, novinkami, humorom, obrázkami. Veľmi sa pri nich osvedčili informačné technológie – interaktívne tabule, tablety. Treba sa zamerať na to, čo dieťa baví a v čom môže vyniknúť. Ak je napríklad žiak dobrý v kreslení, treba ho podporovať v tejto činnosti a ukázať mu, že aj on môže byť v niečom najlepší.

Čoho sa treba vyvarovať?

Dôležité je dať si pozor, aby sme hyperaktívne deti netrestali rôznymi zákazmi za to, čo nemôžu ovplyvniť. A hlavne ich neporovnávať s ostatnými rovesníkmi a netrestať ďalšími úlohami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 461
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 021
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 603
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 571
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 466
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 417
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 166
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 771
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


1

Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 267
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 77 862
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 371
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 115
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 394
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 645
  7. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 8 640
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 228
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu