Jahodová polievka s fialkami
Suroviny na 4 porcie
- 600 g jahôd
- 50 g kryštálového cukru
- 300 ml vody
- 60 ml šumivého vína
- hrsť fialiek
Jahody umyte a odstopkujte. Spolu s cukrom, vodou a šumivým vínom ich rozmixujte na hladkú penu. Nechajte v chladničke postáť aspoň 30 minút. Servírujte dozdobené kvietkami jedlých pestrých fialiek. Na osvieženie a dozdobenie môžete použiť i mätové lístky alebo celé jahody.
Tip: Polovicu jahôd môžete podľa chuti nahradiť červeným melónom. Do stredu polievky môžete pri servírovaní vložiť kopček obľúbenej zmrzliny.
Šalát s tuniakom, špargľou a kapucínkami
Suroviny na 4 porcie
Na šalát:
- zmes rukoly a baby špenátu
- 1-2 červené cibule
- zväzok zelenej špargle
- 2 PL oleja
- 200 g steak z tuniaka
- kvety kapucínky
- 1-2 PL veľkých kapár so stopkou
Na zálievku:
- 3 PL olivového oleja
- 2 PL bieleho vína alebo citrónovej šťavy
- 1 ČL dijonskej horčice
- soľ, mleté čierne korenie
Na oleji opražte z každej strany tuniaka, tak aby ostal v strede šťavnatý. Odložte ho bokom a prikryte, aby nevyschol. Špargľu očistite, zviažte a varte 6-10 minút. Následne prudko schlaďte pod studenou vodou. Kapary zlejte z nálevu a podľa potreby prepláchnite pod tečúcou vodou. Tuniaky rozkrájajte na kúsky, cibuľu na pásy a premiešajte s ostatnými surovinami na šalát vo väčšej miske. Zmiešaním surovín pripravte zálievku, ktorou polejte šalát pred servírovaním.
Tip: Namiesto tuniaka môžete použiť i pečené mäso alebo krevety.
Ovsené placky s tuniakovou nátierkou a tymianom
Suroviny na 4 porcie
Na placky:
- 400 g ovsených vločiek
- 4 vajíčka
- 4 PL mlieka
- 1 cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- stonka tymianu
- soľ, mleté čierne korenie
- olej
Na nátierku:
- 2 konzervy tuniaka v oleji
- 150 g masla
- 100 g topeného syra
- 1-2 PL horčice
- 1-2 cibule
- stonka čerstvého tymianu
- soľ, mleté čierne korenie
Polovicu ovsených vločiek namočte vo väčšej miske do mlieka, druhú polovicu uvarte vo vode domäkka, sceďte a pridajte k nevareným vločkám. Primiešajte vajíčka, najemno pokrájanú cibuľu, prelisovaný cesnak, lístky tymianu a dochuťte soľou a korením. Z hmoty tvarujte na panvici placky, ktoré opražte z obidvoch strán na oleji dozlatista. Tuniaka z konzervy preložte do sitka a nechajte odkvapkať prebytočný olej. V robote alebo elektrickým šľahačom zmiešajte všetky suroviny na nátierku. Čím viac ju rozmixujete, tým jemnejšia bude. Servírujte placky spolu s nátierkou dozdobené čerstvým tymianom a kvetmi pľúcnika.
Tip: Ak nestíhate pripravovať placky, pokojne servírujte nátierku s hriankami, čerstvým pečivom alebo mexickými čipsami. Tymian môžete nahradiť čerstvým kvitnúcim rozmarínom, ktorý jedlo ešte viac prevonia.
Levanduľovo-vanilková panna cotta
Suroviny na 4 porcie
- 500 ml šľahačkovej smotany
- 80 g kryštálového cukru
- 1 vanilkový struk
- 3 plátky želatíny
- 1-2 PL levanduľových kvetov
- biela čokoláda
Želatínu namočte vo vode. Smotanu zmiešajte v hrnci s cukrom, prekrojenou vanilkovou tobolkou, levanduľovými kvetmi a priveďte na malom plameni k varu. Z vanilky vyškrabte semienka, vmiešajte ich do smotany a prázdnu tobolku vyhoďte. Pridajte vyžmýkané plátky želatíny, premiešate a zahrievajte maximálne na 80 stupňov, kým sa všetko nerozpustí. Hotovú zmes nalejte do formičiek alebo šálok a nechajte stuhnúť a vychladnúť. Zachladený dezert servírujte dozdobený rozpustenou bielou čokoládou a kvetmi levandule.
Tip: Formičky môžete vopred vypláchnuť vodou, potrieť olejom alebo vystlať potravinárskou fóliou. Dezert sa potom bude dať servírovať i vyklopený.
Trúfate si aj vy?
- Každý z nás už skúšal experimentovať s kvetmi. Veľmi známe sú v cestíčku vysmažené cuketové alebo bazové kvety, babičky nás v detstve ako náhradou medu kŕmili púpavovými kvetmi varenými s cukrom a kde-tu sme na lúke ochutnali sladký kvet ďateliny, sedmokrásky alebo pastierskej kapsičky.
- V zahraničí sa hojne využívajú veľké kvety artičokov i fialové kvety pažítky či kráľovské lupene ruže.
- V súčasnosti dostali kvety ako jedlo úplne nový rozmer.
Servírujú sa výhradne čerstvé ako farebný doplnok šalátov, nápojov či obložených mís, zaliate v kocke ľadu či zamrazené v nanuku.
- Do jedál sa oplatí zaradiť i kvety väčšiny doma pestovaných byliniek, ako je mäta, šalvia, bazalka, koriander i kôpor, pretože majú oveľa menej výraznú chuť ako listy rastliny.
- Najčastejšie sa využívajú iba okvetné listy kvetov rastlín i ovocných stromov, keďže peľ môže ovplyvňovať výslednú chuť jedla. Taktiež je pri niektorých druhoch zvykom odštiknúť spodnú bielu časť kvetného lístka, ktorá je horkastá.
Ktoré áno, ktoré nie?
- Borák lekársky – nebovomodré hviezdicovité kvety vyniknú na tanieri nielen svojím tvarom a farbou, ale ich jemná chuť, pripomínajúca uhorky, vás osloví v každom šaláte.
- Nechtík lekársky – tak ako farba prechádza od žltej po oranžovú, i chuť sa podľa odrody mení od jemnej po korenistú. Môžete ho využiť na prípravu domáceho žltého masla, polievok, ryže i cestovín. Spolu s menej známym požltom farbiarskym sa môžu použiť ako farebná náhrada šafranu pravého.
- Kapucínka – sa používa na prípravu šalátov ako na sladko tak i na slano. Pozor však na korenistú až mierne štipľavú chuť, ktorá sa ponáša na žeruchu.
- Levanduľa – svojou sladkastou kvetovou arómou priam láka na použitie do sladkých dezertov, zmrzlín, nápojov, ale i jemných omáčok či mäsa.
- Sirôtky a zdrobnené fialky, zvané viola – sú vhodné na sladko, do zákuskov, šalátov, na ozdobenie torty, na zaliatie v želé či na sladké kandizovanie.
- Ruža – má mnoho odrôd a preto i mnoho chutí. Spodná biela časť lístka je horká. Využíva sa do šalátov, nápojov, na prípravu ružovej vody, lupienkov v čokoláde, punču i zmrzliny.
- Aksamietnica drobnokvetá – má jemnú citrónovo-korenistú príchuť. Využíva sa ako šafran do ryžových pokrmov a šalátov.
- Margarétky a sedmokrásky – pridávajte do šalátov a nátierok, alebo nimi jednoducho ozdobte chlebíčky.
- Klinčeky – sladká chuť sa hodí do dezertov, vína či na dekoráciu. Chuťou pripomína muškátový oriešok.
- Ďatelina a púpava – sú najlahodnejšie, keď sú najmladšie. Vhodné na výrobu sladkých nápojov, ale i liečivých sirupov. Za čerstva vhodné i do šalátov.
Oblúkom by ste sa mali vyhnúť – azalke, narcisom, konvalinke, ľalii, klematisu i hortenzii. Alergikov by mohla nepríjemne potrápiť i konzumácia púpavy, margaréty či ďateliny.
Autor: mag